Search result
Links News Contact Us About Us Advertisement Terms of use FAQ Add story Partners Invite a friend Bookmark Angielski Polski
Angielski Polski
Tags - biharkeresztes
July 3, 2011July 3, 2011  0 comments  Trekking

 

Spokojnie rozglÄ…damy siÄ™ wokóÅ‚. Jest! Po drugiej stronie ulicy wielce obiecujÄ…cy napis: Hajduszoboszlo Autobuszallomas! Autobus! Jest czym jechać dalej! I...pojechaliÅ›my, ale nie tak daleko jak chcieliÅ›my. Nic stÄ…d nie jeździ do Waradynu( Oradei) w Rumuni. Znaczy jeździć to i jeździ, ale nie w soboty... Wpadamy na pomysÅ‚ sprawdzenia możliwoÅ›ci jazdy z wiÄ™kszego miasta czyli Debreczyna. Co prawda nieco siÄ™ cofniemy na póÅ‚nocny-wschód, ale to nie problem. Jest autobus to jedziemy. Na miejscu czekaÅ‚a nas piesza wyprawa(  ;)) miÄ™dzy busowym allomaszem a allomaszem  "kolei żelaznej"- jak to siÄ™ drzewiej w Polsce nazywaÅ‚o. Po dÅ‚ugich medytacjach nad mapami i rozkÅ‚adami jazdy dochodzimy do wniosku, że inne przejÅ›cia graniczne nie wchodzÄ… w grÄ™ poza Biharkeresztes. Tym sposobem- jak widać na mapie- przyszÅ‚o nam ponownie pohajduszoboszlować. Przejeżdżamy pociÄ…giem przez to miasto-kurort. Przesiadka w Puspokladany. Ostry zakrÄ™t linii kolejowej w lewo, jak po ramionach trójkÄ…ta sprawia, że ponownie mamy wrażenie cofania. Ale to tylko zÅ‚udzenie-dość ciekawym szynobusem zdążamy na wschód! Konduktor- jak na WÄ™gra przystaÅ‚o- gada tylko po ichniemu: "bajosz , rajosz, iszkuntarusz bus Berrety ujufulu, Biharkeresztes"! -Tak! Tak- my do Bihar-cuÅ›-tam. Zadowoleni z "dialogu" niemal przysypiamy w popoÅ‚udniowym upale. PÅ‚asko, nudno, monotonnie, lepko, duszno, tak spokojnie , koÅ‚yszÄ…co i wygodnie... Budzi nas ruch! Wszyscy wysiadajÄ…?! Ale to nie nasze Bihar... Sylabizujemy: Be-re-ttyo-ujfalu... A! To te berety.  Konduktor na nas macha- czas wychodzić. Pokazuje dokÄ…d iść - opuszczamy dworzec aby...tak, teraz do nas dociera-wszak mówiÅ‚ "wyraźnie": BUS!:) Po póÅ‚godzinnej jeździe po asfalcie wreszcie Biharkeresztes Vasutallomas! :) Nasze "kultowe" miejsce. Jego sÅ‚awa siÄ™ga poza EuropÄ™. A to za sprawÄ… pewnej podróżujÄ…cej samotnie po Starym Kontynencie Amerykanki... tu jest nowy wpis :)


July 11, 2011July 11, 2011  2 comments  Trekking

 

Pewnego upalnego dnia, kilka lat temu, amerykaÅ„ska turystka utknęła- podobnie jak my-na tej przygranicznej stacyjce. Do Oradei byÅ‚o tak blisko. Co dalej? Po krótkiej "rozmowie" z kasjerkÄ… kupiÅ‚a bilet do tego pierwszego wiÄ™kszego miasta w Rumuni. Biharkeresztes- Oradea- widniaÅ‚o na- dość drogim-  bilecie jak byk. Na peronie zebraÅ‚o siÄ™ kilka WÄ™gierek w oczekiwaniu na jakiÅ› pociÄ…g. Na ten "rumuÅ„ski" byÅ‚o jeszcze nieco czasu. Amerykanka przekonana, że  to towarzyszki podróży do Oradei. Zagadnęła je: Oradea? W odpowiedzi usÅ‚yszaÅ‚a: Nagyvarad. WÄ™gierki jadÄ… jednak gdzie indziej.   Kilka minut przed planowym  odjazdem pociÄ…g wtacza siÄ™ na peron. Podróżniczka z Nowego Åšwiata rusza ku niemu, ale widzi, że peronowe towarzyszki czyniÄ… to samo!  Zaskoczona powtarza do nich: Oradea? Ale one kiwajÄ… przeczÄ…co gÅ‚owami. Ponownie sÅ‚yszy: Nagyvarad! Zbita z tropu postanawia poczekać na wÅ‚aÅ›ciwy pociÄ…g... Po pól godzinie daremnego czekania pojawia siÄ™ przy kasie wprawiajÄ…c kasjerkÄ™ w zdumienie. Nie mam pojÄ™cia jak siÄ™ dogadaÅ‚y, albowiem- wierzcie mi- WÄ™gierka nie zna żadnego obcego jÄ™zyka. Niemniej do pechowej globtroterki dotarÅ‚o: to byÅ‚ tamten pociÄ…g! JechaÅ‚ do Oradei, czyli Nagyvarad. Takie przygody czekajÄ… nieznajÄ…cych geografii i historii Europy Åšrodkowej podróżników. Przy okazji uwaga dla Polaków: polska nazwa tego miasta brzmi: Waradyn! ProszÄ™ sprawdzić na dawnych polskich mapach.

Nam też przyszÅ‚o siÄ™ zmierzyć z problemami komunikacyjnymi tego miejsca. 

Problem 1: bilety drogie 2: o tej porze i tak nie ma pociÄ…gu 3: pieszo do granicy- daleko- ponad 15 km

Dyskutujemy, myÅ›limy, liczymy pieniÄ…dze, sprawdzamy rozkÅ‚ady, oglÄ…damy mapy i..jakoÅ› stoimy w miejscu. Gdy z kolegÄ… wyszliÅ›my przed stacje podjeżdża taksówka-  podejmujemy szybka decyzjÄ™. Po chwili za 30 euro pÄ™dzimy do...Waradynu! Ponad 30 km przez granicÄ™ w czterech.. Cena nie byÅ‚a wygórowana, ale nie wszyscy z nas podzielali to zdanie. Fakt- nie targowaliÅ›my siÄ™- może by siÄ™ udaÅ‚o obniżyć. A tak wypadÅ‚o okoÅ‚o 30 zÅ‚otych na Å‚ebka.  Przed granica kierowca zdejmuje koguta. Kontrola dość pobieżna Mijamy rozlegÅ‚e przemysÅ‚owe przedmieÅ›cia miasta, potem jakimiÅ› opÅ‚otkami dojeżdżamy pod sam dworzec. Jest sÅ‚onecznie, gorÄ…co o 16.25  czasu wschodnioeuropejskiego.  Rumunia: kraj- legenda. Czujemy zapach przygody... nowy wpis tu


 


Description
Robert Smyka
Posts: 11
Comments: 14
Karpaty, Bałkan i ..klimaty
Activities
Tags
Copyright by planetagor.pl