Links
News
Contact Us
About Us
Advertisement
Terms of use
FAQ
Add story
Partners
Invite a friend
Bookmark
Articles
Articles
Od 4 maja schroniska znów czynne!
30-04-20
TREKKING. W dniu 4 maja majÄ… zostać ponownie otwarte hotele i miejsca noclegowe, czyli również schroniska górskie. Nie cieszmy siÄ™ jednak za bardzo. Nie oznacza to, że bÄ™dziemy mogli jak wczeÅ›niej tÅ‚oczyć siÄ™ w jadalni i stać w kolejce do bufetu. Otwarcie schronisk wiąże siÄ™ z wieloma obostrzeniami i nakazem zachowania nowych wytycznych.
Jakie to wytyczne?
1. W obiekcie mogÄ… przebywać jedynie osoby, które majÄ… zarezerwowany nocleg
2. Liczba osób na terenie schroniska jest Å›ciÅ›le ustalona i jest liczona na podstawie iloÅ›ci pokoi razy 2 osoby.
3. Jak wynika z powyższego, w jednym pokoju może spać tylko dwóch turystów, niezależnie od tego, ilu osobowe jest pomieszczenie.
4. Sale telewizyjne, baseny, sauny i inne miejsca, w których może przebywać wiÄ™ksza liczba osób sÄ… wyłączone z użytkowania.
5. Osoby niezakwaterowane w schronisku mają absolutny zakaz przebywania w nim, czyli nadal nie wolno kupować jedzenia w środku, ani korzystać z toalety.
6. Jest możliwość podawania posiÅ‚ków wyłącznie osobom zakwaterowanym w obiekcie, przy zachowaniu odlegÅ‚oÅ›ci minimum 2 metrów miÄ™dzy jedzÄ…cymi. Nie ma za to możliwoÅ›ci serwowania daÅ„ w formie szwedzkiego stoÅ‚u.
Wytycznych dla pracowników i wÅ‚aÅ›cicieli obiektów noclegowych jest dużo wiÄ™cej i dotyczÄ… one gÅ‚ównie zapewnienia bezpieczeÅ„stwa sanitarnego, np. dezynfekcji pokoi itp. Nie sÄ…dzimy, by wszystkie schroniska daÅ‚y radÄ™ sprostać specyficznym wymaganiom. Trzeba m.in. zapewnić pokój do izolacji osób (turystów i pracowników) z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a podejrzewamy, że w niewielkich obiektach nie bÄ™dzie to możliwe.
Niektóre schroniska (np. na Markowych Szczawinach) wymagajÄ… wypeÅ‚nienia ankiety sanitarnej, z podaniem szczegóÅ‚owych danych. Argumentowane jest to wzglÄ™dami bezpieczeÅ„stwa i wytycznymi lokalnego sanepidu, ale pamiÄ™tajcie, że w oficjalnych zaleceniach GIS-u i Ministerstwa Rozwoju nie ma mowy o żadnych ankietach. SÄ… to tzw. dane wrażliwe i wÅ‚aÅ›ciciel obiektu noclegowego, w szczególnoÅ›ci schroniska, nie ma możliwoÅ›ci bezpiecznego przechowywania takich danych. Nie ma również prawa uzależniać udostÄ™pnienia noclegu od wypeÅ‚nienia tejże ankiety.W razie wÄ…tpliwoÅ›ci warto kontaktować siÄ™ z UODO w tej sprawie.
Nie jest tak, że jesteśmy proepidemiczni, ale nie lubimy, kiedy łamie się nasze podstawowe prawa, w tym przypadku bezpodstawnie przetwarza i przechowuje dane osobowe i dane wrażliwe. Tak naprawdę dostęp do waszych danych może mieć każdy, od dzierżawcy schroniska począwszy, na kucharce skończywszy. Każdy sobie sprawdzi wasz PESEL, adres zameldowania i inne dane. Poluzowanie obostrzeń i strach przed dalszym rozwojem epidemii nie może być uzasadnieniem dla łamania prawa.
WiÄ™cej na temat nowych wytycznych dla obiektów noclegowych możecie znaleźć na stronie:
Oprac. Redakcja portalu Planeta Gór
Copyright by planetagor.pl