Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Blogi użytkownika Slaw Fro / Trekking / kolor szlaku a jego trudność
kolor szlaku a jego trudność
3 Czerwiec, 20163 Czerwiec, 2016 1 komentarze Trekking Trekking

Kolor szlaku a stopień trudności

 
Największy bodajże mit pieszych szlaków, który kolor oznacza jaką trudność szlaku :)
 
Zacznijmy od początku. 
By Michal mwr - Praca własna, Domena publiczna

Aby omówić szczegółowo temat znakowania, dzielenia szlaków itd. patrząc tylko na "Zwykłe" (są dodatkowe np. szlak Papieski) jest tego ok. 50 nudnych stron (link do tego dokumentu PTTK na dole wpisu, dla zainteresowanych), z dokładnymi rozmiarami, kontami nachylenia i cała resztą pierdół, dosłownie nie potrzebnych jak dla mnie, bo kto biega z linijka i mierzy znaki ile ma jaki pasek i zawraca, mając jakąś różnicę z wytycznymi, szukając innego znaku?? Nikt, a przynajmniej nie spotkałem nikogo takiego, na szczęście :-)
 
Powiem dziś, o tym typie szlaków, jaki najczęściej używam i chyba większość z Was, czyli znaki z białym tłem, lub jak kto woli 2 białymi paskami, jeden da dole drugi u góry, gdzie pomiędzy białym kolorem, jest ten tajemniczy kolor, a najbardziej przerażający czarny.
 
Tak na prawdę, kolor nie ma nic wspólnego z trudnością szlaku. Większość szlaków jest robione według takich oto wytycznych (w nawiasach podam moje skojarzenia dzięki którym pamiętam co oznacza) :
 
- CZERWONY (naj) - Zazwyczaj jest to szlak główny, najważniejszy, prowadzący do najważniejszych, najwyższych i w ogóle naj spraw typu szczyty, przełęcze itp. Szlak o sporej długości, prowadzący turystę przez najciekawsze (uznane przez kogoś) punkty turystyczne.

- ZIELONY (mix) - Szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc, może być łącznikowy, czasem dojściowy.

- ŻÓŁTY (łącznik) - szlak najczęściej łącznikowy, czasem dojściowy.

- NIEBIESKI (ciekawski) - Prawie tak samo jak czerwony tylko, że niższej rangi. Często długi, prowadzący do ciekawych turystycznie atrakcji.

- CZARNY - rzadko stosowany, z powodu trudności ;-), ale zauważalności w gorszych warunkach. Gdy szarawo, zła pogoda to dużo trudniej zauważyć go, niż np czerwony. Najczęściej to szlak dojściowy, sporadycznie łącznikowy.
 
Pamiętajmy ze to system bardziej umowny, tak wiec, spotkacie nieraz odmienne połączenie koloru i funkcji. :-)
 
Z różnych powodów, odbiega się od tego systemu, najważniejsze to iż kolor jak na razie, nie oznacza stopnia trudności przy tego typu szlakach.
 
 
 
 
 
Tutaj dla zainteresowanych instrukcja PTTK znakowania szlaków 
 
TagiTagi:  
Komentarze
  • Dawid TheDeepDodał Dawid TheDeep 528 Dni temu
    1 punkt    
    Wypowiem się jako Przodownik PTTK. Bardzo ważny jest rozmiar znaków szlaku, tabliczek etc. i dobrze, że jest to u nas zunifikowane. Byłeś na przykład na Ukrainie? Tam jest cyrk z wielkością znaków - jedne wielgaśne jak pół autobusu inne koślawe, a i z częstotliwością ich wymalowania też bywa bardzo różnie. Cieszy mnie, że bierzemy przykład z naszych czeskich sąsiadów i mamy tak rozbudowany system znakarski. Chciałbyś znaczki tylko koloru czerwonego jak w Chorwacji? (biała tarcza z czerwoną kropką w środku). Dla mnie to mniej czytelne - szczególnie przy planowaniu większych wyryp (trzeba patrzeć na numery dróg). Instrukcja PTTK powstała z myślą o szkoleniu kursantów na znakarzy szlaków turystycznych - myślę, że nie powinno Cię dziwić profesjonalne podejście do tematu...
    Nie rozumiem ostatnich zdań - o jakim systemie piszesz od którego się odchodzi? Masz na myśli znakowanie w kolorze czarnym? Jak tak - to masz rację. Jako ciekawostka w Czechach bądź Słowacji takiego koloru szlaku nie znajdziemy.
    Nowe szlaki PTTK powstają już teraz rzadko. Sieć jest bardzo rozbudowana i potrzeba wiele wysiłku, aby ją utrzymać w dobrym stanie. Najwięcej ostatnio powstaje ścieżek dydaktycznych, gminnych, przyrodniczych,rowerowych itp. To cieszy, bo na takiej trasie natkniemy się na wiele tablic z opisami na dany temat. Boli najbardziej, że tak często na naszej ojczystej ziemi wandale niszczą je z taką namiętnością - co nie do pomyślenia jest np u naszych południowych sąsiadów...
Mój opis
Slaw Fro
Posty: 2
Komentarze: 1
Opisy wypadów, własne przemyślenia, recenzje i porady czyli wszystko co zwiazane z górami :)
Aktywności
Tagi
1 górskie (1)
1 wilki (1)
1 polskie (1)
Copyright by planetagor.pl