Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
3 Czerwiec, 20163 Czerwiec, 2016 1 komentarze Trekking Trekking

Kolor szlaku a stopień trudności

 
Największy bodajże mit pieszych szlaków, który kolor oznacza jaką trudność szlaku :)
 
Zacznijmy od początku. 
By Michal mwr - Praca własna, Domena publiczna

Aby omówić szczegółowo temat znakowania, dzielenia szlaków itd. patrząc tylko na "Zwykłe" (są dodatkowe np. szlak Papieski) jest tego ok. 50 nudnych stron (link do tego dokumentu PTTK na dole wpisu, dla zainteresowanych), z dokładnymi rozmiarami, kontami nachylenia i cała resztą pierdół, dosłownie nie potrzebnych jak dla mnie, bo kto biega z linijka i mierzy znaki ile ma jaki pasek i zawraca, mając jakąś różnicę z wytycznymi, szukając innego znaku?? Nikt, a przynajmniej nie spotkałem nikogo takiego, na szczęście :-)
 
Powiem dziś, o tym typie szlaków, jaki najczęściej używam i chyba większość z Was, czyli znaki z białym tłem, lub jak kto woli 2 białymi paskami, jeden da dole drugi u góry, gdzie pomiędzy białym kolorem, jest ten tajemniczy kolor, a najbardziej przerażający czarny.
 
Tak na prawdę, kolor nie ma nic wspólnego z trudnością szlaku. Większość szlaków jest robione według takich oto wytycznych (w nawiasach podam moje skojarzenia dzięki którym pamiętam co oznacza) :
 
- CZERWONY (naj) - Zazwyczaj jest to szlak główny, najważniejszy, prowadzący do najważniejszych, najwyższych i w ogóle naj spraw typu szczyty, przełęcze itp. Szlak o sporej długości, prowadzący turystę przez najciekawsze (uznane przez kogoś) punkty turystyczne.

- ZIELONY (mix) - Szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc, może być łącznikowy, czasem dojściowy.

- ŻÓŁTY (łącznik) - szlak najczęściej łącznikowy, czasem dojściowy.

- NIEBIESKI (ciekawski) - Prawie tak samo jak czerwony tylko, że niższej rangi. Często długi, prowadzący do ciekawych turystycznie atrakcji.

- CZARNY - rzadko stosowany, z powodu trudności ;-), ale zauważalności w gorszych warunkach. Gdy szarawo, zła pogoda to dużo trudniej zauważyć go, niż np czerwony. Najczęściej to szlak dojściowy, sporadycznie łącznikowy.
 
Pamiętajmy ze to system bardziej umowny, tak wiec, spotkacie nieraz odmienne połączenie koloru i funkcji. :-)
 
Z różnych powodów, odbiega się od tego systemu, najważniejsze to iż kolor jak na razie, nie oznacza stopnia trudności przy tego typu szlakach.
 
 
 
 
 
Tutaj dla zainteresowanych instrukcja PTTK znakowania szlaków 
 
TagiTagi:  
3 Czerwiec, 20163 Czerwiec, 2016 0 komentarze Trekking Trekking

Witam serdecznie

 

Zapraszam serdecznie na bloga który pisany jest na luzie a nie suchymi faktami :)

 

https://polskiewilkigorskie.blogspot.com/

TagiTagi: polskie wilki górskie 
Mój opis
Slaw Fro
Posty: 2
Komentarze: 1
Opisy wypadów, własne przemyślenia, recenzje i porady czyli wszystko co zwiazane z górami :)
Aktywności
Tagi
1 górskie (1)
1 wilki (1)
1 polskie (1)
Copyright by planetagor.pl