Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Wiosna Góralu!
11-05-11

1

 

 

 

 

BIEGI GÓRSKIE. Wiosna to okres wzmożonej aktywności górskich biegaczy.  Całą zimę ciężko pracują nad swoją kondycją, aby największe efekty przyszły na  zaplanowanych startach w zawodach. Swoją moc mogą sprawdzać w niezliczonej ilości imprez biegowych. Każdego roku na mapie Polski oprócz sprawdzonych, renomowanych czy niektórych legendarnych już biegów odliczyć można nowe biegowe wydarzenia.

 

 

Trend wzrostu  frekwencji zawodników na imprezach zachęca nowych zapalonych pasjonatów do organizowania kolejnych wyzwań dla biegaczy. Moda na bieganie trwa w najlepsze. Rosnące frekwencje na zawodach powodują, że coraz więcej osób próbuje sił w biegach górskich, a jest w czym wybierać. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

2

Kierat - całe 100 km górsko-biegowych emocji.

fot. Ł. Pawłowski 

 

 

Sezon biegów górskich ruszył na dobre, mamy za sobą już kilka biegów, a przed nami kolejne. Poniżej prezentujemy wybrane zawody godne uwagi.

 

MAJ. Jak już informowaliśmy w najbliższą sobotę tj. 14 maja odbędzie się Bieg Gór Sowich – Ludwikowice Kłodzkie, podczas którego przeprowadzone zostaną Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. 

Rangę Mistrzostw Polski nosi również Bieg Górski na Ślęże, który odbędzie się 28 maja w Sobótce, gdzie zostaną wyłonieni Mistrzowie Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie.

Maj żyje nie tylko mistrzostwami, będzie można  również zmierzyć się z trasami m.in. w Szklarskiej Porębie, czy w Starogrodzie. W Szklarskiej Porębie 21 maja odbędzie się I Bieg Górski Tropem Dinozaurów na dystansie 8km, natomiast 14 maja w Starogrodzie można wziąć udział w biegu po schodach na Górę Zamkową.

Pozostałe majowe imprezy  to XX Międzynarodowy EKO Bieg Szlakiem Dudka - Radziechowy, czy Ogólnopolski Bieg Górski Szlakiem Uzdrowiskowym - Jedlina Zdrój.

Nie można zapomnieć też o kultowej imprezie jakim jest KIERAT. Wcale nie trzeba biegać, aby z nią się zmierzyć.  W tym roku impreza będzie trwać od 20 do 22 maja. Do pokonania 100km z mapą i kompasem.

 

CZERWIEC. W czerwcu będą mocne akcenty górskie. To w tym miesiącu odbywa się również kultowa już impreza Bieg Rzeźnika – Komańcza-Ustrzyki Górne .  Jedna z najtrudniejszych o ile nie najtrudniejszych tras w Polsce. Śmiałkowie ruszą 24 czerwca by pokonać prawie 80km po Bieszczadach.

Kolejnym mocnym czerwcowym akcentem to Sudecka Setka – Boguszów-Gorce – 24-25 czerwca, gdzie do wyboru są trzy dystanse, od 42km do 100km o przewyższeniu  w górę i w dół po 2020 m.

 

3

Punkt odżywczy na trasie biegu górskiego.

fot. Ł. Pawłowski 

 

Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczny Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem, który rozpocznie się w piątek 3 czerwca i będzie trwał do niedzieli -  5 czerwca. W ramach weekendu biegowego wchodzą trzy biegi; piątkowy Test Coopera, sobotni bieg  na Morskie Oko oraz niedzielny  dwudziesto dwu kilometrowy bieg  po Tatrach.

Biegi mniejszego kalibru w tym miesiącu to m.in. Bieg na Stożek, 19 czerwca w Wiśle, czy Bieg Górski Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Na arenie międzynarodowej 18 czerwca odbędą się Mistrzostwa Świata na Długim Dystansie w Petrovo Brdo na Słowenii. Dystans 37,5 km o przewyższeniu 5300m.

 

LIPIEC. Lipiec pasjonaci biegów górskich mogą zacząć od biegu w Ustroniu biegiem na Czantorię. Impreza zaplanowana na 2 lipca. W tym samym terminie można zmierzyć się w  Biegu na Czupel w Łodygowiach. Następnego dnia tj. 3 lipca, można wybrać się na wspaniałą imprezę organizowaną przez Tusika w Limanowej, Bieg Limanowa Forrest .

Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów organizowane się w tym roku w Turcji. Zawody odbędą się w miejscowości Bursa  - 9 lipca.

W Polsce tego dnia będzie można zmierzyć się na maratońskim dystansie w Górach Stołowych. Kto nie czuje się na siłach, aby brać udział w maratonie, swoją siłę można wyładować na pozostałych lipcowych imprezach, a będą to : Bieg na Śnieżkę – 16 lipca,  Bieg na szczyt Pilska, Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim – Międzygórze, 23 lipca, czy Bieg o Złote Kierpce w Szczyrku-31 lipca.

 

SIERPIEŃ. Sierpień rzuca błyskawicami gdzie popadnie, mogli się przekonać  o tym uczestnicy zeszłorocznego Maratonu Karkonoskiego, jak będzie w tym roku?, Maraton Karkonoski – 6 sierpień – Szklarska Poręba.

Po przeciwległej stronie, również 6 sierpnia w Ustrzykach Dolnych odbędą się Mistrzostwa Polski Młodzików, Juniorów i Seniorów w Biegu Anglosaskim. Tydzień później Piwniczna Zdrój zaprasza na Bieg na Radziejową ,a dwa tygodnie później Ludwikowice Kłodzkie na Bieg Górski na Wielką Sowę. Ostatni weekend sierpnia spędzić można w Korbielowie, gdzie przeprowadzony zostanie Bieg na Halę Miziową.

 

WRZESIEŃ. Wrzesień można zacząć bardzo mocnym akcentem, biorąc udział w Gorce Maraton w Nowym Targu, a kto nie będzie czuł się na siłach na maraton, będzie mógł wbiec na szczyt Rysianki  4 września.

Dla wytrwałych, pragnących mocnych wrażeń , lubiących ekstremalne wyzwania – 10 września- Krynica Zdrój zaprasza na Ultramaraton 7 Dolin. Ultramaraton to nie jedyna impreza tego dnia w Krynicy, dla zawodników przygotowano również krótszą trasę, mianowicie Bieg na Jaworzynę.

Lądek Zdrój zaprasza na Bieg na Trojak – 17 września.  Kolejne biegi w tym miesiącu upłyną pod dyktando półmaratonów.

Półmaraton Czarodziejska Góra – 18 września- Jedlina Zdrój oraz I Półmaraton Forrest- Pasmem Łososińskim w LIimanowej -24 września. Dzień później, bo 25 września Bielsko Biała zaprasza na Bieg na Magurkę.

 

4

Piękne widoki z trasy Alpin Sport -Tatrzańskiego Biegu Pod Górę na Kasprowy Wierch.

fot. Ł. Pawłowski 

 

PAŹDZIERNIK i LISTOPAD. Październik to końcówka sezonu, wielu górali odczuwać będzie trudy okresu startowego, resztkę sił będzie można zostawić np.  w Biegu na Stare Wierchy – Rabka Zdrój, czy w sztafecie górskiej w Górach Stołowych.  Warto wybrać się na zakończenie sezonu do Zakopanego – 8 października na Tatrzański Bieg pod Górę, a jeśli ktoś lubi długi sezon i nie zamierza jeszcze kończyć sezonu, może zmierzyć się 6 listopada na maratońskim dystansie w Beskidach.

Wybór i oferta imprez biegowych jest wszelaka, każdy znajdzie coś dla siebie, wszystkie imprezy znajdziecie w naszej zakładce "Wydarzenia".  Proponuję dokonywać wyboru w miarę wcześnie, gdyż na wielu zawodach istnieje limit uczestników, unikniecie też w ten sposób wyższej opłaty.

 

Powodzenia i do zobaczenia na zawodach. Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi wrażeniami z zawodów lub fotoreportażem, proszę pisać na:  biegi@planetagor.pl

 

Lukas

 

 

 

Autor: Lukas Wlodec Pawlowski

Redaktor Działu Biegi Górskie

 

 


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl