Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Winter Challenge 2010
25-02-10

 

(fot.ar.npc.pl)

 

W poniedziałek 22 lutego wystartował z rabczańskiego amfiteatru Poland Winter Challenge, największa impreza w sportach ekstremalnych w naszym kraju. Impreza potrwa do 28 lutego.  Do wyścigu Masters na trasie 421 km zgłosiło się 8 czteroosobowych drużyn z państw europejskich. W każdej z nich musi być jedna kobieta. Aż trzy drużyny utworzyli sportowcy z Czech, po jednej z Finlandii, Danii i Polski. Ukraińcy wystawili jedną drużynę własną i drugą pół na pół z Rosjanami.
 

Trasa biegnie przez Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Makowski, Pasmo Babiogórskie, Orawę i Podhale. Zespoły będą ją pokonywać na kilka sposobów: biegiem, trekking na nartach, na rowerach górskich, zaliczą też po drodze kilka wspinaczek na skały i kilka torów przeszkód w postaci mostów linowych rozwieszonych nad rzekami i drabinek. Na trasie rozmieszczono 30 punktów kontrolnych. Nie wolno im wkraczać na nieoznakowane drogi prowadzące przez parki narodowe. Zespoły nie będą zbyt wiele spać i odpoczywać na trasach. Na zaliczenie całości wyścigu mają wyznaczony czas maksymalny 120 godzin, ale z doświadczenia ubiegłorocznego Bergson Winter Challenge rozgrywanego również w Rabce i okolicach wynika, że najlepszym wystarczy około 90 godzin. W tym roku zresztą warunki pogodowe wydają się lepsze.


Zawodnicy na trasie (fot.ar.npc.pl)

Wyścig Masters rozpoczął się od biegu na orientację po rabczańskim Parku Zdrojowym (4 km, do odnalezienia było 12 punktów kontrolnych), a potem już z marszu zawodnicy pobiegli na Stare Wierchy, dalej na Turbacz, do bacówki na Gorcu Kamienickim, do schroniska na Rzekach, gdzie dosiedli rowerów, by przejechać na nich do Kurnytowej Koliby, zaliczyć most linowy (z rowerami) nad Białką i przez Trzy Kamienie na szosie Raba Wyżna - Harkabuz dotrzeć do Ośrodka Fundacji Dzieciom w Potrzebie - Górska Przystań za Lipnicą Wielką  .Patronat honorowy nad wyścigiem sprawuje marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Rabki - Zdroju Ewa Przybyło, alpinista - zdobywca 13 ośmiotysięczników Piotr Pustelnik oraz kolarz, m.in. zwycięzca Tour de Pologne Cezary Zamana.

W czwartek 25 lutego o godz. 22:00 również z amfiteatru w Rabce wystartują uczestnicy wyścigu szybkościowego (Speed). Będzie ich dwa razy więcej, a do pokonania będą mieli 178 km w czasie maksymalnym 40 godzin.         


 

 

Wyścig trwa. Zespoły Masters walczą już od poniedziałku na swojej morderczo wytężającej trasie. Poniżej krótka relacja z kilku wybranych fragmentów trasy z dnia wczorajszego:


24.02.2010 - 23:37
Wśród zespołów powoli zaczyna brać górę zmęczenie, jedni spędzają sporo czasu na przepaku w hotelu "U Eli" ( zespół nr 07) regenerując siły snem. U innych zaczynają się drobne nieporozumienia. Zespół nr 08 wychodząc z PK21 potrzebuje chwili czasu by ustalić który wariant trasy będzie najlepszy. Natomiast zespół duński w świetnych humorach wyrusza z PK 18, nie przejmując się niczym wytrwale podążają do mety.

24.02.2010 - 22:16
Noc na szczycie Mogielnica wita pierwszych zawodników. Niezmordowany zespół ukraiński dociera znów jako pierwszy do PK25. Zbliżająca się z każdym metrem meta mobilizuje ich do szybkiego wyjścia z punktu.

24.02.2010 - 20:57
Na PK23 zmienia się kolejność zespołów. Okazuje się iż etapy trekingowe nie są ulubionymi zespołu NR02 i zostają oni przegonieni przez zespół NR06. Różnica między nimi teraz to ok 40 min.


24.02.2010 - 16:43
Duńska ekipa numer 04 opuściła właśnie punkt 15. Zawodnicy są w doskonałych humorach po kilkugodzinnym śnie na punkcie 12, gdzie znajdowała sie strefa zmian przed etapem 5.
Tymczasem drużyna 07 Kompar Xstream kończy z powodzeniem zadanie specjalne na szczycie Mogielicy (PK 18) i kieruje się do Strefy Zmian C w Rabce-Zdroju. W Strefie Zmian C pozostaje aktualnie jedynie team numer 08 - Groundhg Way, który zdecydował się na 1,5 godziny snu, by odzyskać siły do dalszej walki.
Ekipa polska 06 oraz czeska OpavaNet Tilak/Merida z numerem 09 niemal jednocześnie opuściły bazę w Rabce-Zdroju i jedna po drugiej pokonały zadanie specjalne na Luboniu Wielkim (PK 21). Między nimi jest zaledwie kilkanaście minut różnicy.

Wyścig można śledzic „na żywo" tutaj. Więcej zdjęć z Winter Challenge znajdziecie w galerii rajdu.


 

Autor: Redakcja
Źródło: watra.pl, ar.npc.pl

 


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl