Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Wicklow Mountains czyli irlandzkie wrzosowisko
21-06-16

wicklowTREKKING Irlandia – dla większości z nas jednym z pierwszych skojarzeń będzie kolor zielony. A także piękne i rozległe łąki i pastwiska, malownicze klify. Góry raczej nie będą należeć do pierwszych skojarzeń. Faktycznie, najwyższy szczyt Irlandii – Carrantouhill – liczy zaledwie 1039 m n.p.m., więc jest niższy nawet o najwyższego szczytu Pienin (Wysoka, 1050 m n.p.m.). Ale w górach przecież nie zawsze o wysokość chodzi :). Jeśli będziecie w Dublinie lub okolicach naprawdę warto wyruszyć do gór Wicklow, położonych na południe od irlandzkiej stolicy.

 

Najwyższym szczytem tych gór jest Lugnaquilla (926 m. n.p.m.) W górskim krajobrazie znajdziemy kilka jezior polodowcowych, a także liczne wrzosowiska i torfowiska. Na łąkach pasą się stada owiec. Na terenie gór Wicklow znajduje się Park Narodowy Wicklow Mountains (polecam zerknąć na mapkę parku - park ma bardzo ciekawy kształt!). W większości góry położone są na terenie hrabstwa Wicklow, graniczącego z hrabstwem Dublin.

 

wicklow

Góry Wicklow w wiosennej szacie

fot.: Paulina Wojciechowska 

 

 

"Sercem" gór Wicklow jest polodowcowa dolina Glendalough z jeziorami Upper Lake i Lower Lake. W wiosce o tej samej nazwie znajduje się średniowieczny kompleks klasztorny (powstał w VI w.). Klasztor został założony przez ważnego irlandzkiego świętego, Kewina (irl. Caoimhin), w XII wieku Glendalough uzyskało status diecezji. Przez wieki opactwo było ważnym ośrodkiem kultu religijnego i miejscem pielgrzymek (na pielgrzymkowym szlaku znajdziemy miejscowość o nazwie... Holywood). Warto zawędrować w okolice wodospadu Powerscourt, najwyższego w całej Irlandii. Podobno w XIX wieku właściciel pobliskiego lasu nakazał go wyciąć, aby turyści mieli lepszy widok na sławny wodospad. Jednym z bardziej znanych szczytów jest Sugarloaf Mountain, o charakterystycznym, rozpoznawalnym z daleka kształcie.

 

L

Lugnaquilla, najwyższy szczyt pasma (luty)

fot. Maria Bysiec

 

 

Najważniejszym szlakiem w regionie jest licząca 132 km trasa Wicklow Way. Na jej przejście potrzeba 5-7 dni. Śzlak rozpoczyna się na południowych przedmieściach Dublina (Marlay Park), prowadzi następnie przez skraj Glencree, stoki góry Djouce, Glendalough, Aghavannagh – kończy się zaś w Clonegall w hrabstwie Carlow. Szlak oznaczony jest żółtymi strzałkami „z ludzikiem”, jednak oznaczenia nie pojawiają się zbyt często, dlatego mapa i orientacja w terenie są konieczne. Szczególnie jeśli popsuje się pogoda – a psuje się tu często. Silny wiatr, deszcz, mgła – to standardowo pogoda w górach Wicklow, nie odbiega ona z resztą bardzo od standardu całej Irlandii Wink Z uwagi na liczne torfowiska warto wybrać się w góry w dobrych, nieprzemakalnych butach, uzupełnionych o stuptuty!

 

wicklow

Do Irlandii warto wybrać się jesienią, kiedy kwitną wrzosy. Ale o innych porach roku też jest pięknie. Tu zdjęcie z kwietnia.

fot.: Paulina Wojciechowska

 

 

Szlaki okolic Glendalough dostępne są POD TYM LINKIEM. W większości są to nie tyle szlaki w "polskim" rozumieniu tego słowa, ale bardziej trasy spacerowe - na przebycie najdłuższego, Spinc and the Wicklow Wasy, potrzeba raptem 4 godziny.

 

G

Polodowcowe jezioro Lough Dan

fot.: Maria Bysiec

 

W Wicklow nie ma ma bazy schroniskowej – pozostaje więc namiot. Biwakowanie jest dozwolne - pod warunkami określonymi na stronie internetowej parku. Inną opcją jest spanie w miejscowościach - warto jednak pamiętać, że irladzkie ceny noclegu czy wyżywienia są niestety "porównywalne, tyle, że w euro". Z uwagi na bliskość Dublina można też po prostu zorganizować jednodnowy wypad.

 

Komunikacją publiczną nie jest łatwo dostać się w góry Wicklow. Do Glendalough można dostać się prywatnym autobusem firmy St. Kevins Bus Service (http://www.glendaloughbus.com). Pociągiem z Dublina można dojechać też do nadmorskiego Bray, gdzie znajduje się piękna trasa spacerowa na Brey Head i gdzie do właściwych gór Wicklow już niedaleko. Pociągiem i autobusem można dostać się do Rathdrum, skąd już blisko do Glendalough - w obu przypadkach aby być bezpośrednio w górach konieczne może być wzięcie taksówki. Najprostszym sposobem podróżowania jest wynajęcie samochodu (w Irlandii tak jak w Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny ruch).

 

 

A Irlandia podobno jest taka zielona głoszą słowa popularnej piosenki. Załączone do artykułu zdjęcia właściwie przeczą tej "teorii" - ale to przecież góry i tu i krajobraz i pogoda są znacznie bardziej różnorodne :) Może więc warto pójść na wrzosowisko i zapomnieć wszystko? :)

 

      

Linki: 

http://www.wicklowmountainsnationalpark.ie - oficjalna strona parku narodowego

http://visitwicklow.ie/

http://www.glendalough.ie/ - o turystyce regionu Glendalough

 

Autorka Paulina Anna Wojciechowska

Redaktorka Działu Trekking


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl