Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Warunki turystyczne w Tatrach
25-06-10

 

Jak podaje dzisiejszy poranny komunikat  TPN-u, warunki turystyczne w Tatrach Wysokich są jeszcze dalekie od idealnych- wybierając się w Tatry Wysokie możemy się spodziewać trudnych warunków - natknąć się możemy w wielu miejscach na stare płaty śniegu, a w wyższych partiach łańcuchy i klamry leżą jeszcze miejscami pod śniegiem. Przed wyjściem w wyższe partie należy zaopatrzyć się w raki i czekan - oraz posiadać umiejętność posługiwania się nimi. Kto nie lubi dreptać w śniegu może zawitać w Tatry Zachodnie - tam panują lepsze warunki do uprawiania turystyki.

 

Komunikat turystyczny TPN, 25.06.2010, godz: 8:23:24

 

 

 

 

Zamknięcia szlaków pieszych:

 

Od dnia 01 kwietnia do 31 października na terenie TPN można przebywać (z wyjątkiem schronisk) od świtu do zmroku.

 

 

 

Warunki na szlakach turystycznych:

 

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne, szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Deszcz i niski pułap chmur oraz lokalne zamglenia znacznie ograniczaja widzialność oraz utrudniają oriętację w terenie.

 

 

W wyższych partiach Tatr Wysokich znaczne odcinki szlaków oraz ubezpieczenia (łańcuchy, klamry) znajdują się jeszcze pod  śniegiem, który miejscami jest mokry i grząski, a w żlebach i miejscach zacienionych twardy i zmrożony. Do takich szlaków między innymi należą : szlak na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasowa Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów, Zawrat od strony Hali Gąsienicowej oraz Orla Perć.

 

 

Wybierając się na wycieczkę w góry należy pamiętać, że pogoda może ulec gwałtownej zmianie i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz czy silny wiatr. Ciepły polar i kurtka przeciwdeszczowa w plecaku mogą okazać się niezbędne.

 

 

 

Zagrożenia:

 

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr Wysokich niezbędne jest doświadczenie zimowe, umiejętność oceny zagrożeń w terenie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem. Wejście na płat zmrożonego śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

 

W przypadku nadchodzącej burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

 

Przebywanie podczas burzy w okolicy krzyża na Giewoncie jest szczególnie niebezpieczne.

 

 

 

Informacje dodatkowe:

 

- Od 27 kwietnia Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny przy ul. Chałubińskiego 42a z powodu remontu jest nieczynny. Zakończenie remontu przewiduje się na drugą połowę czerwca br.

 

- W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.

 

- Przypominamy o zakazie wprowadzania psów na teren TPN.

 

- W schronisku na Hali Kondratowej prowadzony jest remont komina, przez co działalność schroniska jest ograniczona -  nie ma możliwości wydawania ciepłych posiłków.

 

- Z powodu awarii nieczynny jest nr tel. informacji turystycznej TPN 18 20 23 300. Aktualny nr to: 18 20 63 799

 

- UWAGA ! NA SZLAKU ORLEJ PERCI NA ODCINKU: PRZEŁĘCZ KRZYŻNE - SKRAJNY GRANAT, MIAŁ MIEJSCE DUŻY OBRYW SKALNY, W ZWIĄZKU Z CZYM NA TRAWERSIE PO POŁUDNIOWEJ STRONIE WIELKIEJ BUCZYNOWEJ TURNI USZKODZONE SA ŁAŃCUCHY!!! Uszkodzenie zostanie naprawione w pierwszym możliwym, ze względów pogodowych, terminie.

 

 

 

Prognoza pogody:

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA ważność

od 2010-06-25 07:30
do 2010-06-26 07:30


Sytuacja baryczna:


      W dzień region będzie na skraju płytkiego i rozległego niżu znad Morza Czarnego, w chłodnej i wilgotnej masie powietrza napływającego z północy.      
      W nocy region znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia z ośrodkami nad Skandynawią i Morzem Czarnym. Nadal napływać będzie dość chłodna, polarno-morska masa powietrza.

 

Prognoza pogody:


      W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu.
      Temperatura maksymalna od 11 do 14°C, w partiach szczytowych Tatr około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W górach wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni.
      W nocy zachmurzenie całkowite. Okresami opady deszczu, miejscami - zwłaszcza w górach - o natężeniu umiarkowanym.
      Temperatura minimalna od 8 do 10°C, wysoko w Tatrach około 2°C.
      Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W Tatrach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni.

 

Sytuacja biometeorologiczna:
      Niekorzystna. U meteoropatów mogą utrzymywać się objawy gorszego samopoczucia i obniżonego nastroju.


Prognoza orientacyjna ważność

od 2010-06-26 07:30
do 2010-06-27 07:30

 

      W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 14 do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 6°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70 km/h, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, stopniowo zanikającymi. Temperatura minimalna od 10 do 12°C, wysoko w Tatrach około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W Tatrach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni.

 

 

 

Prognoza pogody ICM dla Zakopanego:

 

 

 

Źródło: www.tpn.pl

            www.new.meteo.pl


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl