Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Warunki turystyczne na weekend
02-07-10

Wygląda na to, że nadchodzacy weekend przyniesie doskonałe warunki do uprawiania działalności górskiej. Prognoza pogody wyglada bardzo optymistycznie - nie powinno padać, a temperatury będą oscylować wokół max 25, a w rejonach górskich max 20 st. C- a więc nie powinno być zbyt upalnie. Jak wynika z komunikatu TPN warunki turystyczne w Tatrach są dobre, jedynie w wyższych partiach możemy spodziewać się zalegającego, mokrego, a w zacienionych miejscach nawet zmrożonego, śniegu. W tych miejscach uważajcie szczególnie bo nietrudno o pośliźnięcie - przydatne mogą się okazać raki i czekan. Również wybierający się na Jurę wspinacze mogą spodziewać się świetnej pogody i temperatur gwarantujących nienajgorsze tarcie na naszym rodzimym wapieniu. Życzymy więc udanego weekendu!

 

2010-07-02, 09:01:10

 

Zamknięcia szlaków pieszych:

Od dnia 01 kwietnia do 31 października na terenie TPN można przebywać (z wyjątkiem schronisk) od świtu do zmroku.

 

 

Warunki na szlakach turystycznych:

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre, gdzieniegdzie tylko na odcinkach leśnych szlaki są błotniste. Na Ścieżce Nad Reglami na odcinku Przełęcz Białego - Czerwona Przełęcz, pod Zameczkami uszkodzone są mostki, dlatego też prosimy o zachowanie ostrożności.

W wyższych partiach Tatr Wysokich znaczne odcinki szlaków oraz ubezpieczenia (łańcuchy, klamry) znajdują się jeszcze pod śniegiem, który miejscami jest mokry i grząski, a w żlebach i miejscach zacienionych twardy i zmrożony. Do takich szlaków między innymi należą szlaki na: Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasowa Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów, Zawrat od strony Hali Gąsienicowej oraz Orla Perć. Prosimy zachować ostrożność.

 Wybierając się na wycieczkę w góry należy pamiętać, że pogoda może ulec gwałtownej zmianie i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz czy silny wiatr. Ciepły polar i kurtka przeciwdeszczowa w plecaku mogą okazać się niezbędne.

 

 

Zagrożenia:

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr Wysokich niezbędne jest doświadczenie zimowe, umiejętność oceny zagrożeń w terenie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem. Wejście na płat zmrożonego śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

W przypadku nadchodzącej burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

Przebywanie podczas burzy w okolicy krzyża na Giewoncie jest szczególnie niebezpieczne.

 

 

Informacje dodatkowe:

 

W przypadku spotkania niedźwiedzia należy się spokojnie oddalić.

W czasie burzy należy opuścić granie i grzbiety górskie oraz okolice cieków wodnych.Przypominamy o zakazie wprowadzania psów na teren parku.

- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny przy ul. Chałubińskiego 42a będzie czynny od 05.07.2010r. Serdecznie zapraszamy.

- W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.

- Przypominamy o zakazie wprowadzania psów na teren TPN.

- W schronisku na Hali Kondratowej prowadzony jest remont, przez co działalność schroniska jest ograniczona -  nie ma możliwości noclegu.

- Z powodu awarii nieczynny jest nr tel. informacji turystycznej TPN 18 20 23 300. Aktualny nr to:18 20 63 799


Prognoza pogody dla Tatr i Podhala:

ważność od
do
2010-07-02 07:30
2010-07-03 07:30

 

Sytuacja baryczna:


W dzień region będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, w strefie rozmywającego się frontu atmosferycznego, w ciepłym i dość wilgotnym powietrzu polarno-morskim. W nocy region pozostanie w obszarze podwyższonego ciśnienia, w strefie rozmywającego się frontu atmosferycznego, w ciepłej masie powietrza.

 

Prognoza:


W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 23 do 25°C, w Tatrach około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h. W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 10 do 12°C, w Tatrach około 7°C. Wiatr słaby, zmienny.

 

Sytuacja biometeorologiczna:


      Niekorzystna. U osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne mogą wystąpić objawy znużenia, osłabienia sprawności fizycznej i umysłowej. W czasie burz u meteoropatów może pojawić się drażliwość.

 

Prognoza orientacyjna:

ważność od
do
2010-07-03 07:30
2010-07-04 07:30

      

W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 21 do 23°C, w Tatrach około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 8 do 10°C, w Tatrach około 6°C. Wiatr słaby, zmienny.

 

 

 

Weekendowa prognoza ICM dla Zakopanego:

 

 

 

 

Prognoza pogody dla Bielska- Białej (Beskid Śląski):

 

 

 

Prognoza pogody dla Zawiercia (Jura Północna):

 

 

 

 

Prognoza pogody dla Zabierzowa (Jura Południowa):

 

 

Źródła: tpn.pl, new.meteo.pl


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl