Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
W Górach Stołowych otwierają sezon na biegówki
08-04-11

Kiedy większość z Was w przedświątecznym tygodniu stała godzinami w miejskich korkach, obrywała łokciami w kolejce po prezenty, lub goniła przerażonego karpia w wannie... ja stałem w głuchej ciszy na ganku schroniska Pasterka w Górach Stołowych i grzałem dłonie kubkiem gorącej, gęstej czekolady... :)

 

Widok na Szczeliniec Wielki

 

W Stołowych jest na pewno inaczej niż w Izerskich. To na co wielu zwraca uwagę po powrocie z Jakuszyc - tłumy na trasach - tutaj się nie zdarza. I to wystarczyło, bym po powrocie do domu szukał numeru telefonu do ośrodka w Jakuszycach, aby odwołać styczniową rezerwację.

 

Na nartach biegowych w Górach Stołowych

 

Zamiast szerokich magistrali narciarskich wokół Jakuszyc, trasy wśród stołowych wzniesień wiodą kameralnymi leśnymi duktami, skrytymi pod dachem ośnieżonych gałęzi. W Izerskich trudno o dziką zwierzynę, skutecznie płoszoną przez biegaczy, podczas gdy śnieżnymi korytarzami po Parku Narodowym Gór Stołowych chodzą karawany dzików. A i w Izerskich trudno o towarzystwo olbrzymich, skalnych tubylców.

 

Trasa narciarska w Górach Stołowych

 

Jednak są i - kluczowe - podobieństwa. Nad narciarskimi trasami w Górach Stołowych czuwa ratrak, stacjonujący w Karłowie. Działają wypożyczalnie narciarskiego sprzętu biegowego, a w tej w Pasterce wybierać można spośród kilkudziesięciu nowiuteńkich kompletów nart i butów Salomona. Zaś funkcję izerskiego Orla pełni świeżo wyremontowane schronisko PTTK w Pasterce, ze wspomnianą czekoladą podawaną przez roześmianą Olę. Miodowego Ciechana godnie zastępuje czeski Opat, podawany wyłącznie na hasło i wyłącznie w bardzo atrakcyjnej cenie...

 

Schronisko PTTK Pasterka

 

Samochodem dotrzeć można pod samo schronisko w Pasterce, robiąc z niego kilkudniową bazę. Stamtąd ślady ratraka poprowadzą nas na nartach w Góry Stołowe. Także, specjalnym łącznikiem, w czeskie Broumowskie Ściany. Ale to już następnym razem!


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl