Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Transkarpatia
14-08-12

transkarpatia

 

 

Transkarpatia to projket Tomasza Fryźlewicza który w zamierzeniach chce przejść całe pasmo karpackie. Zaczynając z Polski przez Ukrainę, Rumunię, Serbię, Bułgarię, Macedonię, Albanię oraz Czarnogórę i dojść do morza Adriatyckiego. Tomasz ma już doświadczenie w takich wyprawach, obecnie ma już za sobą takie projekty jak TransPirenejka i TransAlpejka, czyli przejścia obu tych pasm górskch.

 


Jako pierwsza padła TransPirenejka (w pierwszej próbie, 2008), potem kolejno były próby z TransKarpatia gdzie niestety Tomasza zaskoczyła śnieżna pogoda w Karpatach na terenie Rumunii, wtedy trasa wyprawy prowadziła z „dołu" do „góry", czyli w kierunku do Polski, obecnie Tomasz Fryźlewicz idzie w „dół" aby dojść do morza Adriatyckiego jako celu. Ten kierunek determinuje ucieczkę od złej pogody która będzie się pogarszać wraz z nadejściem jesieni. Cel wyprawy ma zostać osiągnięty około 1 listopada. Sama trasa TransKarpatii trochę się zmieniła i nie prowadzi już od Bratysławy do Żelaznej Bramy w Rumunii, ale z polskich Bieszczad nad Morze Adriatyckie.

 


W 2010 Tomasz zdecydował się spróbować zrobić TransAlpejkę, lecz niestety po przejściu około 400 km od startu w Bled (Słowenia) na terenie Alp Julijskich we Włoszech skręcił nogę i po dwóch tygodniach musiał wrócić do kraju. Za to rok 2011okazał się sukcesem dla TransAlpejki i po około 80 dniach Tomasz doszedł do mety nad morzem śródziemnym w Monaco, artykuł o tym przedsięwzięciu można zobaczyć tutaj.

 


Rok 2012 to rok TransKarpatii o której pisze tak
„Wyprawa trekkingowa "Karpatami na Bałkany 2012" będzie jak dotąd, największym moim przedsięwzięciem :)
Trasa wiedzie przez osiem państw: Polskę, Ukrainę, Rumunię, Serbię,
Bułgarię, Macedonię, Albanię oraz Czarnogórę.
Samotną wędrówkę zamierzam rozpocząć 21 lipca br. w polskich Bieszczadach i wędrować przez ukraińskie i rumuńskie Karpaty aż po Żelazną Bramę, następnie przez serbską część Starej Planiny dotrzeć do Bułgarii następnie kontynuować wędrówkę przez Góry Vitosa, Riła i Pirin dotrzeć do miejsca, gdzie łączą się trzy granice: bułgarska, macedońska i grecka. Skąd kontynuwać wędrówkę wzdłuż granicy macedońsko - greckiej do jeziora Prespa i dalej przez okolice jeziora Ohryd do Albanii. Górami Kombetar Lure do jeziora Fierza, skąd dalej w Alpy Bałkańskie, aby następnie dotrzeć do jeziora Skadersko. Za koniec trasy przyjąłem malownicze miasteczko Kotor w Czarnogórze. Trasa ma około 2500km, szacunkowy czas trwania wyprawy 16 tygodni."

 

 

 

 

Interaktywna mapa wędrówki Tomasza


Będzie to drugie podejście do tego projektu i trzymamy kciuki że ostatnie.  Tomasz na bieżąco prowadzi bloga swojej wyprawy gdzie możemy się dowiedzieć gdzie się znajduje i co się z nim dzieje. Blog został podlinkowany na naszej stronie i można na bieżąco obserwować postępy wyprawy TUTAJ.


Zachęcamy do śledzenia postępów Tomasza. Obecnie (11.08.2012) znajduje się już na terenie Rumunii w Alpach Rodniańskich.


Komentarze
Copyright by planetagor.pl