Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Tatry Słowackie zamknięte!
15-11-10

Tablica informująca o zamknieciu szlaków (fot. pit.org.pl)

 

 

 

Od 1 listopada nie możemy już wędrować po wszystkich szlakach turystycznych w słowackich Tatrach. Turyści  nie mogą też korzystać z wysokogórskich przejść granicznych do 15 czerwca.


Co roku, od początku listopada do 15 czerwca, Słowacy zamykają wszystkie szlaki turystyczne położone powyżej górnej granicy lasu i schronisk ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów.


Szlaki wysokogórskie zamykane są na Słowacji sezonowo od roku 1980 ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów. Dla turystów w okresie zimowym udostępnione są szlaki prowadzące do wszystkich schronisk wysokogórskich oprócz Chaty pod Rysami, która znajduje się na wysokości 2250 m n.p.m. Razem w okresie od 01.11. do 15.06. w Tatrzańskim Parku Narodowym i Pienińskim Parku Narodowym na Słowacji do dyspozycji jest około 600 km szlaków górskich z całkowitej liczby 746 km. O zamknięciu szlaków informują tablice informacyjne. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara do 2000 SKK /66 EURO/ - około 260 PLN.Obcokrajowcy często nie wiedzą o tym zakazie i to oni najczęściej są ofiarami słowackich Tatr w zimie. "Minionej zimy ukaraliśmy mandatami turystów, którzy mimo zakazu wędrowali po Tatrach. Byli też taternicy, którzy ulegli groźnym wypadkom" - powiedział PAP wicedyrektor Lasów Państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) na Słowacji, Marian Szturcel.


W słowackim TANAP-ie od kilku lat dyskutuje się o wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących okresowego zamykania Tatr dla turystów. "Uważamy, że okresowy zakaz wchodzenia w Tatry powinien być zachowany, ale w mniejszym zakresie czasowym". "Być może już w przyszłym sezonie turystycznym skróci się okres zamknięcia Tatr tylko do miesięcy zimowych, a niektóre rejony będą otwarte cały rok"  - powiedział rok temu PAP Szturcel. Jak widać zapowiedzi zapowiedziami, a w temacie zamknięcia Tatr Słowackich w okresie zimowym niewiele niestety poszło do przodu (dop. Red.).


Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy. Z tych wysokogórskich przejść granicznych, w okresie od 15 czerwca do 1 listopada może korzystać każdy, kto ma przy sobie dowód osobisty lub paszport. Polska i Słowacja znajdują się w strefie Schengen. Mimo że na granicy nie ma kontroli, to turyści przekraczający granicę w Tatrach powinni mieć dokument przy sobie - przypomina straż graniczna. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km kwadratowych, z czego ponad 22 proc. leży w granicach Polski, a niecałe 78 proc. na terytorium Słowacji.


Przypominamy, że zamknięta jest też duża część tzw. Magistrali Tatrzańskiej. Turyści nie mogą pokonywać szlaku z Popradzkiego Stawu na Osterwę, czy Łomnickiego Stawu na Rakuską Czubę. Otwarta jest część tej trasy między Siodełkiem, a Łomnickim Stawem.


Opracowanie: Redakcja

Źródło: PAP, Tygodnik Podhalański


Komentarze
 • Paulina Anna WojciechowskaDodał Paulina Anna Wojciechowska 2714 Dni temu
  0 punktów    
  Tak zdecydowanie mogliby otwierać Tatry wcześniej - choćby 15 maja :)
 • Marcin KoniorDodał Marcin Konior 2713 Dni temu
  0 punktów    
  Ja mam swoje zdanie na ten temat. Słowacy przesadzaja - ale jak widac z wypowiedzi człowieka z TANAPU zaczynają juz zauważać, że takie zamkniecie szlaków jest bez sensu i powoli pójdzie ku lepszemu. Bo jak tłumaczyć fakt że u nas Tatry otwierają, nawet w zimie, a u nich zamykają?
  Faktem jest też to że na Słowacji na pewno po wejściu euro da się zauważyć spadek liczby turystów i chcąc nie chcąc myślę że udostępnią Taterki zdecydowanie na dłużej. Wydaje mi się że powody zamknięcia w których chodzi o ochronę zwierząt sa mocno naciagane- bo można zamknąć tylko tereny lęgowe a nie od razu wszystko. To zamknięcie szlaków na Słowacji jest dla mnie swoistym kuriozum, wręcz jakims reliktem poprzedniego systemu i chyba jest dobry czas na reformy. Oby:)
 • Bożena Z.Dodał Bożena Z. 2563 Dni temu
  1 punkt    
  Ochrona przyrody przed turystą pieszym, dla którego zamyka się szlaki, a na którą to ochronę m.in. powołuje się TANAP - jest kpiną naprzeciwko pogromu jaki Słowacy uczynili w przyrodzie wycinając hektary kosówki pod nartostradę na Łomnicy. Szłam tamtędy wczoraj. Śniegu jeszcze nie ma i dewastacja zbocza do samego dołu jest przerażająca. Huragany z 2004roku zniszczyły lasy na samym dole, ale wyżej - to już planowe dzieło ludzi.
Copyright by planetagor.pl