Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
TOPR: zagrożenie lawinowe w Tatrach
29-11-10

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od poniedziałku (29.11.2010) w Tatrach. (Obecnie ogłoszono juz 2 stopień zagrożenia Red.). Ratownicy TOPR zagrożenie lawinowe ogłosili po raz pierwszy w tym sezonie. Na Kasprowym Wierchu leży 33 cm śniegu.

 
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne - ostrzegają ratownicy górscy. Szlaki są nieprzetarte, leży na nich gruba warstwa śniegu, co utrudnia orientację w terenie. W wyższych partiach Tatr szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu; w wielu miejscach potworzyły się zaspy.

 

Pierwszy stopień zagrożenia oznacza, że możliwe jest samorzutne zejście niewielkich lawin w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy mokrym śniegu. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest możliwe na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu.

 

Drugi stopień: SYTUACJA NIEBEZPIECZNA Pokrywa śniegowa jest na ogół umiarkowanie stabilna, ale na stokach bardzo stromych o nachyleniu 35-40°, a zwłaszcza na ekstremalnie stromych o nachyleniu równym, lub większym niż 40° może być mało stabilna.


Prawdopodobieństwo samoistnego i mechanicznego wyzwolenia lawiny : 
Możliwe jest samorzutne schodzenie pojedynczych lawin małych rozmiarów. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest możliwe przede wszystkim na bardzo stromych stokach o nachyleniu 35-40°, przy dużym obciążeniu dodatkowym. Na niektórych ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym, lub większym niż 40° o niekorzystnych wystawach*, możliwe jest wyzwolenie lawiny średnich rozmiarów już przy małym dodatkowym obciążeniu.

 

Zalecenia dla ruchu osób :
Częściowo niekorzystne warunki dla działalności górskiej. Zaleca się rezygnację z poruszania się pod i po stokach o nastromieniu o nachyleniu równym, lub większym niż 40° w szczególności po stronie zawietrznej i o niekorzystnych wystawach, oraz zacienionych formacji w pobliżu grani. Uważać na nagromadzony na twardym podłożu przewiany śnieg. Po stokach stromych o nachyleniu 30-35° i bardzo stromych o nachyleniu 35-40°, poruszać się ostrożnie i pojedynczo z zachowaniem bezpiecznych odległości (min. 10 m.) Unikać żlebów, depresji i rozległych pól śnieżnych. Bezpieczne poruszanie się wymaga umiejętności samodzielnej oceny zagrożenia lawinowego w terenie i ostrożnego wyboru trasy.

 

Dokładniejsze opisy stopni zagrożenia lawinowego znajdziecie na www.topr.pl.

 

Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie. Skala ta jest pięciostopniowa i powszechnie stosowana w ratownictwie międzynarodowym.

 

Tymczasem jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej największe opady śniegu - do 40 cm - przewidywane są w najbliższych godzinach w Sudetach.

 

Źródło: gazeta.pl, topr.pl


Komentarze
Copyright by planetagor.pl