Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Sky Run - Beh na Slavkovský štít
17-08-11

j

 

 

BIEGI GÓRSKIE. Dnia 13 sierpnia 2011 w Starym Smokovcu - Wysokie Tatry odbyły się najcięższe zawody w biegu  na  szczyt  na Słowacji. Były to zarazem pierwsze zawody górskie typu SKY RUN w Europie Środkowej. Słowackie Tatry są  idealnym  miejscem do organizacji tego typu imprez. 

 

Zawodników czekał nie lada wyczyn. Do pokonania mieli niebieski  szlak prowadzący ze Starego Smokovca 1025 m n.p.m. przez Sławkowską Kazalnicę  na Slavkovský štit 2452m n.p.m.  Start znajdował się 50m od wejścia kolejki na Hrebieniok.

O trudności biegu świadczą liczby i stawia to ten nowy bieg w nieporównywalnej skali, w stosunku do już odbywających sie biegów górskich.  Długość biegu to 7200 m o przewyższeniu 1427 m. Turystom według przewodnika i tabliczkek TANAP-u, wejście na ten szczyt zajmuje 5h15minut. Limit dla uczestników biegu został ustanowiony na 2h30 minut.

Na linii startu stawiło się ponad 80 zawodników, w tym kilku uczestników ME i MŚ w różnych sportach. Warto zaznaczyć, że 10% uczestników tego biegu stanowiły kobiety.  Oprócz Słowaków największą  grupę stanowili Polacy. Na trasie pojawili się także zawodnicy z Czech i Anglii.

j

Przed Startem - Stary Smokovec

fot. Patrik Hrotek

W tego typu zawodach istotnym elementem jest pogoda.  Zawodników nie tylko czekało potężne przewyższenie, ale i różnica temperatury. Poranek przywitał sportowców pięknym ciepłym słoneczkiem, które czasami zasłaniała mała chmurka. W momencie startu temperatura na dole wynosiła 21°C, podczas gdy na szczycie temperatura ta wynosiła 4°C, a niebo  było mocno zachmurzone.

 j

W drodze na szczyt

fot. Patrik Hrotek

Takie warunki świadczą o jednym - prędzej, czy później wystąpi wyładowanie atmosferyczne. Na szczęście zawodnicy musieli zmagać się tylko i aż z mgłą, deszczem i lekkim gradem, który zaatakował na 500m przed szczytem, czyli mniej więcej na 2000 m n.p.m. Podczas, gdy większość zawodników była już na szczycie lub w drodze na dół, na sąsiednich szczytach swoje terytorium zaznaczała burza. Zawodnicy mogli poczuć się bezpieczni, gdyż wiatr przegonił ją w stronę Popradu.

j

Ostatnie metry

fot. Patrik Hrotek

 Trasę można prześledzić na wizualizacji graficznej poniżej :

 

 BEH NA SLAVKOVSKY - Wizualizacja Trasy

Zwycięzcą z kosmicznym czasem okazał się Jozef Hlavčo  Skialp Bobrovec zdobywając szczyt w 1:04:45, który zarazem jest rekordem trasy z racji pierwszej edycji zawodów. Wśród kobiet najszybsza okazała się Katarína Drahovská  ŠBR Piešťany  uzyskując 1:34:04.

 Wyniki:

 Mężczyźni:

 

1.       Jozef Hlavčo Skialp Bobrovec                1:04:45

2.       Milan Madaj James Bobrovec                1:08:02

3.       Marek Litvaj Skialp Kriváň                    1:08:53

4.       Wawrzyniec Pawski  Sokół Zakopane     1:15:29

 Kobiety:

 

1.       Katarína Drahovská ŠBR Piešťany         1:34:04

2.       Silvia Jahnová Horoklub UMB BB           1:34:08

3.       Simona Triznová Skialp Bobrovec          1:36:03

4.       Michaela Polakovičová ŠKP  Bratisl        1:37:07

 Planeta Gór również była obecna na zawodach:

     47.   Lukas Pawlowski Zabiegani/Planeta GÓR 1:35:06

j

Kobiety na trasie

fot. Patrik Hrotek

j

Finish

fot. Patrik Hrotek

j

Meta - Slavkovsky Stit 2452 m n.p.m.

fot. Patrik Hrotek

j

Pod Góré

fot. Patrik Hrotek

j         

       

         Autor: Lukáš wlodec Pawlowski 

         Redaktor Działu Biegi Górskie


Komentarze
Copyright by planetagor.pl