Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Rusinowa Polana i Gęsia Szyja
08-12-16
Rusinowa PolanaTREKKING. Wśród tatrzańskich klasyków dla początkujących, jak Morskie Oko, dolinki Tatr Zachodnich i Sarnia Skała wyjątkowe miejsce zajmują Rusinowa Polana i Gęsia Szyja - szczyt o wysokości 1489 m n.p.m. Dlaczego wyjątkowe? Ponieważ z obu tych miejsc roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie. Ale jeszcze jedna rzecz sprawia, że jest tam po prostu magicznie: pobrzękiwanie dzwonków roznoszące się wokół, pobekiwanie owieczek i zapach wędzonych oscypków. To wszystko wraz z niezwykłymi widokami tworzy specyficzny klimat, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej w Tatrach.
 
Pierwszy raz odwiedziłam Rusinową Polanę i Gęsią Szyję kilka lat temu. Przeszłam już praktycznie całe polskie Tatry, a do kompletu brakowało mi już tylko tych dwóch miejsc. Na wycieczkę wybrałam się pięknego, słonecznego jesiennego dnia. I to był strzał w dziesiątkę! Panoramę, którą wtedy zobaczyłam, zapamiętam na zawsze. Dlatego też polecam tę trasę wyłącznie w czasie doskonałej widoczności. Nie zawiedziecie się!
 
Zrudziałe trawy, bacówka i widok na Tatry Wysokie
Zrudziałe trawy, bacówka i widok na Tatry Wysokie. Czegóż chcieć więcej?
fot. Emilia Götz
 
Na Rusinową Polanę można dojść z kilku miejsc: niebieskim szlakiem z parkingu w Palenicy Białczańskiej (ok. 50 minut), zielonym szlakiem z Wierchu Porońca (ok. 1 godzina spaceru) oraz niebieskim z leśniczówki Zazadnia, po drodze odwiedzając sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach (ok. 1 godzina i 15 minut). Nieco dłuższa trasa prowadzi ze schroniska w Roztoce (szlak zielony, następnie czerwony, czarny i niebieski - czas przejścia wynosi ok. 1 godzina 30 minut). Każdy z tych szlaków jest na tyle łatwy, że rozpoczynająca przygodę z Tatrami osoba bez problemu sobie poradzi.
 
Hawrań i Murań z Rusinowej Polany
Hawrań i Murań z Rusinowej Polany.
fot. Emilia Götz
 
Rusinowa Polana to miejsce, na którym sezonowo odbywa się kulturowy wypas owiec, dlatego też można tu kupić oscypki i inne tego rodzaju specjały. Latem przybywa na polanę bardzo dużo ludzi, więc należy liczyć się z tym, że podczas wakacji będą tu tłumy. Większość osób jednak zostaje na polanie i nie udaje się już na Gęsią Szyję, a szkoda. Szlak na szczyt to tylko niecała godzina podejścia i nieco ponad 200 metrów przewyższenia. Dla przeciętnego turysty nie stanowi to wiekiego wyzwania. Do góry wyprowadzają drewniane schodki, które sprawiają, że droga jest łatwiejsza, nie ma bowiem śliskich kamieni i korzeni, które mogą być przyczyną upadku. Na szczycie znajdują się skałki dolomitowe o wysokości ok. 15 metrów (Waksmundzkie Skałki). Trzeba na nich troszkę uważać, zwłaszcza mając pod opieką dzieci.
 
Górny fragment podejścia na Gęsią Szyję
Górny fragment podejścia na Gęsią Szyję.
fot. M. Konior
 
Gęsia Szyja stanowi nie tylko doskonały punkt widokowy, ale również miejsce, z którego można rozpocząć dłuższe wycieczki w inne części Tatr. Można na przykład zejść przez Waksmundzką Równień do Doliny Pańszczycy, a następnie albo przez Krzyżne do Doliny Pięciu Stawów Polskich, albo na Halę Gąsienicową, a potem do Kuźnic. Obie propozycje są już bardziej wymagające kondycyjnie, a orientacyjny czas przejścia to od 6 do 8 godzin latem, licząc od Rusinowej Polany. Zimą takie wycieczki mogą czasem być wręcz niebezpieczne, chociażby z powodu lawin, zimna i szybko zapadającego zmroku.
 
Podejście na Gęsią Szyję z widokiem w tle
Zimowe podejście na Gęsią Szyję z widokiem w tle.
fot. Paweł Truś
 
Panorama z Gęsiej Szyi jest jedną z najpiękniejszych w Tatrach. Wszystkie ważne wierzchołki ich słowackiej części widzimy jak na dłoni. Mamy więc przed sobą Tatry Bielskie, następnie Jagnięcy, Kołowy i Kieżmarski Szczyt, Baranie Rogi, Lodowy i Lodową Kopę, Szeroką Jaworzyńską, Świstowy, Małą Wysoką i przełęcz Polski Grzebień, Gerlach, Batyżowiecki, Kaczy i Zmarzły Szczyt, Młynarz, Ganek, Wysoką, Ciężki i Rysy. Odwróciwszy się w drugą stronę zobaczymy między innymi Wołoszyny, masyw Koszystej, część Tatr Zachodnich, a nawet Giewont.
 
Panorama z Gęsiej Szyi
Panorama z Gęsiej Szyi. Od Jagnięcego po Lodowy Szczyt.
Fot. M. Konior
 
Praktyczne informacje:
1. W omawianej okolicy nie ma schronisk, ewentualnie można podejść do schroniska w Dolinie Roztoki.
2. Na teren TPN-u nie wolno wchodzić z psami, nawet prowadzonymi w kagańcu i na smyczy.
3. Wycieczka na Rusinową Polanę należy do łatwych tras i polecam ją każdemu bez względu na wiek i możliwości kondycyjne.
4. W zimie warto zabrać ze sobą nakładki antypoślizgowe lub raczki, stuptuty i kijki trekkingowe a wcześniej dokładnie sprawdzić pogodę, w tym aktualny opad śniegu. Może się bowiem okazać, że podejście na szczyt będzie nieprzetarte.
 
Mapa okolic Rusinowej Polany
Mapa okolic Rusinowej Polany. Źródło: mapy Sygnatura w TrekPLANNER.
Trasy:
 
Autorka: Emilia Götz
Redakcja Portalu Planetagor.pl
 
Nie wyrażam zgody na kopiowanie w całości bądź fragmentach mojego tekstu lub zdjęć, nawet z podaniem źródła. W przypadku naruszenia moich praw autorskich wyciągnę konsekwencje zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystkie fotografie zawarte w tym artykule są integralną częścią portalu Planetagor.pl i własnością ich autorów. 

Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl