Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Różne kije, różne dyscypliny
28-06-16

TREKKING. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną, gdzie podstawą jest używanie akcesoriów sportowych należy zwrócić szczególną uwagę na fakt prawidłowego stosowania takiego sprzętu. W przypadku Nordic Walking jako dyscypliny rekreacyjnej mamy do czynienia z używaniem specjalnie zaprojektowanych kijów.

 

Marsz z kijkami Nordic Walking

Marsz z kijkami NW

źródło: materiały marketingowe marki Leki

 

Kijki nordic walking różnią się od kijów trekkingowych kilkoma zasadniczymi szczegółami. Kij trekkingowy posiada rękojeść wyprofilowaną w taki sposób, aby ręka wygodnie mogła się na niej ułożyć co ułatwia uchwyt. Taka rękojeść nie występuje w kijach do Nordic Walking. Tutaj jest ona smukła i lekko wydłużona. Pośród niektórych marek kijów można spotkać także takie, które są ergonomicznie wyprofilowane.

 

Należało by tutaj powiedzieć o docelowym przeznaczeniu kijków trekkingowych. Używa się głównie w terenie górskim, czyli takim, w którym technika Nordic Walking nie byłaby możliwa lub nie spełniałaby swojej pierwotnej funkcji. Tam, gdzie potrzebujemy dostatecznego oparcia i stabilizacji ciała idąc np. z ciężkim plecakiem takie kije spełnią swoją rolę.

 

Kolejną różnicą jest sposób, w jaki kij trekkingowy łączy się z ręką. Występuje tutaj zazwyczaj prosta pętla, przez którą od dołu przekłada się dłoń i chwyta kij za uchwyt. W kijach Nordic Walking z kolei przy rękojeści znajduje się rękawiczka umożliwiająca stabilne połączenie dłoni z kijem. Ma to swoje uzasadnienie w technice marszu: w pewnym momencie na krótko wypuszczamy kij z dłoni. Gdyby nie było rękawiczki, to wypuszczony kijek upadłby na ziemię. 

 

Rękojeść kija z rękawiczką

 

Zastosowanie takiej rękawiczki w przypadku kijów trekkingowych jest całkowicie zbędne, tutaj prosta pętla wykonana z mocnej taśmy całkowicie wystarczy do stabilizacji dłoni. Rękawiczka mogłaby przeszkadzać lub byłaby wręcz niebezpieczna w stosowaniu.

 

Niektóre modele kijów trekkingowych wyposażone są w tzw. Antishock. Jest to system, który umożliwia dodatkowe pochłanianie energii, jaka przenoszona jest na sprzęt podczas chodzenia. W czasie wielogodzinnego marszu w trudnym i skalistym terenie stanowi to dużą zaletę. Systemy Antishock mogą być oparte na sprężynie znajdującej się wewnątrz kija.

 

Zastosowanie takiego systemu w przypadku kijów do Nordic Walking nie ma swojego uzasadnienia. Kije, które wykonane są w włókien węglowych, są wystarczająco elastyczne i sprężyste, aby komfort marszu był utrzymany na wysokim poziomie. Dodatkowo w technice Nordic Walking istnieje faza odepchnięcia się od podłoża, co wyklucza użycie w takim przypadku sprężyny, która miałaby niwelować siłę, z którą wykonuje się ten ruch.

 

Stalowa końcówka z klasycznym talerzykiem

 

Ponadto często sama końcówka również jest inna - w kijach trekkingowych mamy do czynienia z prostym grotem widiowym lub stalowym, a w kijach NW na końcówki nakłada się specjalne ochraniacze - "buciki".

 

Końcówka kija Nordic Walking z nałożonym bucikiem

 

Podsumowując różnice obu typów kijów możemy dostrzec w:

  • budowie rękojeści kijów;
  • sposobie łączenia ręki i kija;
  • budowie wewnętrznej (występowanie tzw. systemu Antishock);
  • typie końcówki;
  • technice chodzenia.

 

Wszystkie inne cechy, takie jak regulacja wysokości w przypadku kijów regulowanych i budowa grotu wraz z talerzykiem są podobne, tak samo jak materiały, z których taki sprzęt jest wykonany. 


Wracając do prawidłowego używania oryginalnych kijów do Nordic Walking należy pamiętać o tym, aby:

 

1. właściwie dobrać odpowiednią długość kijów;
2. odpowiednio zakładać rękawiczki (by nie tamować dopływu krwi);
3. odpowiednio używać tzw. bucików;
4. nie prowadzić kijów zbyt szeroko;
5. nie stawiać kijów daleko przed sobą;
6. nie prowadzić kijów z wyprostowanymi łokciami;
7. nie prostować na siłę rąk za linią bioder;
8. nie otwierać na siłę rąk za linią bioder;
9. ustawiać kije zawsze pod odpowiednim kątem;
10. prowadzić kije równolegle;
11. utrzymywać technikę naprzemienną;
12. dbać o czystość własnego sprzętu.

 

Jak dobrać długość kijów Nordic Walking?

W większości przypadków należy wzrost użytkownika w centymetrach pomnożyć przez 0,7.

Zatem długość kija = wzrost w cm x 0,7. Są jednak od tej reguły wyjątki. W razie wątpliwości przy doborze kijów nordic walking warto skonsultować się z Instruktorem LEKI Nordic Walking.

 

Autor:

Redakcja we współpracy z Instruktorem LEKI Nordic Walking, ekspertem ze sklepu turystyczno-wspinaczkowego black-rock.pl


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl