Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Polka otworzyła szkołę w Nepalu
25-05-11

0

 

 

 

 

TREKKING. Polska Szkoła Pokoju w Nepalu już działa. Placówka, której patronami są Wanda Rutkiewicz i Jerzy Kukuczka, przyjęła pierwszych uczniów. W uroczystości otwarcia uczestniczyła inicjatorka przedsięwzięcia, polska podróżniczka Ania Lichota.

 


 

Szkoła Pokoju powstała w miejscowości Arupokhari w zachodnim Nepalu. Budowa trwała kilka miesięcy. Docelowo placówka przyjmie 400 uczniów. Nauczyciele to wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych. W pracach z dziećmi pomoże im miejscowa kadra nauczycielska. Szkoła imienia wybitnych polskich himalaistów to wstęp do kolejnego projektu Lichoty. Podróżniczka planuje budowę sieci kilkunastu szkół w odległych rejonach Nepalu. Oprócz pieniędzy ważne jest również wsparcie ze strony starszyzny miejscowych społeczności. Polka w tym celu odwiedziła kilkanaście wiosek w drodze do Arupokhari. Ich mieszkańcy zgodę na budowę szkół potwierdzili odciskiem kciuka, ponieważ większość z nich nie potrafi pisać ani czytać.

 

 

1

Szkoła Pokoju.

Źródło: Polka Public Relations Ltd.

 

- Bieda jest pojęciem względnym, więc trudno wartościować, gdzie jest gorzej, mówi Ania Lichota. Tutaj większość dzieci nie ma szans na jakąkolwiek edukację. Instytucje rządowe nie są w stanie zapewnić podstawowych standardów. Nie ma żadnej kontroli jakości. Może dlatego Nepal jest jednym z krajów, w których działa najwięcej organizacji pozarządowych na świecie. Udzielana Nepalczykom pomoc jest różna - budowanie mostów czy wodociągów, są fundacje, które tak jak Sarswati Foundation, mój miejscowy partner, zajmują się edukacją.

 

 

 

2

Pierwsi uczniowie Szkoły Pokoju.

Źródło: Polka Public Relations Ltd.

 

- Szkoła Pokoju będzie inna, niż pozostałe szkoły, mówi Subash Ghimire, dyrektor Sarswati Foundation. Dziewczynki i chłopcy z różnych kast będą uczyć się razem. Będziemy używać tylko imion, a nie nazwisk, aby przełamać istniejące powszechnie podziały, wynikające z zakazanego już systemu kastowego. Będziemy również współpracować z rodzicami uczniów, aby szkoła stała się ważnym elementem w życiu Arupokhari i okolicznych wiosek.

 

 

 

3

Szkoła Pokoju poświęcona została pamięci polskich himalaistów: Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki.

fot: Polka Public Relations Ltd.

 

- W programie nauczania będą nie tylko zajęcia z języka nepalskiego czy matematyki, ale również np. warsztaty teatralne, mówi John Carnelano, nauczyciel-wolontariusz. Uczniowie będą mieć indywidualny kontakt z nauczycielem. Jest to moim zdaniem lepsza metoda nauczania, niż ta, która zakłada, że nauczyciel zapisuje na tablicy fakty i liczby, które uczeń musi zapamiętać.

 


Strona internetowa Ani Lichoty: http://www.anialichota.com
Ania Lichota na Facebooku: http://www.facebook.com/AniaLichota
Strona internetowa szkoły: http://www.sarswati.edu.np/

 

Źródło: Polka Public Relations Ltd.

 

 


Komentarze
  • Michał  S.Dodał Michał S. 2421 Dni temu
    0 punktów    
    Fajna sprawa - tak trzymać i powodzenia w realizacji sieci Szkół!
Copyright by planetagor.pl