Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Pieniński Pas Skałkowy
19-04-10

pieniński pask skałkowy

 

 

Pieniński Pas Skałkowy kojarzy się pewnie większości z nas z Pieninami, wąwozem Homole, i może jeszcze z przełomem rzeki Białki. Lecz to nie są jedyne atrakcje jakie stworzyła dla nas natura, a które kryją się pod tą tajemniczą nazwą. Większa część tego pasa, o czym zapewne nie każdemu wiadomo, znajduje się na terenie Słowacji.

 


Pieniński Pas Skałkowy, jest wąskim pasem skał, zbudowanych głównie z mało odpornych na wietrzenie wapieni, margli, łupków ilastych i iłowców kredowych, wśród których występują łuski, bryły lub soczewki odporniejszych wapieni jurajskich. Pas ten wyznacza granicę między Karpatami Zewnętrznymi a Karpatami Wewnętrznymi (na terenie Polski Karpatami Centralnymi). Tworzy wygięty na północ łuk o długości ok. 600 km i szerokości od kilkuset metrów do 20 km, od okolic Wiednia, aż po Karpaty Marmaroskie w Rumunii. Na załączonym szkicu jest on zaznaczony zielona linią.

 

pieniński pask skałkowyNie tworzy jednak zwartego masywu górskiego, ponieważ na większości swojego obszaru przykryty jest trzecio- i czwartorzędowymi osadami. Występująca w języku polskim nazwa Pieniński Pas Skałkowy wywodzi się od nazwy grupy górskiej, którą buduje w granicach Polski i jest na ogół rozszerzana na całość formacji na obszarze wszystkich krajów.
Cechą charakterystyczną pienińskiego pasa jest występowanie pojedynczych odizolowanych ostańców/wzniesień zbudowanych głównie z odporniejszych na erozję m.in. jurajskich wapieni, które wynurzają się z otaczających je młodszych, bardziej plastycznych i szybciej niszczejących skał.

 

Oprócz tak bardzo znanych u nas Pienin, i przełomu Białki, na terenie Słowacji znajdują się równie, a może nawet bardziej atrakcyjne, rejony. Takimi przykładami są Strażowskie Vrchy (pol. Strażowskie Wierchy) - pasmo górskie rozciągające się w pobliżu Żyliny, z malowniczo położoną, małą wioską- Sulov umiejscowioną pośrodku doliny i otoczoną skałami.

 

                           źródło http://gallery.photo.net/

 

Oprócz pięknych widoków i wspaniałych skalnych iglic, w paśmie tym możemy oglądać ruiny średniowiecznych zamków, takich jak Hrad Sulov, Hrad Hricov, czy pobliski Hrad Bistrica nad Vahem w pobliżu Povazske Podhradia. Strażowskie Vrchy oferują wiele pięknych szlaków górskich udostępnionych do wędrówek, a także są wyśmienitym miejscem do organizowania górskich wycieczek rowerowych o różnym stopniu trudności. Okoliczne skały są jednym z największych i chyba najpiękniejszym rejonem wspinaczkowych w Słowacji. Znajduje się tutaj wiele dróg wspinaczkowych, jedno i wielowyciągowych o różnych stopniach trudności. Należy jednak pamiętać, że niektóre sektory są wyłączone ze wspinania na czas lęgowy chronionych gatunków ptaków. O wszystkim informują tabliczki w sektorach wspinaczkowych oraz dostępne przewodniki wspinaczkowe, a także strona internetowa.

 

Hrad Hricov

Sulov oferuje całkiem niezła bazę noclegową. Znajduje się tam camping, schronisko górskie oraz wiele prywatnych kwater do wynajęcia. W miejscowym barze zwanym przez niektórych PRL - (powinno być raczej CSSR), który nadal posiada cechy dawnej epoki, można zbratać się z okoliczną ludnością przy wyśmienitym lokalnym piwie o nazwie Popper, w formie ciemnej, jasnej lub (jak mówią Słowacy) riezanym (pół na pół- ciemne z jasnym) lub dostępnym tutaj legalnie Absyntem. Zielony 70% trunek, dostępny jest legalnie w Europie tylko na terenie Czech i Słowacji.

 

W Strażowskich Vrchach występuje wiele ciepłych źródeł, które przyczyniły się do powstania znanych uzdrowisk, takich jak Trenczyńskie czy Rajeckie Cieplice. W północnym odgałęzieniu Gór Stażowskich, wciśniętym pomiędzy dolinę Wagu, a jego dopływ - Rajčankę, wznoszą się wapienne skały z Veľkim i Małym Maninem (891 m n.p.m., 813 m n.p.m.). Te dwa szczyty są oddzielone wąskim, fantastycznie urzeźbionym kanionem Manińskiej Cieśniawy (Maninska Úžina), przez który prowadzi szosa.

 

Sulov i okolice to idealne miejsce na weekendowy wypad tuż za naszą południową granicę. Dojazd do nich nie powinien nastręczać problemu, ponieważ ostatnio został otwarty długo oczekiwany odcinek drogi ekspresowej S 69 w Lalikach, z najdłuższym drogowym tunelem w Polsce. Natomiast samo podróżowanie po Słowacji to czysta przyjemność, dobry stan dróg i piękne widoki zachęcają do wybrania się do naszych południowych sąsiadów.

 

                                             Manińska Cieśniawa

 

Kolejnym przykładem słowackich atrakcji należących do Pienińskiego Pasa Skałkowego jest - średniowieczny, uważany za jeden z piękniejszych zamków na Słowacji. Zamek ten, wybudowany na majestatycznie wyniosłej skale nad rzeką Orawą, góruje nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale 112 metrów nad lustrem rzeki. Położony jest niedaleko granicy Polski (od Korbielowa ok. 45 km, a od Przełęczy Glinne ok. 40 km). Co ciekawe, zamek w XV wieku był pod panowaniem polskim- między innymi Piotra Komorowskiego zwanego "hrabią Liptowa i Orawy".
Zamek można zwiedzać od rana do wieczora, a podczas wakacji możemy obejrzeć tu nawet, przedstawiane przez aktorów, inscenizowane scenki z życia średniowiecznego grodu.
Pod zamkiem, w Orawskim Podzamczu, można smacznie zjeść w jednej z wielu, znajdujących się tu knajpek.

 

 

                                         Orawski Podzamok

 

Oba przedstawione powyżej miejsca są idealne na weekendowy wypad tuż za naszą południową granicę. Zachęcamy wszystkich pasjonatów górskich, wędrówek, wspinania lub jazdy na rowerach górskich do odwiedzenia i skorzystania z atrakcji górskich Sulova i okolicy. Na zmęczonych zaś górskimi wojażami czekają na Słowacji wspaniałe ruiny i zamki, w tym piękny Orawski Podzamok. Podróżując do Orawskiego Zamku można też, wybierając krótszą drogę przez Korbielów, wypocząć nad Orawską Marą (pol. Jeziorem Orawskim).

 

Autor :Redakcja


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl