Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Ostatni bieg Dudka
03-06-11

 

 

To już ostatni taki bieg, jak obiecywał tak zrobił. Po problemach z organizacją zimowego 25 Narciarskiego Biegu Dudka i braku wsparcia finansowego ze strony gminnych władz Radziechowy-Wieprz, swój Jubileuszowy XX EKO Bieg Szlakiem Dudka, XVI Memoriał Ewy Dudek, Rajd Nordic Walking przeniósł do Zimnika gmina Lipowa. Tym razem nad Bacą Dudkiem nawet rozpłakało się niebo, które w sobotę jak nigdy dotychczas podczas 19 letniej historii zawsze w dniu zawodów było łaskawe.


To dzięki imprezom jakie organizował wraz ze swym Klubem Baca przez gminę przewinęło się jak obliczył przyjaciel Edka od lat związany z imprezami znany redaktor Tadek Majcherek ponad 15 tyś. Uczestników nie tylko z Polski. To dzięki Dudkowi gmina za niewielkie pieniądze miała promocję, a o Radziechowach słyszano poza granicami kraju. To za sprawą Dudka i jego imprez sportowych Powiat Żywiecki i Rejon Wileński podpisał wymianę partnerską.A umowa podpisana z miastem partnerskim Mieroszów, za sprawą tej władzy gminnej przez 5 lat nigdy nie doszła do skutku. Za sprawą przychylności gminy Lipowa z wójtem Stanisławem Caputą i właścicielem hotelu Zimnik, Dudek całą armie biegaczy przeniósł do Doliny Zimnika. Wszystkie zaplanowane starty odbyły się tak jak dotychczas. Dudek na tą okoliczność, musiał na nowo przemierzyć i oznakować trasę, aby wszystko było zgodnie z atestem. Wytyczył bardzo atrakcyjną i widokową trasę do nowo rozwijającej się dyscypliny NW. To na tej trasie po raz pierwszy odbyły się zawody w NW i bieg Memoriałowy Ewy Dudek, oraz bieg VIP i młodzieżowy. Trasa aktualnie liczy 6,4 km z różnicą poziomów 156 m. Natomiast dla dzieci wytyczono trasy w Dolinie Zimnika ( gdzie znajduje się piękna ścieżka dydaktyczna ).
start


Start EKO BIEGU na 15 km

fot. arch. E. DudekPomimo przelotnych opadów i chłodnej aury na starcie stanęło około 300 zawodników z różnych stron Polski, Czech i Słowacji, nie zabrakło tradycyjnie młodzieży z Rejonu Wileńskiego reprezentujących Szkołę Sportową i gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Wśród dzieci najmłodszych grup dominowali zawodnicy gospodarzy, jednak wśród nagradzanych można było spotkać uczniów z Radziechów i Żywca. W biegu dziewczyn gimnazjum na 2 km całe podium dla uczniów z Niemenczyna 1. Elmira Cmokunowa, 2. Aneta Ilgiewicz, 3. Paulina Pawiłowska, jako 4 Weronika Dudek Baca Radziechowy córka Komandora Biegu (która przed swoim biegiem i po ukończeniu dzielnie pomagała przy organizacji). Chłopcy na tym samym dystansie Mirosław Błoszko Niemenczyn przed Jakubem Gawronem z Radziechów i Krzysztofem Kuleszo również Niemenczyn. W punktacji drużymowej gimnazjalistów Gimnazjum Parczewskiego Niemenczyn, a w szkołach podstawowych SP Lipowa.

 


Zanim nastąpił start delegacja biegaczy z Weroniką udała się na cmentarz do Radziechów aby zapalić znicz i złożyć wiązankę na mogile Olimpijki z Insbrucka Ewy Dudek. Punktualnie o godzinie 11:00 na sygnał z góralskiej trąbity (dawny telefon komórkowy górali :) wystartował Bieg Główny na 15 km do Radziechów, a bieg memoriałowy i Rajd NW, oraz młodzieżowy i VIP na 6,4 km. Jako pierwszy linie mety, która była wspólna dla wszystkich biegów przebiegł Mirosław Błoszko z Niemenczyna na pokonanie 6,4 km potrzebował 26:25 min. Wśród pań na tym samym dystansie kolejność była następująca Justyna Adamus-Kowalska z Katowic, przed Bogusią Kupczak z Brzuśnika i Magdą Worek z węgierskiej Górki.Trasę Rajdu NW najszybciej pokonała Beata Cichoń z Lipowej w czasie 51:24 min., w rajdzie po przebiegnięciu swojego 600 m dystansu wystartowała wnuczka Bacy 8 letnia Julia Tombrowicz i dzielnie przeszła cały dystans. Panowie na tej samej trasie szli szybciej i tak Marcin Wróbel z Pawłowic 42:29 przed Januszem Sobkowskim z Łodygowic 45:49 min. Wśród ViP 1. Jan Komender Siemianowice, 2. Marian Kaczanowski Niemenczyn, 3. Wiktor Kuśmierek Opole i jako czwarty finiszował 82 letni Czesław Marciak z Bielawy.

 


W 20 EKO Biegu na dystansie 15 km zwyciężył Dominik Jarco z Pietrzykowic 54:52 min, 2. Jacek Michulec 56:24 min, 3. Bartek Golec 56:29 min obaj Żywiec. Jednak najwięcej radości wniosły przedszkolaki, którzy mimo padającego deszczu i zimna stawiły się na starcie i dzielnie pokonały dystans 200 m. Na mecie każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy dyplom, materiały promocyjne, oraz okolicznościowy medal, a na mecie czekał gorący żurek serwowany przez hotel Zimnik, herbatka, oraz IDEE KAFFEE, były drożdżówki i pyszne rogaliki. Dla najlepszych puchary, dyplomy i medale z wizerunkiem Olimpijki Ewy Dudek, oraz ponad metrowe kiełbasy Zakładów Mięsnych Wojciecha Dobiji z Żywca.Jak co roku przy dekoracji nie mogło zabraknąć góralskiej muzyki popis dała Kapela Jodełki z Radziechów. Podczas dekoracji odbyła się miła uroczystośc starosta Żywiecki Andrzej Zieliński przesłał list gratulacyjny, dyr. Szkoły Sportowej z Niemenczyna Marian Kaczanowski wręczył statuetkę, ksiądz Aleksander Smarduch i Emil Pawlik w imieniu biegaczy wręczyli puchar za 20 Biegów Dudka. Były gratulacje i słowa podziękowania od radnych sejmiku Mariana Ormańca i Karola Stasicy, oraz wójta Lipowej Stanisława Caputy. Były prośby zawodników i władz, aby przemyśleć swą decyzje. Jednak decyzja może być tylko jedna TO JUŻ JEST KONIEC organizacji imprez masowych przez Bace Dudka, oprócz wysiłków organizacyjnych i zaangażowania całej rodziny w organizacje biegów, przez wiele lat nadwyrężał budżet rodzinny - koniec okradania rodziny, czas powiedzieć dość. Ostatni bieg Dudka został zepsuty przez aurę, podczas dekoracji lało jak z cebra i trzeba było przenieść dalszą część dekoracji do hotelu.

 

 

najstarszy

 

Najstarszy uczestnik Czesław Marciak 82 lata (Bielawa).

fot. arch. E. Dudek

 


Na zakończenie chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy wspierali mnie podczas tych 25 lat organizacji imprez masowych. W tym roku imprezę wsparli Starostwo Powiatowe Żywiec, UG Lipowa GCKPT - Radziechowy-Wieprz, hotel ZIMNIK, Zakłady Mięsne W. Dobija Żywiec, G.S> Cięcina, EDBUD ,OSP Ostre, Lipowa, Słotwina i OSP Radziechowy.

 


Autor: Edward BACA Dudek


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl