Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Nowy „n.p.m.” 09.2011 r.
12-08-11

1TREKKING. W związku z podjęciem współpracy przez nasz portal z Redakcją magazynu "n.p.m." rozpoczynamy cykliczną prezentację zapowiedzi kolejnych wydań tego magazynu turystyki górskiej. Rozpoczynamy od zapowiedzi powakacyjnego wrześniowego wydania, które ukaże sie w sprzedaży już od 16 sierpnia. Miłej lektury!  We wrześniowym numerze „n.p.m." zachęcamy do dyskusji o tym, czy alkohol w górach to „Wróg czy przyjaciel". Wyniki II Rankingu schronisk górskich „n.p.m." komentuje Edward Kudelski, wiceprezes PTTK. Wspominamy także tragicznie zmarłego himalaistę Wojciecha Kozuba. Ponadto zapraszamy na korsykański szlak GR20 i samotną wyprawę kobiecą po chilijskich wulkanach, a także w Tatry, na Pilsko i coś specjalnie dla rodziców - spacer z kilkuletnim dzieckiem na Cergową.

 

Dopiero się rozkręcał - Należał do najbardziej obiecujących polskich alpinistów młodego pokolenia. Krakus z urodzenia i bochnianin z wyboru w wieku zaledwie 30 lat osiągnął już wiele, jednakże największe sukcesy górskie miał dopiero przed sobą. Jego pasją były nie tylko wspinaczka, ale i wyprawy rowerowe, biegi długodystansowe oraz muzyka, zarówno klasyczna, jak i rockowa. Miał zresztą wykształcenie muzyczne. Grał na gitarze w zespole heavymetalowym, który wraz z kolegami przewrotnie nazwał „Widmem Brockenu". Zginął 6 lipca br., schodząc z Mont Blanc, na krawędzi cieszącego się ponurą sławą żlebu Grand Couloir. Traf chciał, że kiedy alpinista podszedł do żlebu, zeszła kamienna lawina. We wrześniowym numerze „n.p.m." Wojciecha Kozuba, znanego himalaistę i zdobywcę Kolosa, wspominają jego przyjaciele.

 

 

W schroniskach będzie lepiej - II Ranking schronisk górskich ‘n.p.m." wzbudził wiele dyskusji. Jego wyniki komentuje we wrześniowym numerze Edward Kudelski, wiceprezes PTTK, który nie jest rezultatami zaskoczony. Zarówno schroniska z czołowych miejsc, jak i te najgorsze, są bowiem dobrze znane władzom PTTK, zarówno od tej dobrej, jak i od tej złej strony.
- Nie jest Pan chyba zaskoczony, że to Maria Gowin z rodziną zwyciężyła w naszym rankingu?-
- Rzeczywiście, nie jest to dla mnie zaskoczenie. W moim prywatnym rankingu schronisk górskich ten obiekt zalicza się do najlepszych. Nie mówię tego z racji osobistych sympatii - jest to miejsce doskonale prowadzone i bardzo dobrze utrzymywane. Widać, że tradycja prowadzenia tego schroniska przechodzi z pokolenia na pokolenie. Całej rodzinie zależy, by turyści czuli się tu jak u siebie.


 

Wyzwanie GR 20 - Szlak GR20 na Korsyce jest trasą niebanalną, wymagającą dobrego przygotowania kondycyjnego, doświadczenia w poruszaniu się po górach z plecakiem oraz odporności na trudy wielodniowej wędrówki. Nie jest dla każdego. Jak pokazuje życie, przygoda z GR20 często kończy się po kilku etapach. Powód? Lekceważenie szlaku oraz brak stosownych zapasów wody. Zapraszamy na jeden z najtrudniejszych szlaków w Europie, choć wysokość nie przekracza tu 3000 m n.p.m.

 

 

Wróg czy przyjaciel? - Każde forum, na którym dyskutują miłośnicy gór, prędzej czy później doczeka się momentu, gdy ktoś zapyta o kwestię picia na szlakach czy w schroniskach. Potem wszystko przeważnie przebiega według tego samego scenariusza. To znaczy: w szybkim tempie pojawiają się osoby o trudnych do pogodzeniach poglądach. Oczywiście raczej nie znajdzie się ktoś propagujący ruszanie na szlak w stanie, w którym zdobycie pierwszego piętra po schodach jest nie lada wyczynem, lub osoby uznające, że schroniska to najlepsze imprezownie po tej stronie Rio Grande, ale można poznać całe spektrum przekonań.

 

 

Szlak Trzech Wulkanów - Park Narodowy Villarrica to najstarszy prawnie chroniony obszar w Chile. Rozciąga się od wulkanu o tej samej nazwie aż po odległy o 80 kilometrów wulkan Lanin. Ten rozległy płaskowyż został utworzony kilkanaście tysięcy lat temu na skutek erupcji Quetrupillánu. Zapraszamy na wszystkie trzy kluczowe szczyty tego parku. Relacja jest tym bardziej ciekawa, że napisała ją Magdalena Prask, która wędrowała tam samotnie. - Miałam tylko jeden problem: przejście zajmie mi parę dni, a ja nie mam namiotu. Ten problem niczym Scarlett z „Przeminęło z wiatrem" postanowiłam zostawić sobie na później - pisze zdobywczyni Mount Everestu.

 

A ponadto:

 

Dziś prawdziwych polan już nie ma - W środku sezonu pusty szlak tatrzański uchodzi za kuriozum. A cena za taki fenomen bywa wysoka i prawie zawsze wiąże się ze sporą gimnastyką nad mapą. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i dla chcącego znajdzie się spora dawka chaszczowania pod turniami. Zachęcamy do przejścia od Starej Roztoki przez Rusniową Polanę, Murowaniec do Hali Kondratowej.

 

W gościnie u pani Marii - Kiedy tylko ukazały się wyniki II Rankingu schronisk górskich „n.p.m.", na licznych forach internetowych rozgorzały dyskusje. Nie znalazł się jednak nikt, kto kwestionowałby zwycięstwo schroniska na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim. W kolejnym numerze „n.p.m." zapraszamy na weekendowy wypad na Halę Lipowską, żeby przekonać się, co nas czeka w gościnie u pani Marii Gowin. W programie m.in. Hala Redykalna, Rysianka i Pilsko.

Rozgwiazda na dziko - Jak nie można długo, to chociaż szybko. Do tego najlepiej na dziko. Ale żeby na Śnieżniku? Jak się okazuje nawet ta popularna góra kryje w sobie wiele tajemnic, pod warunkiem że ruszymy na nią z Kleina, a nie z Międzygórza.

 

Z pieluchami po przygodę - Gdzie zabrać syna na pierwszą wycieczkę w góry? - zastanawiałem się tylko przez chwilę. Odpowiedź jest prosta: na górę, którą odwiedzam najczęściej i najbardziej lubię. Tymon, idziemy na Cergową! - rzucam do swojej niespełna dwuletniej latorośli i ruszamy w Beskid Niski.

 

Pakuj się z głową! - Ile rodzajów aktywności, tyle pomysłów na plecak i materiały potrzebne do jego produkcji. Różnorodność systemów nośnych, rozwiązań technicznych, dodatków oraz kolorów potrafi skomplikować sprawę już na etapie wyboru potrzebnego nam modelu. Jak zatem znaleźć idealny plecak i jak go porządnie spakować przed wyprawą? O tym w naszym poradniku.

 


Źródło: Redakcja "n.p.m."

 

 


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl