Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Niedźwiedzie w Beskidach
08-04-13

TREKKING. W Beskidzie Śląskim buszuje dorosła niedźwiedzica z małym. Zwierzęta są wygłodniałe, a więc niebezpieczne. Leśniczy oznaczyli miejsca ich występowania tablicami i radzą, żeby nie zapuszczać się w tamte strony. Niedźwiedzie poruszają się w rejonie Skrzycznego, Doliny Zimnika i Baraniej Góry. Pomimo zimowej aury już się wybudziły się i szukają pożywienia.

 

Niedźwiedzie w Beskidach, skrzyczne, dolina zimnika, niedźwiedź brunatny, niedżwiedzie

 

- Po tropach na śniegu możemy stwierdzić, że jest to duża niedźwiedzica z 2-letnim młodym. W rejonie Doliny Zimnika ustawiliśmy tabliczki informujące o możliwości ich spotkania - powiedział nadleśniczy Marian Knapka z Węgierskiej Górki.
Jak podkreślił, nie chodzi o to, by straszyć turystów, ale żeby ich przestrzec. Lepiej nie wyjść głodnemu niedźwiedziowi naprzeciw, a jeśli już taka sytuacja się przydarzy, trudno uciec. Zwierz rozpędza się do 50 km/h i jest wytrwały. Na drzewo też wejdzie.


Są głodne, jedzą nawet larwy


W beskidzkich lasach jest jeszcze dużo śniegu; jego pokrywa nierzadko przekracza metr. Po tropach widać, że w poszukiwaniu pożywienia schodzą z gór dość nisko. Zdaniem Knapka głodny niedźwiedź nie pogardzi tym, co pozostawiły po sobie wilki. Sam też potrafi upolować słabszą sarnę, a w takim śniegu jaki jest obecnie nawet dzika.
- Niedźwiedzica rozbiła trzy ule na łące. Zwierzęta żywiły się też larwami, których szukały w zbutwiałych drzewach - dodał Marian Knapek.


Niedźwiedź nie śpi, wiosna tuż tuż


Nadleśniczy powiedział, że niedźwiedzie zapadły w zimowy sen w listopadzie. Od tego czasu nie widać było żadnych tropów. Obecnie, pomimo zimowej aury, już nie zasną. - Wiosna jest coraz bliżej - zapewnił nadleśniczy.


Populacja odradza się


Niedźwiedzie w Beskidzie Śląskim były do niedawna rzadkością. - Drugi rok z rzędu obserwujemy, że bytują w okolicy Skrzycznego od strony Lipowej po Baranią Górę. Świadczy to o tym, że populacja się odradza - powiedział Knapek.
- Niedźwiedzie w Beskidach na pewno nie są nowością w naszym rejonie. Najlepiej pokazują to nazwy, które pamiętają jeszcze czasy habsburskie, jak uroczysko niedźwiedzie - dodał.
Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 250-300 kg. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.

Źródło: TVN24.pl. PAP

 

TrekPLANNER:


Więcej:

Tagi:

niedźwiedzie w beskidach, niedżwiedź w beskidach, skrzyczne, dolina zimnika, barania góra,niedźwiedź brunatny, niedźwiedzie brunatne, niedźwiedź beskidy, niedźwiedzie beskidy, niedźwiedź polski,niedźwiedzie w polsce,niedźwiedzie, niedźwiedzi

 


Komentarze
  • Bożena Z.Dodał Bożena Z. 1748 Dni temu
    1 punkt    
    O, psia nóżka! Mogły jeszcze spać!!! W Bieszczadach ponoć też już wstały:(((((
  • Paweł TruśDodał Paweł Truś 1745 Dni temu
    0 punktów    
    Byłem, tabliczek nie widziałem ale ślady dużego i ciężkiego zwirza tu i ówdzie się pojawiały. Strach w oczach był... ;)
Copyright by planetagor.pl