Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Na beskidzkim szlaku - Czantoria
21-04-13

Czantoria WielkaTREKKING. Czesi mówią Velká Čantoryje - a dla nas to po prostu Czantoria Wielka, choć w kategorii „wielkości" nawet w polskich warunkach jej wysokość nie imponuje, bo nie sięga nawet tysiąca metrów. Jedno z wielu miejsc polskich Beskidów, na które warto zawędrować choć raz :)

 

Masyw Czantrorii, leżący w paśmie Czantorii i Stożka, składa się z dwóch szczytów - Wielkiej Czantrorii, wysokiej na 995 m.n.p.m. oraz Małej Czantrorii - 866 m.n.p.m. Czantorie porośniętę są bukowo-świerkowymi lasami, z niewielkimi polanami oferującymi widoki. Przez szczyt Czantroii przebiega główny wododział polski, rozgraniczający dorzecza Wisły i Odry. Po obu stronach granicy utoworzono rezerwaty graniczne. Na położoną poniżej szcztu Czantorii Wielkiej polanę Stokłosica wjeżdża kolejka linowa (krzesełkowa)- zimą tereny są wykorzystywane przez narciarzy, a latem przez Turystów-Wczasowiczów, nazwa „Czantoria" jest więc znana nie tylko osobom wędrującym po polskich górach. Czantoria wpisuje się z resztą w swoisty klimat Beskidu Śląskiego - najbardziej pełnego „atrakcji turystycznych" ze wszystkich beskidzkich pasm... Sam Ustroń (ok. 15 tys. mieszkańców), z którego wychodzą polskie szlaki na Czantrorię jest jedną z popularniejszych miejsowości uzdrowiskowo-wczasowych, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z 1305 roku.


Czantoria, Polana Stokłosica

Polana Stokłosica, górna stacja kolejki linowej. W sezonie - tłumy i wybór różnorodnych form rozrywki. Na drugim planie - Ustroń z charakterystycznymi budowlami sanatoriów oraz stoki Równicy.

Fot.: Paulina Wojciechowska

Od górnej stacji kolejki linowej to samego szczytu dzieli nas około pół godziny wędrówki po kaminiech - jednak miejsce to bardziej przypomina miejski park z licznymi atrakcjami turystycznymi - poza górną stacją wspomnianej już kolejki linowej (oczywiście z siecią gastronomiczną) mamy jeszcze masz telewizyjny, mini-pak linowy, letni tor saneczkowy, plac zabaw. Na wierchołku Czantorii powstawiono wznoszącą się na 29-metrów czeską wieżę widokową (płatną), czeskie schronisko z gastronomią oraz polski bar Rancho. Dzięki wieży można zobaczyć to, co normalnie zasłaniają lasy... Przy dobrej pogodzie widzimy rozciągające się u naszych stóp gęsto zaludnione Pogórze Cieszyńskie a także Jezioro Goczałkowskie. Mamy dobry widok na sporą częśc Beskidu Śląskiego - najbliższa Równica, Pasmo Wiślańskie, Klimczok, Skzyczne, Malinową Skałę. W dalszym planie Po stronie czeskie - widzimy dobrze Beskid Śląski i Śląsko-Morowaski. W dalszym planie - Babia Góra, szczyty Beskidu Małego w oddali Tatry Zachodnie...

 

Przejście ok. 3 kilometrowego odcinka z Wielkiej Czantorii na jej mniejszą siostrę czarnym szlakiem zajmuje ok. 45 minut (odwrotnie ok. godziny), marsz trwa jednak troszkę dłużej jeśli w ekipie posiadamy turystów-fotografów - trzeba wszak objąć obiektywem liczne widoki (polany do niedawna były terenem wypasu owiec). Najładniejsze ujęcie - moim subiektywnym zdaniem - to widok z Małej Czantorii na Wielką. Kiedy miniemy już czeską wieżę widokową na szlaku robi się nagle cicho i spokojnie. Tak już klasycznie po beskidzku. Miniemy może więcej niż w „zwykłych" górach nieturystycznie ubranych rodzin z dziećmi, ale wędruje się już całkiem fajnie. Na południowo-zachodnich zboczach Małej Czantorii, odbicie od szlaku czarnegp prowadzącego do Goleszowa, znajduje się pomnik w miejscu śmierci polskich partyzantów z czasów II wojny światowej z oddziału „Czantoria". Niewielki, liczący ok. 20 paryzantów oddział działał w latach 1941-43 na terenie pasma Czantorii i Stożka oraz w okolicznych miejscowościach po obnu stronach granicy. Odział został osaczony przez hitelerowców na stokach Małej Czantorii, większośc partyzantów zginęła, spoczywają na cmentarzu ewengelickim w Nydku.


Czantoria Wielka

Czantoria Wielka widziana z Czantorii Małej - punkt widokowo-piknikowy.

Fot: Paulina Wojciechowska

Choć Czantoria nie jest barzdzo wysokim szczytem jej zbocza są bardzo strome z uwagi na różnice wysokości (między Ustroniem a szczytem Czantrorii - 630 metrów), dlatego szlaki prowadzące na szczyt mogą być dla mniej wprawnych turystów męczące. Z centum Ustronia (co nie znaczy, że dokłądnie z tego samego miejsca)możemy udać się na Czantorię dwoma sposobami - szlakiem niebieskim na Wielką Czantrorię (2:30h) lub szlakiem żółtym na Małą Czantorię (1:45h). Szlak żółty jest miejscami stromawy, poprowadzony jednak został przez łąki i pola, oferuje zatem dobe widoki. Szlak niebieski, im. Jana Galicza(zmarłego w 1939r orędownika turystyki po Beskidzie Śląskim) nie jest za bardzo widokowy, daje jednak możliwości zapoznania się z różnorodnością drzewostanów leśnych rezerwatu "Czantoria". Ze stacji Ustroń Polana możemy wejść na Wielką Czantrorię w ok. 1:45h. Odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego w kolorze czerwonym, przebiega w większości pod koleją linową. Podejście jest dość strome. Szlak z grzbietu Czantorii prowadzi do Soszowa Wielkiego a następnie na Stożek. Z Ustronia na grzbiet Czantorii poprowadzono także dydaktyczną Ścieżkę Rycerską (miejscami przebieg pokrywa się ze szlakiem niebieskim).


widok z Czantorii Wielkiej

Widok z Czantorii Wielkiej na czeską stronę - Beskid Śląski i Śląsko-Morawski

Fot.: Paulina Wojciechowska

Czantoria Wielka jest najwyższcym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Szlak wprawadzający na szczyt od czeskiej strony prowadzą od miejscowości Nydek (czerwony plus niebieski) 1:50. Dłuższy wariant to podejście szlakiem żółtym na graniczny szlak niebieski, łączący się z GSB pod Stożekiem Wielkim i wspólnie z nim prowadzący na szczyt Czantorii. Czeskie szlaki w tej okolicy charakteryzują się znacznie mniejszym nasileniem ruchu turystycznego -oczywiście od wejścia w życie układu z Schengen możemy swobodnie przekraczać granicę państwową.

 

Na Czantorii znajduje się czeskie schornisko turystyczne (Chata Čantoryje)- znajdujące się w zachdoniej części wydłużonego wierzchołka Czantorii. Istnieje od 1904, jednak obecnie pełni rolę głównie punktu gastronomicznego - od kilku lat nie ma możliwości zanocowania pomimo istnienia izb do tego przystowowanych. Okoliczne schroniska to obiekty PYYKznajdujące się na Równicy i Stożku Wielkim (istniejące od 1922) i prywatne schornisko na Szoszowie. Schronisko PTTK pod Tułem (ok. godzinę czarnym szlakiem z Czantorii Małej) - które znajdziemy na starszych mapach i opracowaniach od 2006 pełni obecnie funkjcę restauracji i pensjonatem.czeskie schronisko na Czantorii

Czeskie schronisko na Czantorii - może kiedyś znów będzie pełnić rolę noclegowni na turystów plecakowych?

Fot: Paulina Wojciechowska

Masyw Czantrorii latem to świetny punkt wypadowy dla rodzin z dziećmi - poza chodzeniem po góach mamy tu bowiem liczne dodatkowe atrakcje. Truryści bardziej wprawieni w wędrówkach, a niekoniecznie preferujący wędrowanie z tłumem - mogą wybrać wędrówki po okolicy wiosną lub jesienią. Zaletą tego miejsca jest dobra infrastruktura turystyczna i liczne połączenia - nie musimy się głownić nad rozkładami jak wtedy gdy planujemy wycieczki np. w Beskid Niski, nie trzeba także martwić się jeśli na trasę nie weźmiemy dość jedzenia a gdy "złapie" nas niepogoda - bezpieczna "cywilizacja" jest tak niedaleko:)


Przykładowe wycieczki: Wyjście z Ustronia przez Małą i Wielką Czantorię do Ustronia-Polany to około cztery godziny czasu mapowego (10 km, 600 metrów podejść) Wędrówka z Ustronia Centrum przez obie Czantorię do schroniska na Stożku to ok 5 godzin czasu mapowego, 16 km i prawie 900 metów podejść. Ze Stożka możem dalej wędrować GSB w kierunku Baraniej Góry i Skrzycznego.


Link: Kamera internetowa z wieży widokowej: http://www.czantoria.pl/webkamera


Autorka Paulina Anna Wojciechowska

Redaktorka Działu Trekking

 


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl