Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Na Słowacji odstrzelą wilki i niedźwiedzie?
14-07-17
Niedźwiedź brunatnyNEWS. Liczba dużych drapieżników na Słowacji nieustannie rośnie, w związku z tym słowackie Ministerstwo Rolnictwa chce zająć się tym problemem. 
 
Nie chodzi jedynie o ilość szkód dla produkcji rolnej i hodowli owiec i innych zwierząt, ale także o ich stosunkowo dużą liczbę na małym obszarze i o powtarzające się coraz częściej ataki na ludzi. 
 
Według leśniczych w marcu 2016 roku na Słowacji żyło aż 2235 sztuk niedźwiedzi, 18 z nich zostało zastrzelonych, a 16 zmarło w sposób naturalny. Z kolei populacja wilków to 2540 sztuk, z tej liczby do końca roku ubyło ok. 53 sztuk. 
 
W 2016 roku zanotowano 38 ataków niedźwiedzi na ludzi, czyli o 6 więcej niż w roku poprzednim. Szkody spowodowane przez te zwierzęta wyniosły 136 tysięcy euro. Suma odszkodowań, jakie ministerstwo musiało wypłacić w związku ze stratami, które wyrządziły wilki i niedźwiedzie wyniosła w roku ubiegłym ok. 1,63 miliona euro.
 
Jeszcze nie wiadomo dokładnie, jakie będą konkretne rozwiązania, ale na pewno uregulowanie liczby obu gatunków przypadnie w udziale kołom łowieckim. A z czym to się wiąże, to wiadomo.
 
Czy zmniejszenie populacji dużych drapieżników obejmie także tereny parków narodowych i rezerwatów? Jak bardzo zostanie zmniejszona liczba niedźwiedzi w Tatrach?
Na odpowiedź przyjdzie nam pewnie poczekać, choć już teraz możemy się jej domyślać.
 
Oprac. Redakcja Portalu
Źródło: TA3.com
Fot. pexels.com

Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl