Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Kuchenka Optimus Nova Plus - do gotowania w trudnych warunkach
04-08-16

TREKKING. O firmie Optimus usłyszałam pierwszy raz kilka lat temu, kiedy kupowałam swoją pierwszą kuchenkę turystyczną. Tamten model miał być jedynie niewielkich rozmiarów i jak najlżejszy i dokładnie taki był. Tym razem szukałam czegoś większego, co będę mogła zabrać w rejony, w których nie mam za bardzo szans na zakup kartusza z gazem. Przyznam, że trochę się obawiałam tej kuchenki. Nie wiedziałam, jak się ją obsługuje, bo miałam do czynienia wcześniej jedynie z palnikiem gazowym. Na szczęście do zestawu była dołączona jasna i czytelna instrukcja, w której opisane jest krok po kroku, jak zamontować pompkę i jak do niej podpiąć butelkę.

 
Opis producenta
Palnik Optimus Nova+ to właśnie to, co sugeruje nam nazwa – znany i wielokrotnie nagradzany palnik Optimus Nova – i jeszcze więcej. Optimus Nova+ posiada sprawdzony system szybkiego napełniania i opatentowany palnik z wbudowaną magnetyczną igłą czyszczącą. Został jednak dodatkowo wyposażony w opatentowany zawór Powerline™ zintegrowany z przewodem paliwowym, dzięki czemu zaoszczędzono na wadze kuchenki oraz nadano jej bardziej kompaktowy kształt. Ustawianie wielkości płomienia odbywa się przez przekręcenie zielonego pokrętła na końcu przewodu. Średni czas pracy to 2,5 h przy butli 450ml, średni czas gotowania 1 litra wody to 3,5 minuty w zależności od limatu i wysokości. Obsługiwane paliwa: wszystkie płynne, czyli Optimus Arctic Fuel, benzyna, nafta, olej napędowy, paliwo lotnicze.
 
Optimus Nova Plus1
 
 
Optimus Nova Plus2
 
Pierwsze wrażenie
Małe, kompaktowe pudełko, a w środku czarny pokrowiec z logo optimus, instrukcja obsługi (brak po polsku, jest po angielsku, moim zdaniem wystarczy) i osłona przewwiatrowa. Butelkę trzeba dokupić oddzielnie - wybrać spośród kilku różnych pojemności. Ja mam taką o pojemności 530 ml i jest ok, ale są też dostępne mniejsze. Pokrowiec jest zrobiony z grubego materiału typu Cordura, ma szlufkę do przyczepienia/zawieszenia, ściągacz ze stoperem i zamek na obwodzie umożliwiający rozpięcie go i swobodny dostęp do kuchenki. Po rozpięciu pokrowca moim oczom ukazały się trzy przegródki: w jednej jest kuchenka, w drugiej klucz i zestaw naprawczy (oby się nie przydał!), a w trzeciej pompka. 
 
Optimus Nova Plus8
 
Optimus Nova Plus3
 
 
Osłonę przeciwwietrzną można umieścić w tej samej przegródce, w której znajduje się palnik. Całość jest oczywiście cięższa od standardowej kuchenki na gaz, ale przez to, o czym sie też później przekonałam, o wiele bardziej stabilna.
Kuchenka wydaje się być na pierwszy rzut oka wytrzymała i bardzo dobrze wykończona. Rozkładanie jest proste, a nity silne, tak że nie ma obaw, że któreś z ramion się urwie lub poluzuje. Garnek stojący na niej nie chybocze się, jednak wiadomo, że raczej trzeba stwiać kuchenkę na w miarę płaskim terenie.
 
Optimus Nova Plus9
 
Optimus Nova Plus4
 
 
Optimus Nova Plus5
 
Pierwsze użycie
Naprawdę warto przeczytać instrukcję, by wiedzieć, jak złożyć kuchenkę i jak jej prawidłowo używać. Butelka została napełniona olejem napędowym. Po skręceniu kuchenki zgodnie z instrukcją i odkręceniu zaworu butelki przykręciliśmy do niej pompkę. W pierwszej chwili zdziwiłam się widząc watę w palniku i zastanawiałam się, jak ją wyciągnąć, jednak doczytałam w intsrukcji, że najpierw trzeba dopompować paliwa, tak by watka nasiąknęła nim, a dopiero potem zapalić płomień. Co też uczyniłam. Płomień był dość spory, jednak po chwili się zmniejszył. Postawiłam na kuchence garnek turystyczny (z anodyzowanego aluminium), a na około rozstawiłam osłonę. Woda ugotowała się już po niecałych pięciu minutach. Test był przeprowadzany w temperaturze powietrza około 17 st. C. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że do włączenia i wyłączenia kuchenki wystarczy odwrócić butelkę - ustawia się ją w pozycji on lub off.
 
Optimus Nova Plus5
 
 
Optimus Nova Plus6
 
Optimus Nova Plus7
 
Podsumowanie
Zdecydowanym plusem jest to, że kuchenka ugotuje wodę stosunkowo szybko nawet w kiepskich warunkach, na dużych wysokościach i w niskich temperaturach, czyli wszędzie tam, gdzie klasyczny planik na gaz się nie sprawdzi. Dodatkowo płomień można swobodnie regulować bez zbliżania dłoni do kuchenki, zdalnie za pomocą pokrętła znajdującego się przy pompce. Ponadto kuchenki tej można używać na różnych rodzajach paliwa, więc jeśli idzie się na dłuższą wyprawę z plecakiem, to nie jest się uzależnionym tylko od gazu lub tylko od nafty itp. Można nalać do butelki to, co akurat się ma pod ręką, czy to jest nafta, czy olej napędowy. Kolejną zaletę stanowi fakt, że w komplecie znajduje się klucz z magnesem, który usunie małe cząsteczki paliwa mogące zapychać kuchenkę. Ponadto do kuchenki dołączono smar, uszczelki, pokrowiec z kieszonkami i ekran zabezpieczający przed wiatrem, więc ani samodzielna naprawa nie będzie stanowiła problemu, ani używanie kuchenki przy silnym wietrze.
Wielkość i waga są optymalne, na pewno większe niż w przypadku małych standardowych palników gazowych, ale coś za coś.
Wady - to brak butelki w komplecie. Trzeba sobie kupić oddzielnie - do wyboru mamy kilka pojemności, od całkiem małych, o pojemności 250ml, po większe - 750ml.
 
Optimus Nova Plus10
 
 
Plusy:
- stabilność i wytrzymałość
- jakość wykonania
- brak skręcania się węża
- dodatkowe wyposażenie, w tym zestaw naprawczy i osłona przeciwwietrzna
- łatwość czyszczenia
- ilość paliw, które obsługuje
- krótki czas gotowania
 
Minusy:
- brak butelki w komplecie
 
Autorka: Emilia Götz

Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl