Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Krokusy w Tatrach. JAK? GDZIE? KIEDY?
29-03-17

TREKKING. Jako, że pojawiają się już pierwsze tej wiosny (2017) tatrzańskie krokusy przypominamy artykuł będacy swoistą małą encyklopedią wiedzy o tych pięknych symbolach rodzącej się do życia po zimie tatrzańskiej przyrody, które są przecież najpiękniejszą chyba zapowiedzią kolejnego wiosenno-letniego turystycznego sezonu w Tatrach. A więc: „Chcesz zobaczyć kawałek raju? Idź wczesną wiosną na Polanę Chochołowską, kiedy kwitną krokusy! Cała polana jest fioletowa. Na tle ośnieżonych gór jej piękno zaskakuje! Zatrzymaj się więc, nie biegnij! Popatrz, daj się porwać pięknu (...) - pisał ks. Roman Rogowski w Mistyce Tatr... Dla nas górołazów Raj z pewnością nie będzie piękną plażą z palmami - więc może właśnie Niebo będzie takie jak pokryte krokusami tatrzańskie łąki i polany?

 

Krokusy w Tatrach poradnik co zabrać
 

 

KROKUS, INACZEJ SZAFRAN SPISKI

 

Krokus to inaczej szafran spiski, po łacinie Crocus scepusiensis, należy do rodziny kosaćcowatych. Pojedynczy, o fioletowo-liliowej barwie kwiat o sześciu płatkach korony pojawia się przed rozwojem liści. Niekiedy możemy napotkać krokusy białe - albinosy, wszystkie inne odmiany to już efekt hodowli. W czasie kwitnienia krokusów bardzo często spada jeszcze ostatni, wiosenny śnieg, jednak kwiaty mają na to swój sposób - te jeszcze nie zapylone zwijają się wtedy ciasno w pąki i rozkwitają ponownie, gdy śnieg topnieje. Szafran spiski kwitnie zwykle około 2-3 tygodni. Jest pod ścisłą ochroną, to znaczy, że nawet poza granicami parku nie wolno go zrywać na bukiety. Sama nazwa „krokus" wywodzi się ponoć ze zlatynizowanego greckiego „kroke", znaczącego tyle co „nić"

 

 

2

 

Krokusy na Polanie Chochołowskiej ujęcie klasyczne. W tle Kominiarski Wierch, 1829 m n.p.m.

Fot. Paulina Wojciechowska

 

 

KROKUSY TO CHOCHOŁOWSKA, ALE NIE TYLKO...

 

Krokusy są chyba najważniejszym symbolem Doliny Chochołowskiej i znajdującego się tam schroniska. Turyści - Fotografowie na malowniczej Polanie Chochołowskiej mają naprawdę szerokie pole do popisu. Krokusy - zbliżenie. Krokusy na tle Kominiarskiego Wierchu. Krokusy i Mnichy Chochołowskie. Krokusy i zaśnieżone otoczenie Wołowca. Krokusy i ośnieżony Jarząbczy Wierch. Do tego stare pasterskie szałasy oraz Kaplica św. Jana Chrzciciela (to ta zbudowana na potrzeby serialu „Janosik"). Oczywiście fotografie, które możemy odnaleźć w Internecie nie oddadzą piękna - tego musimy doświadczyć sami - zobaczyć, powąchać... usłyszeć spokój górskiego lasu i polany, zakłócony nieco przez przybyłych licznie turystów.

 

 

 

1

 

Krokusy w Tatrach to nie tylko Chochołowska - pięknie prezentują się na Polanie Kalatówki.

Fot.: Karolina Czarnecka

 

Nie zapominajmy, że krokusy w Tatrach to nie tylko Chochołowska! Spotkać je możemy łąkach i śródleśnych polanach aż do wysokości 1600 m.n.p.m. - na Białej Polanie, Hali Pisanej, Polanie Olczyskiej - a szczególnie pięknie wyglądają na Kalatówkach (40 minut niebieskim szlakiem z Kuźnic). Poza Tatrami szafran spiski możemy spotkać w Gorcach, na Pilsku, w paśmie Wielkiej Raczy i w Beskidzie Wyspowym.

 

 

KIEDY JECHAĆ NA KROKUSY W TATRY?

 

Ciężko odpowiedzieć na pytanie „kiedy jechać na krokusy?" - każdego roku zaczynają kwitnąć o nieco innej porze. Dlatego co roku ogromną frajdę sprawia mi czekanie „kiedy będą krokusy". Pomocne w prognozowaniu są strony TPNu, gdzie w komunikatach pogodowych możemy odnaleźć także informację o grubości pokrywy śnieżnej w poszczególnych miejscach Tatr. Kiedy na Polanie Chochołowskiej jest już 20-30 centymetrów jest już najwyższy czas, by na tatrzańskie stronki zaglądać niemal codziennie. W komunikacie TPNu znajdziemy także informację, że pierwsze krokusy pojawiają się w podtatrzańskich wsiach - Chochołowie, Witowie. Wtedy na pierwsze krokusy „tatrzańskie" czekamy zwykle około tygodnia. Trzeba odczekać jeszcze kilka dni zanim na polanach pojawi się prawdziwy dywan z fioletowych kwiatów... Informację o pierwszych krokusach znajdziemy także na stronie schroniska na Polanie Chochołowskiej. Informację uzyskamy także telefonicznie - osobiście wolę takie sprawy sprawdzać w Internecie bo wyobrażam sobie, że odbieranie kilkudziesięciu telefonów dziennie z pytaniem „czy są już krokusy" może być dla obsługi nieco męczące :) Nawiasem mówiąc w Roku Pańskim 2015 już 25 marca użytkownik Planety Gór wytropił pierwsze krokusy na Polanie Chochołowskiej - zobacz. Choć pora kwitnięcia krokusów jest co roku nieco inna to wydaje się, że dość bezpiecznym terminem jest połowa kwietnia. Przy odrobinie szczęścia może się zdarzyć, że będą kwitnąć jeszcze podczas długiego majowego weekendu. W 2017 roku pierwsze krokusy pojawiły się w Dolinie Chochołowskiej już w okolicach 17 marca, natomiast od 25 marca możemy podziwiać tam już piękne dywany krokusów. Sytuacja rozwija sie dynamicznie więc warto się pośpieszyć, aby ich nie przeoczyć.

 

 

 

3

 

Czasem krokusy zakwitną tak wcześnie, że spadnie jeszcze wczesnowiosenny śnieg. Wtedy kielichy kwiatów zamykają się.

Fot. Paulina Wojciechowska

 

 

 

GDZIE SZUKAĆ KROKUSÓW W TATRACH I JAK TAM TRAFIĆ?

 

 

 

W stronę krokusów zmierzamy Doliną Chochołowską zielonym szlakiem.  Droga od Siwej Polany zajmuje około 2 godzin, możemy skorzystać z różnych udogodnień typu bryczka, kolejka „Rakoń" czy rower (jest wypożyczalnia - aczkolwiek wypożyczonym rowerem nie dojedziemy pod samo schronisko). Oczywiście samo dojście na Polanę Chochołowską to wariant dla najmniej ambitnych turystów. Otoczenie doliny oferuje mnóstwo fantastycznych możliwości wędrowania - oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani na panujące wyżej warunki zimowe. Nie chodzi tylko o ciepłą odzież i nieprzemakalne buty trekkingowe - trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożenia lawinowego i specyfiki schodzenia lawin wiosennych. Pamiętać, że „Jedynka" to nie znaczy, że „nie będzie lawin" a „Dwójka" to nie „tylko Dwójka", ale „aż Dwójka".

 

4

 

Kwietniowa słoneczna pogoda daje często sprzyjające warunki do wędrówki na najwyższe szczyty otoczenia Doliny Chochołowskiej, na czele ze Starorobociańskim Wierchem, 2176 m n.p.m. Są to jednak wycieczki dla doświadczonych.

Fot. Paulina Wojciechowska

 

 

Najpopularniejsze „krokusowe" szlaki to wejście na Grzesia (1:10 letnim - zimowe wczasy zwykle nieco dłuższe) a potem na Rakoń (2:10; pamiętajmy, że wejście na Wołowiec jest już nieco trudniejsze i z reguły wymaga obycia z zimowym sprzętem!) oraz przejście przez Iwaniacką Przełęcz do schroniska w Schroniska na Hali Ornak (2:30 czasem letnim). Oba szlaki  choć technicznie względnie łatwe, wiążą się z zagrożeniem lawinowym. Zielony szlak z Rakonia przez Wyżnią Chochołowską jest z tego powodu standardowo w ogóle nie przetarty, także okolice Przełęczy Iwaniackiej narażone są na schodzenie lawin. Alternatywą może być przejście Ścieżką nad Reglami przez Niżną Kominiarską Polanę szlakiem czarnym. Tym, którzy po dojściu do schroniska chcieliby jeszcze troszkę pospacerować, nie planując trudniejszych wejść polecam wędrówkę malowniczym, znakowanym na żółto szlakiem papieskim poprowadzonym Doliną Jarząbczą. Bardziej doświadczeni turyści mają do dyspozycji całe otoczenie Dolin Chochołowskiej i Kościelskiej - Trzydniowiański Wierch, Ornak, dość wymagające Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Błyszcz (Bystra jest już na Słowacji - czyli szlak zamknięty). Nic, tylko wędrować - najprościej i najzwyczajniej cieszyć się wiosną, życiem, krokusami, Tatrami, samymi sobą...

 

Źródło: Roman Rogowski, Mistyka Tatr, Kraków 2002

 

Autorka: Paulina Wojciechowska

Redaktorka Działu Trekking

www.planetagor.pl

 

 

DARMOWY PORADNIK.10 porad.Wiosenna wycieczka na krokusy w Tatry. Co zabrać? Jak się przygotować? O czym pamietać?

 

Krokusy w Tatrach poradnik co zabrać

 

 

 

TrekPLANNER: Wybierasz sie na krokusy? Sprawdź KROKUSOWE TRASY.

 

Propozycje tras wycieczek naszych użytkowników w okolicy Schroniska w Dolinie Chochołowskiej i Kościeliskiej:

 

Trasy:

 

 

Szczyty:

 

 

Czytaj też:

 

 

 


Komentarze
 • Paulina Anna WojciechowskaDodał Paulina Anna Wojciechowska 1348 Dni temu
  0 punktów    
  w tym roku mam ochotę na krokusy w Gorcach. Można przy okazji zlotuy zahaczyć o Turbacz :)
 • Dawid TheDeepDodał Dawid TheDeep 595 Dni temu
  0 punktów    
  Masakra i tyle...
  http://www.fakt.pl/krakow/bezmyslni-turysci-w-dolinie-chocholowskiej-niszcza-krokusy,artykuly,623009.html
  A krokusy kwitną przecież nie tylko tam.
  Dziś rozmawiałem z kolegą z pracy (spotkałem go przypadkowo na Kasprowym) - był on w sobotę w Dolinie Chochołowskiej - i jedno co powiedział - ARMAGEDDON!
  No cóż - ja widząc taki tłok na parkingu - grzecznie bym pojechał "gdzieś indziej" - jest tyle pięknych polan z krokusami...i niekoniecznie chodzi mi o polany tatrzańskie...
Copyright by planetagor.pl