Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)
07-03-10

Widok na Kozi Wierch od północy (fot. summitpost.com)

Ten najwyższy leżący całkowicie w polskich Tatrach szczyt wznosi się pomiędzy Kozią Dolinką i Dolinką Pustą. Stanowi część szlaku "Orla Perć". Widok, który się z niego roztacza, jest niezwykle ciekawy: W oddali Gorce, bliżej Granaty, Wielka Buczynowa, Hawrań, Płaczliwa Skała, Jagnięcy Szczyt, Kołowy, Baranie Rogi, Durny, Lodowy, Sławkowski, Staroleśny, Gerlach, Rysy, Wysoka, Mięgusze, Szpiglasowa Przełęcz, Koprowy Szczyt, Szatan, Hruby Wierch, Krywań, w tle Niżne Tatry, Gładka Przełęcz, Bystra, Starorobociański, tuż przed nosem Świnica, a dalej na zachód Małołączniak, Kopa Kondracka, Giewont... Kozi Wierch to na pewno jeden z tych szczytów, na którym warto dłużej posiedzieć napawając się otaczającym nas pięknem Tatr.  

 

 

Nazwa i pierwsze wejścia    

 

Nazwa Koziego Wierchu wzięła się rzecz jasna od kozic, których na stokach góry było zawsze dużo. One przyciągały myśliwych i kłusowników, którzy zapuszczali się na zbocza Koziego, a nawet na sam szczyt. Aczkolwiek uznanym zdobywcą szczytu jest Eugeniusz Janota, który wraz z Maciejem Sieczką 17 sierpnia 1867 drogą wiodącą mniej więcej tak, jak dzisiejszy czarny szlak z Doliny 5 Stawów Polskich, wszedł na ten najwyższy szczyt leżący całkowicie po polskiej stronie Tatr. Natomiast pierwsze zimowe wejście, w dodatku na nartach, należy do Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego (3 kwietnia 1907).  

 

W literaturze... 

 

 

Kozi Wierch z Dolinki Pustej (fot.summitpost.org)

Zaruski przeżycia na szczycie opisuje w ten sposób:

"Dopiero teraz rozejrzeliśmy się po świecie. Szeroki ten świat górski - dziki i pusty dzisiaj bezbrzeżnie. Skamieniałe olbrzymy pokotem leżą umarłe pod jednym wspólnym całunem. Znikąd głosu, żadnego życia! Nie "zbyrkają" dzwonki na halach, nie słychać nawoływań juhasów dążących za kierdelami, nie widać sylwetek turystów, czarnymi punkcikami odcinających się na tle upłazów. Potoki, stawy, kosówki - wszystko żywe w lodowych trumnach

zamknięte!
Oto Krywań - piramida potężna na krańcu łańcucha gór; oto Świnica - zasłoniła sobą całą Orawę; tam Hruby, Mięguszowiecki - czarny i posępny nawet i w zimie - śnieg nie ima się jego krzesanic; Rysy, Garłuch, Łomnica - hej, nie zliczyć wszystkich tych wierchów, które oko ogarnia! nie podeptać ich nogą, chyba skrzydeł u orła pożyczyć...
"Jak potopu świata fale Zamrożone w swoim biegu Stoją nagie Tatry w śniegu..."
A tu, od północy, lodowymi zrębami spadają turnie ku Zmarzłemu Stawowi; pomiędzy nimi wężami wiją się śnieżne żleby i daleko w dolinie spływają w jedno morze śniegu. Powietrze czyste i szkliste, jak lód tych turni od polskiej strony, słońce, złoto, kryształy - skarby zimowego Sezamu..." (M. Zaruski, "Na bezdrożach tatrzańskich", w: Biblioteka górska).  

 

Szlaki na szczyt  

 

Dziś na Kozi Wierch wiodą dwa szlaki. Pierwszy to znaki czerwone Orlej Perci z Zawratu w kierunku Krzyżnego. Pamiętać należy że od lipca 2007 roku z Zawratu na Kozi ruch odbywa się jedynie w kierunku wschodnim! Czas przejścia z Zawratu na Kozi to 3:10 h. W drugą stronę przejście jest rzecz jasna zabronione. Czas przejścia z przełęczy Krzyżne na Kozi to około 3:35 h. Czarny szlak, będący jednocześnie dojściowym znad Wielkiego Stawu w Dolinie 5 Stawów Polskich na Orlą Perć zdecydowanie stanowi najłatwiejszą drogę na opisywany szczyt, a zajmuje tylko 1:30 h (w dół 1h).  W zimie najłatwiej dostać się nań przez zbocze opadające do Doliny 5 Stawów, niemniej pamiętać należy o rakach i czekanie i umiejętnie się nimi posługiwać. Korzystanie z letnich szlaków wejściowych (np. Orlą Percią) nie jest już turystyką, a przedsięwzięciem taternickim.

 

Autor: Emilia Götz

Redaktor Działu Trekking

 

 


Komentarze
  • Marcin KoniorDodał Marcin Konior 2863 Dni temu
    0 punktów    
    któż nie ma wspomnień związanych z tym szczytem, a drabinka przez która trzeba przejść idąc od zawratu to poezja wszakże:)
Copyright by planetagor.pl