Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Korony Górskie
24-01-13

TREKKING. Człowiek od zawsze starał się znajdywać dla siebie wyzwania, a potem je realizować. Jeśli chodzi o góry to na początku wystarczało nam samo zdobywanie jakichkolwiek gór, a chyba równolegle z tego typu zdobywaniem, pojawiała się myśl o zdobywaniu gór nigdy nie zdobytych. I pomimo, że mogłoby się wydawać iż w XXI wieku nie ma takich szczytów, to jeśli się dokładnie przyjrzeć okazuje się, że jest ich całkiem sporo, zwłaszcza w Karakorum i Himalajach, gdzie szczyty w okolicach 5000- 6000 metrów często jeszcze pozostają dziewicze.


Sporo takich niezdobytych gór na pewno jest w Chinach, Mongolii, czy na wyspach kanadyjskich np.: na wyspie Baffina, w Andach itd. Każdy zapewne, jeśli tylko odpowiednio się postara, jest w stanie znaleźć jakiś szczyt "na końcu świata" i   go jako pierwszy.


W XIX wieku pojawiła się myśl wyszukiwania najwyższych szczytów i ich zdobywania. Tak rozpoczęły się wyprawy górskie na ośmiotysięczniki i na najwyższe góry kontynentów. Kolejnym krokiem było wyzwanie zdobycia tych szczytów przez jedną osobę. I tak narodziła się idea Koron Górskich.
Najbardziej znaną koroną (a zarazem najbardziej niedostępną i pożądaną) jest Korona Himalajów i Karakorum, na którą składa się najwyższych 14 szczytów ośmiotysięcznych.

 

Korona Himalajów i Karakorum


Korona Himalajów i Karakorum

źródlo:http://strony.aster.pl/kukuczka/index.htmlPierwszym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum jest Reinhold Messner drugim Jerzy Kukuczka.


Potem wszystko się już potoczyło znacznie szybciej. Pomysły na kolejne Korony Górskie wyrastały jak grzyby po deszczu. Mniej więcej w tym samym okresie co Korona Himalajów i Karakorum zdobyta została po raz pierwszy także i Korona Ziemi, czyli korona najwyższych szczytów wszystkich kontynentow. Richard Bass, amerykański biznesmen i miłośnik gór, wyznaczył sobie cel zdobycia najwyższych szczytów Ziemi na każdym z siedmiu kontynentów, w tym w Australii. Wynajął profesjonalnych alpinistów, by pomogli mu zdobyć Mt. Everest, najtrudniejszy z jego siódemki. Zdobył ten szczyt jako ostatni 30 kwietnia 1985, następnie współtworzył książkę opisującą całe przedsięwzięcie.
Reinhold Messner poddał w wątpliwość wybór Australii jako kontynentu (lub jako kontynentu godnego wspinaczki) i dokonał zmiany w liście Bassa, zastępując Australię całą Oceanią. Pat Morrow jako pierwszy, a następnie sam Messner, sprostali temu wyzwaniu, obaj w 1986.


Pomysł tworzenia Koron górskich zawitał również do Polski, gdzie w 1997 roku koncepcja stworzenia Korony Gór Polski została przedstawiona przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w czasopiśmie „Poznaj swój kraj". Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję „Poznaj swój kraj", inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Na Koronę składa się 28 szczytów pasm górskich na terenie Polski.


Kolejne Korony Górskie powstawały jedna po drugiej. Z istotniejszych nalezy wymienić:


Korona Polski - najwyższe szczyty na terenie każdego województwa.
Korona Sudetów - najwyższe szczyty wszystkich pasm Sudeckich.
Korona Sudetów Polskich - najwyższe szczyty wszystkich pasm Sudetów na terenie Polski.
Wielka Korona Tatr - 14 szczytów w Tatrach, których wysokość w stopach wynosi powyżej 8000 stóp i stanowi to analogię do ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum.
Korona Polskich Beskidów - najwyższe szczyty pasm beskidzkich w Polsce.
Korona Gór Świętokrzyskich - najwyższe szczyty pasm gór Świetokrzyskich.
Korona Europy - najwyższe szczyty krajów europejskich i leżących na terenie Europy.
Korona Gór Europy - najwyższe szczyty wszystkich gór Europy.
Korona Alp - najwyższe szczyty alpejskie w poszczególnych państwach.
Korona Karpat - najwyższe szczyty karpackie w poszczególnych państwach.
Korona Alp -czterotysięczniki - najwyższe 82 szczyty posiadające ponad 4000 metrów.
I tak dalej i tak dalej..


Część z nich została stworzona przez PTTK i można otrzymać odznaki pttk-owskie za dobycie tych koron. Z czasem zaczęły powstawać zimowe warianty Koron, i tak niektórzy zaczęli próbować zdobywać korony tylko w sezonie zimowym, Zimowa Korona Sudet, Zimowa Korona Gór Polskich. Oczywiście najsławniejsza z zimowych wersji Koron Górskich jest Zimowa Korona Himalajów i Karakorum, która nie została zdobyta jeszcze przez nikogo, co więcej jeszcze nie wszystkie szczyty ośmiotysięczne zostały zdobyte zimą. Pozostały trzy, Broad Peak, Nanga Parbat i K2. Znakomita większość została zdobyta po raz pierwszy przez Polaków, między innymi przez Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego. Oboje zdobyli zimą po trzy szczyty podobnie jak Simone Moro, a Maciej Berbeka i Denis Urubko po dwa. Jak widać zimą w Himalajach jeszcze dużo jest do zrobienia. Nota bene właśnie teraz w Karakorum działa wyprawa Polskiego Związku Alpinistycznego pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, której celem jest pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Po dalsze szczegóły w kwestii Koron odsyłamy także do Wikipedii.


Oczywiście zdobycie Korony Himalajów i Karakorum nie jest może w zasięgu każdego z nas, ale można stworzyć jeszcze wiele innych Koron, które być może nie zostały jeszcze zdobyte Pierwsze z brzegu to np.:
Korona Afryki - najwyższe szczyty państw afrykańskich.
Korona Amerki Północnej i Południowej - najwyższe szczyty państw obu Ameryk.
Korona Azji - najwyższe szczyty państw Azjatyckich.
Korona Australii i Oceanii - najwyższe szczyty państw Oceanii.
Każdy więc może jeszcze spróbować dokonać tego czego nikt jeszcze nigdy nie dokonał.  Można oczywiście także wyznaczyć sobie jako cel zdobycie mniejszych i bardziej "swojskich" koron na podobieństwo naszych rodzimych koron polskich i próbować je zdobyć. Dla każdego znadzie się wyzwanie. Jak zostało napisane: "Każdemu jego Everest". Jak najbardziej można pokusic się tez o korony innych krajów, jak np.:


Korona Gór Francji
Korona Gór Rumuni
Korona Gór Słowacji
Korona Gór Czech.


Obecnie dużą część Koron Górskich można przeglądać i zdobywać na Planecie Gór TUTAJ. Tym samym zachęcamy do zdobywania szczytów górskich tych Koron i oznaczania tego na naszym portalu. Wystarczy zalogować się na Planetagor.pl i wejść na stronę danego szczytu w TrekPLANNERze, oznaczyć szczyt jako zdobyty - wówczas szczyt ten zostanie wyróżniony jako zdobyty na stronie Koron Górskich oraz na mapie TrekPLANNER. Zdobycie zaś wszystkich szczytów danej Korony spowoduje pojawienie się wyróżnienia na stronie TrekNOTESu.
Wszystkie wyróznienia możliwe do zdobycia w TrekPLANNERze możecie zobaczyć tutaj.


Zachęcamy do wspólnej zabawy i poznawania nowych terenów górskich, w które być może nigdy byśmy nie pojechali gdyby nie chęć zdobycia danej Korony!!!

 

Autor: Grzegorz Jendrzej

Redakcja Planetagor.pl

 

 

Więcej artykułów:

 

WSPINANIE: czytaj

TREKKING: czytaj

BIEGI GÓRSKIE: czytaj

SKITURY: czytaj

SPELEOLOGIA: czytaj

ROWERY GÓRSKIE: czytaj


Komentarze
  • Robert SmykaDodał Robert Smyka 1823 Dni temu
    0 punktów    
    "Wystarczy zalogować się na Planetagor.pl i wejść na stronę danego szczytu w TrekPLANNERze, oznaczyć szczyt jako zdobyty - wówczas szczyt ten zostanie wyróżniony jako zdobyty na stronie Koron Górskich oraz na mapie TrekPLANNER." ? To nie działa. Jak zaznaczyć na stronie danej góry? Ze strony "dodaj miejsce" tez nie działa. Odmawia dodania babiej góry pisząc, że takiego miejsja nie odnaleziono...
Copyright by planetagor.pl