Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Korona Gór Czech i ....
23-07-14

Korony Górskie

 

Z początkiem lipca została powiększona ilość koron górskich jakie są możliwe do zdobycia na Planecie Gór.

 

Korona Gór Czech bo o niej mowa składa sie z 34 szczytów położonych na terenie całych Czech. Dość znaczna ilość szczytów pokrywa się z szczytami zaliczającymi się do korony Sudetów, kolejna cześć to szczyty w karpackiej cześci Czech. Ostatnia partia do zazwyczaj szczyty poniżej 900 metrów a nawet poniżej 800 metrów. Cała listę szczytów można zobaczyć na stronie Koron Gorskich. Zachęcamy do ich zdobywania, szczególnie osoby mieszkające bliżej Sudetów niż Karpat. Jak wiemy środowisko najbardziej determinuje to co robimy i gdzie bywamy. Co za tym idzie osoby przebywające bliżej Karpat bardziej będą zainteresowane Koronami Beskidów, Koroną Tatr i Koroną Gór Słowacji.

 

Zdobywcy Korony Gór Czech otrzymają takie wyróżnienie:

 

 

Zdjęcia sferyczne

 

Od jakiegoś czasu zdjęcia sferyczne podbijają świat, i coraz więcej zakamarków świata możemy oglądać za pomocą tej techniki. Ciekawscy mogą zerknąć na strone Google Views gdzie możemy oglądać świat przy pomocy zdjeć sferycznych wykonanych przez ludzi z całego świata.

 

 Poniżej przedstawiamy przykład takiego zdjęcia.

 

 

 
Panorama Wielkiej Fatry
 
Na Planecie Gór do kazdego miejsca na mapie można już dołaczyć takie zdjęcie.  Jak je wykonać? Ciągle jeszcze trzeba mieć troszkę lepszy telefon, choć i tak jest już lepiej, jakiś czas temu, było tylko kilka telefonów którymi można było robić takie zdjęcia.
 
Wymagania telefonu :
- telefon z Androidem
- telefon z systemem operacyjnem Android minimum wersja 4.2 najlepiej bybyło v. 4.4 ale tutaj ciagle jest niewiele telefonów z tym systemem.
- telefon z żyroskopem

 

Jeśli mamy telefon z  systemem 4.4 to wystarczy zainstalowac aplikacje Aparat Google i gotowe. Aplikacja znajduje się tutaj.

 

 

Aparat Google

 

 

Jezeli nie mamy telefonu z systemem 4.4 ale mamy telefon z 4.2 lub 4.3 to możemy zainstalować nieoficalną aplikację googla, którą można pobrać TUTAJ. Aplikacja ta jest sprawdzona przez nas i przetestowana, nie posiada żadnych wirusów, ani zaszytych innych aplikacji. Aplikację wystarczy wgrać do telefonu i zainstalować. Przy instalacji trzeba włączyć opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Teraz należy tylko sprawdzić czy możemy za pomocą nowej ikonki aparatu robić zdjecia sferyczne.

 

Jeśli możemy robić, to super. jeśli nie, niestety nasz telefon nie obsługuje jeszcze takiej aplikacji ( z powodu braku żyroskopu, za niska wersja oprogramowania itp.) wtedy odinstalowywujemy aplikacje przez managera aplikacji.

 

Jak wykonujemy zdjęcia sferyczne? Mały tutorial wykonany przez Google.

 

 

 

Po zrobieniu zdjęcia, zdjęcie możemy zobaczyć za pomocą nowo zainstalowanej galerii zdjeć ( instaluje sie razem z aplikacją kamery) i wysłać zdjęcie na mapy googla.

 

Na koniec zdjęcie dołączyć do swojego miejsca na Planecie Gór. Albo przesłać link do ciekawego zdjęcia sferycznego nam, a my dołączymy zdjęcie do odpowiedniego miejsca na mapie.

 

Obecnie bardzo duża ilość szczytów w Tatrach posiada juz swoje zdjęcia sferyczne między innymi: Rysy, Wołowiec, Rakoń, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby i możemy podziwiać widoki z tych szczytów przeglądając Górską Mapę Turystyczną.

 

Natomiast najnowszym hitem googlowskich zdjeć sferycznych jest możliwość ich łączenia podobnież jak to jest w przypadku widoku  Street View, wykonane nasze zdjęcia można łaczyć w konstelacje i dzięki temu możemy się poruszać pomiędzy kolejno zrobionymi zdjęciami. Dodatkowo zdjęcia możemy takze łączyć z zdjęciami wykonanymi w usłudze Street View.

 

Jak to wygląda i działa możemy zobaczyć tutaj.

 

 

 

Łączenie zdjeć sferycznych.

 

 

 

 

 

Przykład połączonych zdjęć sferycznych dla Triglawu. (klikajac na strzałki przemiesczamy sie po ścieżkach na Triglawie.)
 
 

 

Zachęcamy do wykonywania zdjeć sferycznych i wzbogacania naszej Górskiej Mapy Turystycznej oraz do zdobywania Koron Górskich.

 

TrekPLANNER. Przyjemność planuj z góry!
Pozdrawiamy!
Ekipa Planetagor.pl


Komentarze
  • Robert SmykaDodał Robert Smyka 1209 Dni temu
    0 punktów    
    Czekam na Koronę Gór Rumunii i Bułgarii. :)
Copyright by planetagor.pl