Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Kl'ak na Małej Fatrze
08-01-18

TREKKING. Kl'ak (1352 m n.p.m.) to masywny, wapienno-dolomitowy szczyt o charakterystycznym kształcie. Znajduje się w południowej części Luczańskiej Małej Fatry. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych, między innymi z Fackovskiego Sedla lub wiosek Vricko i Fackov. Wierzchołek Kl'aka jest świetnym punktem widokowym. Możemy z niego dostrzec Wielką i Małą Fatrę, Łysą Górę, Jaworniki, Strażowskie Wierchy, Góry Inowieckie, pasmo Żiar, Ptacznik, Góry Kremnickie i Niżne Tatry. Na szczycie znajduje się słowacki krzyż i metalowa skrzynka z książką do wpisów. Warto wybrać się nań w piękny, słoneczny dzień z aparatem. Dobra pogoda niemalże gwarantuje udaną sesję zdjęciową.

 
Na Revańskim Siodle
 
Wycieczka na Kl'ak - gdzie zacząć?
My zdecydowaliśmy się wybrać na Kl'ak bez sprawdzania prognozy pogody. Liczyliśmy na łaskawą aurę i częściowo taka właśnie była. Wyruszyliśmy najpopularniejszym szlakiem - żółtym startującym z Fackovskego Sedla. Zaletą tego miejsca jest duży, darmowy parking, ośrodek narciarski, w którym można pojeździć na nartach po wycieczce (o ile odbywa się ona zimą) oraz restauracja z pysznym lokalnym jedzeniem. Trasa na Kl'ak ma długość ok. 5 km i ok. 600 m przewyższeń, przy czym największa deniwelacja jest już na samym początku. Po pierwszych 10 minutach dochodzimy do rozstaju, na którym szlakowskaz informuje, że na szczyt mamy jedynie 1:45 h. Droga biegnie zakosami, by po mniej więcej pół godzinie podchodzenia zacząć proste, jednostajne podejście na Revań (1205 m n.p.m.). Przebieg szlaku niedawno został zmieniony - poprzednio trawersował on ten wierzchołek wychodząc bezpośrednio na przełęcz, a w tej chwili prowadzi najpierw na szczyt. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć stamtąd ładną panoramę - choć nie aż tak piękną, jak z Kl'aka. 
 
Z Revańskiego Siodła w stronę Pasma Żiar
 
Z Revania na Kl'ak zostało już tylko 0:45 h. Teraz szlak poprowadzony został prawie cały czas granią, niekiedy tylko trawersując drobne wzniesienia. W pewnym momencie las się kończy i jak spod ziemi wyrastają skały podszczytowe. W tym miejscu znajduje się  rozstaje szlaków - można tu zejść do Vricka za zielonymi znakami. Pod szczytem stało kiedyś małe schronisko, o czym informuje przykręcona do skały tabliczka. Dziś spać można w utulni Javorinka, którą znajdziemy idąc szlakiem zielonym od rozstaju (ok. 10 - 15 minut), a następnie skręcając na pierwszej polanie w prawo. Domek ten nie jest widoczny ani ze szczytu, ani ze szlaku, ale prowadzi do niego wyraźna ścieżka. Jest on jedną z lepszych słowackich utulni - zbudowany w całości z drewna, obity czymś podobnym do papy. W środku na metalowych łóżkach jest miejsce dla czterech osób, a na poddaszu znajdzie nocleg kolejne 6. W utulni stoi również działający piec, można więc ogrzać pomieszczenie. Mały toporek i piła umożliwiają przygotowanie drewna na opał. Woda znajduje się w odległości 30 metrów od chaty. Oczywiście warto pamiętać, by zabrać ze sobą śpiwór, karimatę i grubą folię nrc. 
 
Szczyt Kl'aka
 
Szlak żółty prowadzi dalej pod skałami, wąską ścieżką (zimą ślisko, warto mieć raczki), po czym skręca w prawo i łagodnie wyprowadza na płaski wierzchołek. Po dojściu tam spędziliśmy na szczycie przeszło godzinę w oczekiwaniu na słońce, a potem robiąc zdjęcia. Warunki były specyficzne, części Wielkiej Fatry w ogóle nie było widać, ale za to zobaczyliśmy Widmo Brockenu i to aż dwa razy. Widzieliśmy też fragmenty Małej Fatry, Gór Strażowskich i Pasma Żiar oraz Niżne Tatry i Kremnickie Wierchy. Była to jedna z najpiękniejszych naszych górskich eskapad w tym roku. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że ta piękna góra jest warta każdej kropli potu i każdego zmęczenia. Polecam ją szczególnie tym, którzy uwielbiają Małą Fatrę i mają ochotę na coś więcej, niż tylko Diery i Rozsutce. 
 
W dole Mały Kl'ak
 
Inne szlaki na Kl'ak to:
  • szlak zielony z Cicmanskiego Rascesta
  • szlak niebieski z Fackova
  • szlak zielony z Vricka
  • szlaki żółty (potem czerwony) z Sirokiej

 

Wielka Fatra w obłokach

 
Okolice Kl'aka - co jeszcze warto zobaczyć?
1. Wychodząc zielonym szlakiem ze wsi Vricko możemy dojść do Wodospadu Klaczańskiego, znajdującego się na wysokości 990 m n.p.m., na potoku Vrica. Ma długość ok. 30 m, a wokół niego można spotkać wiele różnych gatunków fauny. Od 1996 roku został uznany za narodowy pomnik przyrody. Nieco powyżej niego znajduje się spora polana, z której można udać się do opisanej powyżej utulni.
2.  Fackovske Sedlo to przełęcz oddzielająca Małą Fatrę od Gór Strażovskich. Przebiega przezeń długodystansowy Szlak Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego (Cesta hrdinov SNP), liczący sobie aż 750 km. Szlak ten zaczyna się na Przełęczy Dukielskiej i prowadzi do szczytu Bradlo na Pogórzu Myjawskim. Jego druga część zwie się Szlakiem Generała Stefanika i kończy na wzgórzu Devin w Bratysławie. Czapki z głów przed tym, kto przejdzie go w jednym kawałku.
3. Źródło Nitry. Nitra to czwarta pod względem długości rzeka na Słowacji. Jej oficjalne źródło wypływa w okolicy wsi Kl'acno, na wysokości 665 m n.p.m. Można do niego dojść czerwonym szlakiem od skrzyżowania Stare Cesty (15 minut). Obok źródła znajduje się kapliczka z XVII wieku oraz wiata z ławkami. 
 
Ramię Kl'aka w kierunku Revania
 
W 1966 roku Kl'ak i jego okolice zostały ustanowione rezerwatem przyrody ze względu na unikalne warunki geomorfologiczne oraz bogatą roślinność subalpejską. Na jego zboczach, w tym także przy żółtym szlaku możemy zobaczyć poskręcane, karłowate buczyny i wierzby. Wśród chronionych gatunków flory rosnących na tym terenie znaleźć można między innymi lilię złotogłów, goryczkę krótkołodygową i storczyk podkolan biały. Wierzchołek zbudowany jest z dolomitów i wapieni oraz ma charakterystyczny, ucięty od północno-zachodniej strony kształt, przypominający zarówno Wieki Chocz, jak i Strażov (najwyższy szczyt Gór Strażowskich). Na Kl'ak warto się więc wybrać również z powodu unikatowości przyrodniczej tego miejsca, jeśli nie tylko dla widoków.
 
Linki:
1. Trasy na Kl'ak w TrekPLANNERZE
 
Emilia Götz
Redaktorka portalu Planetagor.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie w całości bądź fragmentach mojego tekstu, nawet z podaniem źródła. W przypadku naruszenia moich praw autorskich wyciągnę konsekwencje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wszystkie fotografie zawarte w tym artykule są integralną częścią portalu Planetagor.pl. Autorem zdjęć jest Marcin Konior. Zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu pixabay.com.

Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl