Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Jesień w Karkonoszach
18-10-13

TREKKING: Każda pora roku w górach ma swój urok. Zima dostarcza emocji przede wszystkim narciarzom, lato pasjonatom górskich wędrówek. Jednak przepiękna, choć już chłodniejsza i bardziej wietrzna, jest w Karkonoszach jesień. Niesamowite kolory, zapierające dech w piersiach widoki i mniejsza niż w szczycie sezonu liczba turystów sprawiają, że o tej porze roku można w Karkonoszach naprawdę odpocząć.

 

Karkonosze

 

Karkonosze

 

 

Cisza i przerywające ją powiewy wiatru. Pierwsze opady śniegu, nie na tyle jednak intensywne, aby znacznie miały utrudniać chodzenie po górach. Piękne słońce i sięgające wielu kilometrów górskie panoramy. Po dniu spędzonym na górskich szlakach, ciepła herbatka w Samotni - tak w skrócie można opisać karkonoskie atrakcje, których jesienną porą jest w tych niesamowitych górach całkiem sporo.

 

Oczywiście jesień w Karkonoszach, choć malowana niespotykanymi o innych porach roku kolorami, jest już o wiele chłodniejsza, co przy planowaniu górskich wycieczek koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Cieplejsze swetry, polary, a także kurtki, czapki i rękawiczki, powinny znaleźć się w plecaku każdego turysty. Najlepiej mieć także ze sobą latarkę, wszak dzień kończy się jesienią w Karkonoszach niezwykle szybko, a także termos z ciepłym napojem. Choć schronisk w tej części Sudetów jest sporo, to łyk gorącej herbaty na szczycie Wielkiego Szyszaka czy na Łabskim z własnego termosu jest czymś trudnym do zastąpienia i niezwykle potrzebnym, aby nie tracić tak cennego w górach ciepła.

 

Nie ma większego znaczenia, czy wędrowanie po karkonoskich szczytach rozpoczniemy od Szklarskiej Poręby, Karpacza, Jagniątkowa czy Przełęczy Okraj. Każde z tych miejsc może być doskonałym punktem startowym, oferującym także wiele innych, poza górami atrakcji. Szczególnie tych nieco mrocznych, związanych z niesamowitą historią karkonoskich ziem.

 

zamekStare opuszczone już osady, ruiny dawnych schronisk i robiąca wciąż ogromne wrażenie dolnośląska architektura, mogą stanowić doskonałą alternatywę na dni, kiedy jesień pokazuje swoje drugie, bardzie kapryśne i deszczowe oblicze. Z drugiej strony, Karkonosze przyciągają i takich pasjonatów, którzy rozkoszują się w przemierzaniu górskich szlaków w deszczu, wietrze i chłodzie. Mimo że przyjemność takich eskapad wydaje się być mocno wątpliwa, trzeba przyznać, że po takiej wycieczce smak górskiej herbaty i ciepło jednego z karkonoskich schronisk nabiera jeszcze bardziej wyjątkowego smaku i uroku.

 

Jeśli zdecydujemy się na weekendową wycieczkę w góry, koniecznie powinniśmy sprawdzić najświeższą prognozę pogody oraz ewentualne utrudnienia na szlakach. Wyczerpuję informacje dotyczące zarówno warunków w górach, jak i prowadzonych prac konserwacyjnych, uzyskamy na stronach internetowych Karkonoskiej Grupy GOPR (www.gopr.org) oraz Karkonoskiego Parku Narodowego (www.kpnmab.pl).

 

 

                              Zamek Chojnik         

 

Warto także przeglądnąć strony internetowe karkonoskich schronisk, na których podejrzeć można aktualny widok z kamerki internetowej, czy zapoznać się z ich coraz bogatszą ofertą – szczególnie, jeśli nie mamy w planach schodzenia na noc na niziny.

 

Jesień w Karkonoszach jest wyjątkowa. Bardzo często zdarza się, że przez wiele chwil możemy na szlaku nie spotkać nikogo, a jedynym naszym towarzyszem jest fenowy wiatr, osiągający nierzadko zawrotne prędkości. Warto w tym momencie przytoczyć meteorologiczną ciekawostkę. Otóż Śnieżka jest miejscem, w którym zanotowano najsilniejszy w historii podmuch wiatru na polskiej ziemi. W 1990 roku znajdująca się na jej szczycie stacja meteorologiczną odnotowała wiatr wiejący momentami z prędkością 345 km/h!

 

Karkonoska jesień jest piękna, tajemnicza, emocjonująca i dająca niepowtarzalną szansę poczucia prawdziwej magii gór i siły ich przyciągania. Nie zapominajmy jednak, że ta pora roku cechuje się także niezwykłą zmiennością właśnie warunków meteorologicznych, zapowiadających zbliżającą się nieuchronnie zimę. A ta w Karkonosze przychodzi nagle i przeważnie na bardzo długo.

 

 

Szymon Matuszyński

Szymon Matuszyński


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl