Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Geoportal Tatry
27-05-10

 Geoportal Tatry


Geoportale udostępniają użytkownikom dane i usługi geoprzestrzenne, takie jak wyszukiwanie danych geograficznych i ich wizualizację na mapach. Geoportal Tatry jest obecnie najobszerniejszym geoportalem wśród polskich parków narodowych.

 

 

 

Systemy Informacji Geograficznej (Geographic Information Systems) służą do pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania danych geograficznych. Łączą w sobie wiedzę z zakresu wielu dziedzin, m.in. informatyki, geografii, kartografii czy statystyki. Stworzenie zaawansowanego GIS to dosyć kosztowna inwestycja, na którą składają się ogromne bazy danych geograficznych, sprzęt komputerowy i odpowiednie oprogramowanie.

 

 

Geoportal Tatry

 

Geoportal Tatry jest rodzajem interaktywnej mapy, która pokaże wszelkie potrzebne do zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego informacje. Geoportal służy pomocą zarówno amatorom, okazjonalnie bywającym w górach, jak i doświadczonym turystom oferując bogaty zbiór map, m.in. turystycznych, przyrody ożywionej czy miejscowości. Każda mapa ma przyporządkowane odpowiednie warstwy (np. mapa turystyka obejmuje m.in. warstwy szlaków turystycznych letnich i zimowych, czy tras rowerowych i narciarskich). Liczbę warstw można zawęzić, np. ograniczając się tylko do informacji o zimowych szlakach turystycznych i schroniskach.

Geoportal Tatry do działania wykorzystuje, stworzony przez Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych, Internetowy Serwer Danych Przestrzennych (ISDP), system służący do przechowywania i udostępniania informacji o obiektach. Portal udostępnia interfejs WSM (Web Map Service) umożliwiający aplikacjom zewnętrznymi, w tym innym serwisom internetowym, łączenie się z systemem i pobieranie aktualnych map.

 

 

W związku z wprowadzaniem w życie dyrektywy unijnej INSPIRE, której celem jest powszechny dostęp do danych przestrzennych na terenie UE, także inne parki narodowe podejmują próby stworzenia własnych geoportali. Karkonoski Park Narodowy we współpracy z Czechami stworzył podobny, choć znacznie uboższy, geoportal. Kampinoski Park Narodowy już zbiera dane potrzebne do stworzenia zaawansowanego systemu informacji geograficznej. Póki co ma solidne podstawy, od dwóch lat działa Wirtualny Kampinoski Park Narodowy, stworzony na potrzeby turystów i uczniów.

 

Autor: Redakcja

Źródło : http://www.web.gov.pl

 

 


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl