Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Festiwal Górski w Zakopanem
08-09-10

 

W czwartek 9 września rusza kolejna, szósta już edycja zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim. Przed nami dłuuugi weekend górskich emocji płynących z obrazów, dźwięków, fotografii, opowieści znanych wspinaczy i podróżników.  Każdy górołaz znajdzie tam cos dla siebie, przede wszystkim jednak zadowoleni będą fani filmu górskiego – do obejrzenia będzie ogromna ilość zarówno polskich, jak i zagranicznych produkcji oscylujących tematycznie wokół gór i wszystkiego co z nimi związane. Miło nam donieść, że Planeta Gór objęła w tym roku patronat medialny nad Festiwalem – w ten sposób rozpoczynamy, mamy nadzieje, kolejną owocną współpracę festiwalową.

 

 

Dla użytkowników Planety mamy zaś niespodziankę - cztery bezpłatne, pojedyncze wejściówki na Festiwal! Bądźcie czujni – więcej na ten temat lada chwila pojawi się na Planecie.

 

 

 

Zajawka Spotkań z Filmem Górskim

 

 

 

Czym właściwie są Spotkania i skąd wziął się pomysł zorganizowania takiej imprezy? Piszą o tym sami organizatorzy:

„W 2005 roku gdy zrodził się pomysł zorganizowania w Zakopanem przeglądu filmów górskich, zastanawialiśmy się, jak go nazwać. Myśleliśmy długo. Padały różne pomysły. Żaden nie był oryginalny, żaden nam nie pasował. W końcu nasz kolega Jacek Zięba Jasiński - aktor Teatru im. Witkacego i przewodnik tatrzański, wymyślił nazwę, która od razu przylgnęła do tego, co zamierzaliśmy stworzyć. Spotkania z Filmem Górskim. Nie anonimowy festiwal. Nie tylko maraton filmowy. Nie tylko pokazy slajdów i wystawy fotografii. Nie tylko zawody wspinaczkowe. Spotkania - z górami i jednocześnie z ludźmi, którzy od gór są uzależnieni.

Prawie od razu okazało się jednak, że nazwa Spotkania z Filmem Górskim staje się zbyt wąska dla naszego przedsięwzięcia. Sami chyba na początku nie zdawaliśmy sobie sprawy, na jak wiele sposobów można o górach opowiadać. Poprzez film. Poprzez fotografie. Poprzez słowo pisane. Góry mogą być w muzyce i w malarstwie. Przede wszystkim jednak - w spotkaniach z himalaistami, wspinaczami, reżyserami, autorami książek. A dzięki tym wszystkim formom - góry mogą być w nas. Dlatego - mimo że Spotkania z Filmem Górskim to także spotkania z innymi formami sztuki związanej tematycznie z górami, najważniejszy jest fakt, że pozostają one Spotkaniami, których klimat tworzycie Wy - ich uczestnicy.

Zapraszamy Was więc każdej jesieni do Zakopanego, byście razem z nami tworzyli Spotkania.”

 

 

W tym roku prawie wszystkie imprezy Spotkaniowe odbędą się w odrestaurowanym Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12. Program czterech, festiwalowych dni jest wypełniony po brzegi (szczegóły załączone są poniżej). Tematem przewodnim Spotkań jest polski himalaizm. W tym roku mija 30 lat od zdobycia przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego Mount Everestu 17 lutego 1980 roku. Ten wyczyn przebojem wprowadził polski himalaizm zimowy na arenę światową. O polskim himalaizmie zimowym  w bloku zatytułowanym „Base Camp”, opowie sam mistrz Wielicki (zdobywca Korony Himalajów z 1996 roku). Również znakomity himalaista Piotr Pustelnik opowie gościom tegorocznych Spotkań o zdobyciu Korony Himalajów, którą zakończył w tym roku wejściem na ośmiotysięczną Annapurnę. Partner Jerzego Kukuczki, Artur Hajzer opowie o zakończonej w tym roku sukcesem wyprawie na ośmiotysięcznik Nanga Parbat oraz zaprezentuje plany i wizje projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010- 2015.

 

 

          W programie nie zabraknie stałych punktów programu, jak Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, Międzynarodowy Konkurs Fotografii Górskiej „Przestrzeń Życia”, górska wycieczka w stylu retro czy Górskiego Kina Nocnego. Odbędzie się również spotkanie dotyczące tradycji niepodległościowych na Podhalu. Prawdziwą „perełką” będzie dwukrotny pokaz filmu „Deklaracja Nieśmiertelności” autorstwa reżysera i operatora Marcina Koszałki. Reżyser, wykładowca szkól filmowych i zdobywca wielu nagród, m.in. na Camerimage, spotka się z publicznością Spotkań, w sobotę po pokazie filmu (kino „Giewont”) w Dworcu Tatrzańskim. Film ten stanowi pomost łączący kino górskie czasów Sergiusza Sprudina i Jerzego Surdela z lat 60 tych i 70 tych XX wieku. Oprócz spotkania z reżyserem, planowane jest spotkanie z Andrzejem Marciszem i Piotrem Korczakiem- głównymi bohaterami filmu, ikonami polskiego wspinania sportowego. Maciej Pinkwart, uraczy publiczność wykładem nt. historii Dworca Tatrzańskiego, w swoim wykładzie pt. „Pałac przy Krupówkach”. W słowie wstępnym napisał „(…)Sala balowa i odczytowa, estrada muzyczna i teatralna, biblioteka i siedziba ratowników górskich – a w tym wszystkim cienie najwspanialszych postaci stolicy Tatr: Chałubiński, Eljasz, Świerz, Modrzejewska, Paderewski, Karłowicz, Hoesick, Zaruski, Szymanowski, Malczewski, Witkacy, Steccy, Paryscy… No i siedziba Institutum Bronscianum, prowadzącego badania w dziedzinie ceprologii stosowanej…”. Nic dodać, nic ująć. Natomiast w ramach imprez towarzyszących odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pt. „Wokół Zamarłej Turni”, które poprowadzi artystka Anna Schumacher w przestrzeniach BWA. Temat Zamarłej Turni, w stulecie zdobycie jej południowej ściany, zostanie podkreślony pokazem filmu z archiwum Filmoteki Narodowej autorstwa Sergiusza Sprudina, pt. „Zamarła Turnia”.

 

 

           Międzynarodowe Jury Konkursu Filmowego, którego przewodniczącym będzie Peter Atanasow z Bułgarii (Bułgaria) a członkami będą, Marthias Fanck (Niemcy), Maciej Wojak (Polska), Krzysztof Kokoryn (Polska), Szymon Kapeniak (Polska) oceni zakwalifikowane do konkursu filmy. Filmy ubiegać się będą o prestiżową Drewnianą Górę - Grand Prix - statuetkę autorstwa Marcina Rząsy oraz nagrodę finansową. Kolejnymi nagrodami są: Nagroda Burmistrza Zakopanego, Nagroda Dyrektora TPN, Nagroda TOPR, Nagroda Młodzieżowego Jury oraz przysparzająca dużo emocji Nagroda Publiczności. Dzięki uprzejmości Matthiasa Fancka, zaprezentujemy jedno z archiwalnych dzieł prekursora górskiego gatunku filmowego Arnolda Fancka. Odbędą się także imprezy towarzyszące: wystawy fotograficzne, otwarte panele dyskusyjne z przewodnikami wysokogórskimi IVBV, a na terenie Dworca Tatrzańskiego będzie rozłożona ściana wspinaczkowa dla publiczności. 

 

 

          Satelitarną imprezą 6.Spotkań z Filmem Górskim będą zawody V Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego, w dniach 2-3 października 2010 r. Ułożeniem paneli wspinaczkowych i przeprowadzeniem zawodów zajmie się Tomek Oleksy- dwukrotny zdobywca Pucharu Świata we wspinaniu na czas. „Komisja Wspinaczki Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu z wielką satysfakcją oświadcza, że przyznała Stowarzyszeniu Spotkania z Filmem Górskim organizację zawodów Pucharu Polski we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki buldering, które odbędą się w dniach 03-04 października 2010 roku. Zawody Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego cieszą się dużym powodzeniem wśród środowisk miłośników sportów górskich i stanowią jedną z edycji tegorocznego Pucharu Polski 2010 w tej konkurencji. KWS PZA po raz kolejny zdecydowała się powierzyć organizację zawodów tej rangi stowarzyszeniu, biorąc pod uwagę profesjonalizm i wysoki poziom organizacyjny ubiegłorocznych zawodów. Uważamy, że miasto Zakopane jest właściwym miejscem do organizowania zawodów promujących aktywność sportową związaną z górami, a także dzięki imprezom i akcjom towarzyszącym, promującym bezpieczeństwo poruszania się w górach”- czytamy w piśmie Arkadiusza Kamińskiego, członka Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu, Komisji Wspinaczki Sportowej.

 

Jeszcze więcej na temat Spotkań, w tym min. szczegółowy program imprezy znajdziecie na www.spotkania.zakopane.pl


Do zobaczenia na Spotkaniach!

 

 

Autor: Redakcja 


Komentarze
Copyright by planetagor.pl