Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
FAQ 1. Jak zaplanować trase po szlakach turystycznych?
18-07-12

 

FAQ

 

 

 

 

 

 

 

 

TREKKING. Dziś premierę ma pełna wersja TrekPLANNER-a, naszego nowego narzędzia do planowania tras górskich na mapach turystycznych online! TrekPLANNER umożliwia łatwe planowanie tras po szlakach turystycznych jak i poza szlakami, a także: przeglądanie map turystycznych SYGNATURA obejmujących wszystkie tereny górskie w Polsce (poza Sudetami i Górami Świętokrzyskimi), przeglądanie szczytów, schronisk, zamków, oraz sprawdzanie pogody w górach z poziomu mapy. Możliwe jest także oznaczanie szczytów jako zdobyte, dodawanie nowych obiektów takich jak schroniska, szczyty itp., a także inspirowanie się pomysłami innych użytkowników na górskie wycieczki, dzięki łatwej w obsłudze wyszukiwarce tras dodanych przez inne osoby. Każdy zarejestrowany użytkownik ma dostęp do swojego osobistego TrekNOTES-u, który pamięta wszystkie nasze zapisane wycieczki, zdobyte szczyty, a także zlicza łączne ilości przedreptanych w górach km, pokonanych przewyższeń itd. Dzięki powiadomieniom na bieżąco wiesz także kto, kiedy i gdzie był w górach. Aby ułatwić Wam korzstanie z TrekPLANNER-a, równoczesnie z jego premierą  rozpoczynamy cykl 11 artykułów pod tytułem: FAQ. Jak korzystać z TREKPLANNER-a? , z których dowiecie się jak w pełni wykorzystać wszystkie funkcje nowego narzedzia. Odcinek pierwszy nosi tytuł:  Jak zaplanować trasę po szlakach turystycznych? Zapraszamy!

 

 

1. Jak zaplanować trasę po szlakach turystycznych?


Planowanie tras po szlakach turystycznych to główna funkcja TrekPLANNER-a. Dzięki tej opcji  obecnie możesz zaplanować trasy wycieczek górskich po szlakach turystycznych w Tatrach Polskich (systematycznie będziemy oddawać do Twojej dyspozycji kolejne pasma górskie). Jak zaplanować trasę po szlakach turystycznych w Tatrach Polskich?


Na mapie TrekPLANNER-a wejdź na Tatry Polskie. Możesz to zrobić z poziomu Menu/TrekPLANNER/Górska Mapa Turystyczna lub z poziomu strony głównej planetagor.pl klikając obszar Tatry, na mapce-animacji obrazującej obszary górskie Polski.
Następnie przybliż mapę na interesujący Cię obszar Tatr (podziałką w lewym górnym rogu mapy lub klikając dwukrotnie w mapę w wybranym przez siebie miejscu). Przybliżaj mapę do momentu kiedy w okienku Zarządzanie warstwami, warstwa Szlaki stanie się aktywna, wówczas zaznacz kwadracik obok warstwy Szlaki, a po chwili zobaczysz szlaki na interesującym Cię obszarze Tatrach Polskich.

 

Jak aktywować warstwę Szlaki?


Aby zaplanować swoją trasę najedź myszką na interesujący Cię szlak i kiedy ikonka wskaźnika myszki zmieni się z łapki na łapkę z wyciągniętym palcem wskazującym, kliknij w wybrany szlak. Twoim oczom ukaże się chmurka z nazwą i kolorem szlaku oraz linkiem dodaj do trasy (może się zdarzyć, że w chmurce wyświetli Ci się odwrotny do planowanego kierunek szlaku - nie przejmuj się tym- po dodaniu do trasy przez Ciebie kolejnego szlaku - program sam połączy szlaki w kierunku , w którym będziesz podążał). Teraz kliknij w link w chmurce dodaj do trasy. Szlak zostanie dodany do Twojej trasy, a pod mapą pojawi się wykres profilu wysokościowego szlaku oraz dane o jego długości, przewyższeniach, oraz rozpiska nazw i czasów przejścia szlaków.

Pamiętaj: Aby po zakończeniu planowania trasy mieć możliwość jej zapisania musisz być zalogowany na portalu, w innym wypadku nie będziesz miał mozliwości zapisania trasy przycisk Zapisz trasę sie nie pojawi).


Dodawanie szlaku do trasy

 

Profil wysokościowy trasy


Analogicznie dodawaj do trasy kolejne szlaki łączące się z Twoim dodanym szlakiem, tworząc w ten sposób całą trasę planowanej wycieczki. Szlaki na zaplanowanej przez Ciebie trasie ulegną pogrubieniu , a ikonki Start i Tu jesteś ułatwią Ci orientację na mapie podczas planowania.


Trasa wycieczki i punkty Start i Tu jesteś

 

 

W każdej chwili możesz usunąć ostatnio dodany do trasy szlak (klikając Usuń po prawej stronie danego szlaku na rozpisce szlaków pod profilem wysokościowym trasy) lub całą trasę (klikając Usuń trasę pod mapą).
Jeżeli skończyłeś planowanie trasy możesz ją zapisać do swojego TrekNOTES-u. Możesz to uczynić, o ile przed rozpoczęciem planowania trasy byłeś zalogowany.


Wówczas kliknij niebieski przycisk Zapisz trasę. Nazwa trasy, dla Twojej wygody, jest generowana automatycznie jako punkty startu i zakończenia trasy. Jeżeli chcesz, możesz jeszcze wprowadzić punkt pośredni (np. najwyższy lub najbardziej charakterystyczny punkt na trasie) - pamiętaj nazwa trasy będzie następnie używana do wyszukiwania przez innych użytkowników. Następnie uzupełnij parametry trasy takie jak nazwa pasma górskiego, data przejścia trasy i jej krótki opis. Na koniec będziesz jeszcze mógł dodać zdjęcia do swojej trasy.


Po zapisaniu, trasa wędruje do Twojego TrekNOTES-u, uzupełniane są Twoje statystyki przebytych km, przewyższeń w TrekNOTES-ie i Rankingu Turystów Górskich, a o dodaniu przez Ciebie trasy automatycznie powiadamiani są Twoi znajomi. W zależności od ustawień prywatności w Twoim TrekNOTES-ie, inne osoby będą mogły przeglądać Twoje trasy z poziomu Ostatnio dodanych tras lub z poziomu Wyszukiwarki tras bądź bloku Ostatnie aktywności na Twoim profilu.


Wypróbuj:


  • planując trasę po szlakach spróbuj wyłączyć warstwę map SYGNATURA, aby uzyskać większą przejrzystość podczas planowania. W razie konieczności podejrzenia szczegółów mapy możesz w każdej chwili ponownie włączyć mapy SYGNATURA,
  • jeżeli planujesz powrót tym samym szlakiem do punktu wyjścia, po narysowaniu trasy w jednym kierunku użyj przycisku Wróć tą samą trasą do punktu startowego,

Powrót tą samą trasa do punktu startu

 

Profil trasy po skorzystaniu z opcji powrotu tą sama trasą

 

  • planując trasę możesz w zależności od upodobań i potrzeb w każdej chwili włączać i wyłączać warstwy schronisk, szczytów, zamków oraz pogody.
  • ułatw sobie planowanie trasy i zobacz większy obszar górski i jeszcze więcej szczegółów na ekranie poprzez powiększenie mapy na cały ekran klikając podczas planowania ikonkę Fullscreen w prawym dolnym rogu mapy. Aby z poziomu pełnego ekranu zobaczyć wykres profilu i inne dane trasy - ponownie kliknij ikonkę Fullscreen.

Przełączanie na pełny ekran za pomocą opcji Fullscreen

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z nami na admin@planetagor.pl.

Już teraz zapraszamy do kolejnego odcinka FAQ, w którym dowiecie się jak zaplanować trasę poza szlakami.

Pozdrawiamy i życzymy miłego korzystania z TrekPLANNER-a!

Ekipa Planetagor.pl

 

Copyright


Komentarze
  • Robert SmykaDodał Robert Smyka 1953 Dni temu
    0 punktów    
    Świetnie! Wkrótce sprawdzę wszystkie opcje. :)
Copyright by planetagor.pl