Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Dolina Złomisk - dzikie piękno poza szlakiem
05-01-16

 

 Dolina ZłomiskTREKKING. To kolejna, po Pysznej, o której pisałam TU, dolina znajdująca się w całości poza znakowanym szlakiem. Jest dość często odwiedzana, jej dnem prowadzi bowiem szeroka i wygodna ścieżka prowadząca pod drogi wspinaczkowe i na stosunkowo łatwe do zdobycia szczyty i przełęcze. Oczywiście opisywana tutaj dolina i jej otoczenie jest dostępna wyłącznie dla wspinaczy oraz dla turystów prowadzonych przez przewodnika górskiego ;).

 
Jej nazwa pochodzi od skalnych złomisk, których duże ilości znajdują się terenie doliny. Każdy, kto się tam uda zobaczy, że określenie to jest bardzo odpowiednie - teren jest skalisty, z jednym płynącym środkiem potoczkiem. Miejsce to sprawia wrażenie suchego, niemal księżycowego, a jednocześnie odludnego (choć to akurat mylne wrażenie).
Dolina Złomisk stanowi boczne odgałęzienie Doliny Mięguszowieckiej, z którą łączy się przy Popradzkim Stawie. W linii prostej liczy ona ok. 2,5 km, licząc od Popradzkiego Stawu do podnóża Wschodnich Żelaznych Wrót. Otaczają ją szczyty m.in.: Tępa (2293 m n.p.m.), grań Kończystej (2540 m n.p.m.), Zmarzły Szczyt (2400 m n.p.m.), a dalej Wysoka (2565 m n.p.m.) oraz Kopa Popradzka (2362 m n.p.m.), a także Ganek (2462 m n.p.m., należący do Wielkiej Korony Tatr). Przy Zmarzłym Stawie, w jej górnej części, ma początek biegnąca w kierunku północno-zachodnim Dolinka Rumanowa zwieńczona szczytem o tej samej nazwie, mierzącym 2428 m n.p.m.
 
Parę słów z historii turystyki w dolinie
 
Pierwsza wzmianka o turystycznym przejściu pochodzi z 1860 roku. Ruch turystyczny w dolinie ożywił się natomiast dopiero po 1874 roku w związku ze zdobyciem Wysokiej oraz odkryciem przejścia przez Żelazne Wrota do Doliny Kaczej, a następnie do Doliny Białej Wody. W Dolinie Złomisk nigdy nie było prowadzonego wypasu, za to był to obszar łowiecki - pod koniec XIX wieku. Obecnie dolina stanowi dogodny "szlak" dojściowy na kilka popularnych wśród wspinaczy i wytrawnych turystów szczytów i przełęczy. Jest stosunkowo często uczęszczana, można w niej także znaleźć kilka fajnych miejscówek na nocleg.
 
Jak do niej dojść?
 
Wejście do doliny znajduje się przy Popradzkim Stawie. Idąc szlakiem czerwonym w stronę Osterwy w pewnym momencie przy brzegu jeziora zobaczymy mały szlaban i tabliczkę ze słowami w trzech językach: "Zakaz vstupu do prirodnej rezervacie..." oraz wyraźną ścieżkę rozpoczynającą się tuż za nim. Wystarczy w nią skręcić, by znaleźć się na drodze biegnącej przez kosówkę. Ścieżka wznosi się do góry, a my przechodzimy tuż obok zalesionego terenu. Poruszamy się w kierunku północnym wzdłuż Zmarzłego Potoku, w zasadzie bez zakosów i kluczenia. W pewnym momencie wychodzimy na małe wypłaszczenie (Złomiskową Rówień), na którym znajduje się młaka - rozlewisko Zmarzłego Potoku. W tym miejscu łatwo się pogubić, co nam się zdażyło podczas schodzenia z Żelaznych Wrót - ścieżka gdzieś nam się zapodziała i przez pewien czas trawersowaliśmy górą, obchodząc przez piargi dno potoku.
Właściwy przebieg drogi wyznaczają kamienne kopczyki. Kończy się ona przy Zmarzłym Stawie. Jeżeli naszym celem nie są Żelazne Wrota (o nich napiszę wkrótce), lecz Rumanowy lub Ganek, to chwilę przed osiągnięciem jeziorka musimy skręcić w lewo w nieco mniej wyraźną ścieżkę, również oznakowaną kopczykami. W okolicach stawu znajduje się kilka koleb, w których można stosunkowo komfortowo spędzić noc podczas wspinaczkowego weekendu*.
 
Dolina Złomisk jest jedną z najsurowszych w Tatrach. Przebywając w niej ma się wrażenie absolutnej samotności, wszechogarniającej ciszy i pierwotnej dzikości. To oczywiście wrażenia złudne, bo ludzi tam można spotkać kilkoro, ale mimo to warto się tam udać. Między innymi dlatego:
 
Widok na Dolinę Złomisk ze szlaku do Popradzkiego Plesa
 
Tabliczka znajdująca się obok wejścia do Doliny
 
 
Widok z dolnej części Doliny Złomisk na Popradzkie Pleso i fragment Tatrzańskiej Magistrali
 
Otoczenie Doliny Złomisk od Żlobistego Szczytu do Wschodniego Szczytu Żelaznych Wrót
 
Rozlewisko Zmarzłego Potoku
 
Szczyty nad Zmarzłym Stawem
 
Szarpane Turnie
 
Zrzut ekranu z mapy Sygnatura
 
 
Autorka: Emilia Götz
Redaktorka portalu Planetagor.pl
 
*Oczywiście spanie na terenie TANAP-u jest podobnie jak w TPN-ie zabronione - poza schroniskami i specjalnie wyznaczonymi do tego miejscami, jednak powszechnie wiadomo, jak sprawy się mają, kiedy chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zakosztować nieco przygody i zachwycić się w nocy rozgwieżdżonym niebem nad naszymi ukochanymi górami ;).
 
**Pamiętajmy, że Dolina Złomisk znajduje się w całości poza znakowanym szlakiem turystycznym i powinna stanowić wyłącznie drogę dojściową pod ściany. Dlatego trzeba uważać na strażników TANAP (i przewodników), których spotkanie może wiązać się w najlepszym wypadku z pouczeniem, a w najgorszym - z mandatem.
 
Źródła:
- wspomnienia Autorki ;)
- Józef Nyka "Tatry Słowackie", wyd. IV, Latchorzew 2002.
- Tadeusz Zwoliński, "Tatry", wyd. XI, Warszawa 1962.
- Witold H. Paryski, "Przewodnik taternicki. Część X", Warszawa 1962.
 
Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie tekstu i zdjęć dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Redakcji. Każdy cytat i każde zdjęcie musi być dokładnie popisane z uwzględnieniem imienia i nazwiska autorki oraz źródła (podanie aktywnego linku do portalu Planetagor.pl).

 


Komentarze
  • Andrzej S.Dodał Andrzej S. 683 Dni temu
    0 punktów    
    Dla porządku złomiska w gwarze góralskiej to powalone drzewa, ale nazwę dolinie nadali nie górale a turyści. Ciekawy artykuł nt. "kolein" nazewniczych doliny, tutaj: http://www.nyka.home.pl/glos_sen/pl/200406.htm
    Z dolinki Rumanowej wiedzie ciekawy szlak na Wysoką (kopczyki). Mozna w ten sposób urządzić dookólną wycieczkę z Popradzkiego przez Złomiska i zejściem przez Wagę I dol. Mieguszowiecką z powrotem, całość kopczykowana i wydeptana, na przeł. pod Kogutkiem stare łańcuchy.
Copyright by planetagor.pl