Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Czyste Tatry-konferencja i program
28-06-12

logo

 

 

 

TREKKING. Największe sprzątanie Tatr w historii - końcowe odliczanie. Organizator oraz partnerzy akcji „Największe sprzątanie Tatr w historii" wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 czerwca o godz. 12 w Piwnicy pod Baranami (Rynek Główny, Kraków).

 

Podczas konferencji główny organizator oraz twórca projektu Albin Marciniak, prowadzący Klub Podróżników „Śródziemie", przedstawił ze szczegółami ideę, cel i przebieg akcji. Dodajmy, że wraz z wolontariuszami prowadził on niedawno akcje sprzątania szlaków m.in. wiodących na Halę Krupową i Turbacz.


Na konferencji prasowej obecni byli partnerzy projektu. Opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w wielkie sprzątanie Tatr. Byli to: Janusz Majcher - burmistrz Zakopanego, Andrzej Kawecki - dyrektor Biura Promocji Miasta Zakopane, Marcin Guzik - kierownik Działu Nauki i Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego, Jan Krzeptowski - koordynator wolontariatu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Andrzej Blacha - członek Zarządu TOPR, Wacław Moskal - pełnomocnik spółki Gemini Holdings, Sławomir Czyrnek - współorganizator. Konferencję prasową z wdziękiem i profesjonalizmem poprowadziła Anna Popek.

 

1

Uczestnicy konferencji.

fot. Monika Oleksy


- Brawo dla idei - mówił burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher. Dodał, że pomysł akcji wpisuje się w obecnie realizowany projekt Eko - Zakopane.

- My z burmistrzem weźmiemy worki na śmieci i przyłączymy się do akcji - zadeklarował Andrzej Kawecki, szef zakopiańskiej promocji.

- Dla nas najważniejszy jest wymiar edukacyjny akcji. Turyści nie zdają sobie sprawy, że w pozostawionej butelce śmierć znajdują zwierzęta, zwłaszcza te małe - mówił Marcin Guzik z TPN.

 

4

Organizator oraz twórca projektu Albin Marciniak.

fot. Monika Oleksy

 


Znaczenie wymiaru edukacyjnego podkreślił także Andrzej Blacha z TOPR. Dodał, że podobnie jak zasad bezpieczeństwa, należy nauczać także zasad ochrony przyrody i odpowiedniego zachowania w górach. - W czasie akcji, gdyby ktoś potrzebował naszej pomocy, w pierwszej kolejności będziemy ratować osoby z pełnymi workami na śmieci - żartował, podkreślając jednocześnie, ze tego dnia ratownicy dyżurni TOPR będą w pełnym pogotowiu.


2

Konferencję poprowadziła dziennikarka i prezenterka TVP - Anna Popek.

fot. Monika OleksyZebrani mogli obejrzeć przekaz video przesłany z Sardynii. Przebywa tam Rafał Sonik, ambasador i sponsor akcji. Quadowiec, pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar, obecnie przygotowuje się do Rajdu Sardynii. Weźmie on osobiście udział w akcji sprzątania Tatr. Na szlak wyruszy z grupą dzieci - podopiecznych stowarzyszenia Siemacha. Waldemar Kletkiewicz z firmy Jan Niezbędny zaprezentował specjalne worko-plecaki, które posłużą wolontariuszom do sprzątania szlaków. Ambasadorami projektu są Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest, a także artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel. Relacje z akcji będzie można oglądać na antenie TVP2.

 

 

5

Rafał Sonik, ambasador i sponsor akcji przesłał pozdrowienia z Sardynii.

Fot. Monika Oleksy

 

3

Firma Jan Niezbędny zaprezentowała specjalnie zaprojektowane worki na tatrzańskie śmieci.

fot. Monika Oleksy

 

Finał akcji odbędzie się 30 czerwca. Obecnie udział w niej potwierdziło ponad 500 osób, w tym wychowankowie domów dziecka oraz żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej. Udział można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.czystetatry.pl.


W sobotę 30 czerwca o godz. 15.00, na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego staną wolontariusze wyposażeni w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Po przekazaniu pozdrowień między szczytami, rozpoczną schodzenie zbierając wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna dotycząca Tatr.


Na Równi Krupowej w centrum Zakopanego powstanie Base Camp z bezpłatnym polem namiotowym. Wszyscy biorący udział w akcji będą mogli z niego korzystać bezpłatnie od godz. 16.00 w czwartek aż do poniedziałku. Przeprowadzona zostanie także akcja krwiodawstwa.


Więcej na: www.czystetatry.pl

 

Portal Planetagor.pl jest patronem wspierającym akcję. Wszystkim chętnym przypominamy, że Team Planetagor.pl sprząta Dolinkę za Mnichem (szlaki schodzące ze Szpiglasowego Wierchu, Szpiglasowej Przełęczy, oraz z Wrót Chałubińskiego, aż do Morskiego Oka). Zbiórka grupy - w sobotę 30.06.2012 o godz. 12.00 przy werandzie schroniska w Morskim Oku, nastęnie idziemy na Wrota i Szpiglasowy, a schodząc zbieramy śmieci. Wieczorem zapraszamy na  integrację Planetowiczów w schronisku Morskie Oko. Koordynatorzy teamu Planetagor.pl - Emilia Gotz oraz Marcin Konior. Wszelkie szczegóły dotyczące zapisów, a także odbioru identyfikatorów i worków na śmieci znajdziecie na stronie akcji: czystetatry.pl

 

Poniżej program Akcji:

 

28.06
16.00 otwarcie Base Camp na Równi Krupowej dolnej dla uczestników akcji

29.06
8.00 - 20.00 rejestracja uczestników i wydawanie materiałów (identyfikatory, worki, koszulki)

30.06
Od 7.00 rejestracja uczestników i wydawanie materiałów (identyfikatory, worki, koszulki itp.)
15.00 punkt kulminacyjny akcji - wszyscy uczestnicy znajdą się w miejscach wcześniej wybranych i zadeklarowanych na szczytach i w dolinach
15.15 zejście szlakami w dół i zbieranie śmieci. Zapełnione worki zostawiane będą w punktach wskazanych przez TPN

01.07
Base Camp na Równi Krupowej dolnej
9.00 - 15.00 akcja krwiodawstwa
10.00 wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza Góra Świata" (Base Camp). Na Krupówkach otwarcie plenerowej wystawy pokonkursowej.
11.00 konferencja prasowa podsumowująca akcję
16.00 oficjalne zakończenie akcji

 


Komentarze
  • Robert SmykaDodał Robert Smyka 1973 Dni temu
    0 punktów    
    Rozumiem, że ta rejestracja jest w Base Camp? "Teamy, grupy i inne zespoły prosimy o zgłaszanie chęci zabrania workoplecaka na szelkach ułatwiającego transport zbierając w kilka osób." Kto bierze ten worek? Ja będę z siostra dopiero w sobotę rano. Nocujemy na Zwierzynieckiej.
Copyright by planetagor.pl