Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Biegi górskie - a co to?
13-04-10

 

 

(foto: www.edenvalleymessenger.com)

 

 

 

 

Jako pierwszy bieg górski wyspiarze wskazują wyścig zorganizowany przez szkockiego króla Malcolma III ok. roku 1064 w celu wyłonienia najlepszego posłańca. Podczas górskiej wędrówki, zwłaszcza w niższych partiach, z pewnością natknęliście się na biegaczy. Czy widząc tych ludzi zadawaliście sobie pytanie, co dokładnie stoi za tą gałęzią sportu?

 

 

Biegi górskie, bo o nich mowa, to nic innego jak bieg oraz wyścig w terenie, który możemy określić jako górski (chodź patrząc na Warszawski Bieg Górski w definicji mieści się każdy teren z najdrobniejszym przewyższeniem). Brytyjczycy o tym sporcie mówią Fell running nawiązując do bogatej tradycji - fell pochodzi od staronorweskiego fjall i oznacza górę.


biegi górskieHistoria tego sportu ma imponującą metrykę. Jako pierwszy bieg górski wyspiarze wskazują wyścig zorganizowany przez szkockiego króla Malcolma III ok. roku 1064 w celu wyłonienia najlepszego posłańca. Od tego legendarnego wydarzenia próżno szukać wzmianek aż do XIX, kiedy to pojawiają się jako część wachlarza szkockich sportów festynowych - obok takich dyscyplin jak zapasy i rzut młotem. W 1880 utworzono Amateur Athletic Association. Dzięki tej organizacji, cieszące się dużym uznaniem, biegi szkockich górali weszły na drogę przekształceń, które doprowadziły je do znanej dzisiaj formy wyścigów.


Czym jest obecnie bieg górski? To bieg, w którym suma przewyższeń w stosunku do długości trasy wynosi minimum 5%. Efektem tej prostej definicji mamy dwie kategorie biegowe: bieg górski systemem alpejskim oraz bieg górski w systemie anglosaskim.


Różnica pomiędzy nimi sprowadza się do tego, że w systemie alpejskim trasa wiedzie w znakomitej większości pod górę, najczęściej na szczyt. Trasa wyścigu w systemie anglosaskim biegnie raz w górę raz w dół, co sprzyja organizowaniu zawodów w terenie pofałdowanym o wyraźnej różnicy wysokości (wspomniany wcześniej Warszawski Bieg Górski). Mówiąc o biegach w systemie anglosaskim ciężko nie wspomnieć o bieszczadzkim Biegu o Puchar Rzeźnika - szesnaście godzin, blisko osiemdziesiąt kilometrów, jeden puchar. Rzeźnik jest traktowany jako bieg kwalifikacyjny do udziału w Ultra-Trail MB (http://www.ultratrailmb.com/accueil.php)


Biegi górskie to sport akceptowany i wspierany przez PZLA (Polski Związek Lekkiej Atletyki), co oznacza, że można uzyskać klasy sportowe. Warto dodać, że równolegle funkcjonuje Liga Górska będąca rankingiem polskich biegaczy tak amatorów jak i profesjonalistów (więcej szczegółów znajdziecie na  (http://www.planetagor.pl/articles/entry/Liga-Biegów-Górskich-Montrail)


Długość trasy zawodów bywa różna np. Bieg na Górę Żar wynosi jedynie 6,8 kilometra, podczas gdy wspomniany już Bieg o Puchar Rzeźnika to blisko osiemdziesięcio kilometrowy morderca. Oznacza to również, że biegnący muszą dysponować umiejętnościami nawigacji       w trudnym, górskim terenie tym bardziej, że organizatorzy często dają możliwość wyboru szlaku pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi.


Autor: Maciek Lewandowski

Redaktor Działu Biegi Górskie

 


Komentarze
  • Grzegorz JendrzejDodał Grzegorz Jendrzej 2773 Dni temu
    0 punktów    
    fajny artykuł, można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, ale jednak bieganie to nie dla mnie
Copyright by planetagor.pl