Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Banff Mountain Film Festival
19-05-10

Banff Mountain Film Festiwal

 

 

Banff Mountain Film Festival - to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych festiwali górskich na świecie. Festiwal odbywa się w miasteczku Banff - zachodniej Kanadzie, w prowincji Alberta, na terenie Parku Narodowego Banff. Zamieszkuje je ok. 6700 mieszkańców.

 

 


Park Narodowy Banff (ang. Banff National Park) - park narodowy położony w południowo-zachodniej części prowincji, Alberta w Kanadzie. Park został utworzony w 1885, na powierzchni 6641 km2. Jest to pierwszy kanadyjski park narodowy oraz drugi park narodowy w Ameryce północnej (po Parku Narodowym Yellowstone z 1872 r. Park Narodowy Banff należy do grupy czterech, sąsiadujących ze sobą parków górskich w kanadyjskich Górach Skalistych. Pozostałe trzy parki to: Park Narodowy Jasper, Park Narodowy Kootenay oraz Park Narodowy Yoho. W 1984 Park Narodowy Banff został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wspólnie ze wspomnianymi trzema parkami narodowymi znajdującymi się w kanadyjskich górach skalistych (nie są wpisane na listę parki Mt. Revelstoke NP oraz Glacier NP).

 


Festival w Banff jest znany chyba z najlepszych prezentacji filmowych, to tutaj przedstawiane są najnowsze filmy z tematyki górskiej i nie tylko, które mówią o historiach i przygodach swoich twórców. Zakres tematyczny jest tak szeroki jak pomysłowość ludzka, począwszy od wspinania, trekkingu, himalaizmu, paralotniarstwa, kajakarstwa górskiego, speleologii, kanioningu oraz wypraw wszelkiego rodzaju do podziemnej wspinaczki lodowej, wspinaczki po górach lodowych itd. Są również krótkie filmy jedno dwu minutowe, filmy animowane, lub filmy przedstawiające krótkie inspiracje autora.
Bardzo ważną informacją dla nas wszystkich jest to, że aby obejrzeć filmy prezentowane na festiwalu, nie musimy jechać do Kanady, ponieważ filmy te są prezentowane w tak zwanym Banff Mountain Film Festival World Tour w wielu miastach na świecie, oraz prawie na każdym festiwalu górskim na świecie są prezentowane właśnie w bloku World Tour. Oprócz prezentacji samych filmów sama czołówka bloku jest nader interesującą mieszanką zdjęć i ujęć z filmów z każdego roku, dlatego każdego roku czołówka ta jest inna i zapowiada tematykę filmów w danym roku oraz prowadza widzów w atmosferę pokazu. Poniżej czołówka z roku 2009/2010.

 

 

 

W Polsce jest już standardem że na Krakowskim KFG w piątek wieczorem i w sobotni dzień jest prezentowanych około 8 - 12 filmów z festiwalu w Banff. Podczas pierwszego festiwalu Wondół Challenge w lutym na festiwal także zostały pokazane filmy z festiwalu w Banff.
Poniżej przedstawiamy listę najnowszych filmów z festiwalu w Banff z roku 2009/2010 wraz z trailerami, mamy nadzieję że zachęci to was do obejrzenia filmów w całości w Krakowie na następnym KFG.

 

 

 

                                      A Little Bit Mongolian                                       
Best Film on Mountain Culture, sponsored by PETZL
Australia, 2009, 55 minutes
Directed and produced by Michael Dillon

 

 

 

 

 

Africa Revolutions Tour
USA, 2009, 20 minutes
Directed by Rush Sturges
Produced by Tyler Bradt

 

 

 

 

 

Azazel
France, 2007, 22 minutes
Directed and produced by Guillaume Broust

 

 

 

 

 

 

 

Birdman of the Karakoram
UK, 2009, 64 minutes
Directed and produced by Alun Hughes

 

 

 

 

Committed 2: The Walk of Life
Alpine Club of Canada Award for Best Film on Climbing, sponsored by the Alpine Club of Canada
UK, 2008, 20 minutes
Directed by Dave Brown
Produced by Paul Diffley

 

film dostepny tylko bezpośrednio na You Tube

 

 

 

Deep/Shinsetsu
Japan, 2009, 3 minutes
Directed and produced by Masaki Sekiguchi

 

 

 

 

 

Finding Farley

Grand Prize, sponsored by Mountain Equipment Co-op
People's Choice Award, sponsored by Timex Expedition
Canada, 2009, 63 minutes
Directed by Leanne Allison
Produced by Tracey Friesen

 

 

 

 

 

Kranked - Revolve

People's Choice Award for Radical Reels, sponsored by Mountain Culture
at The Banff Centre
Canada, 2009, 11 minutes
Directed and produced by Bjørn Enga

 

 

 

 


Mont-Blanc Speed Flying

Best Short Mountain Film, sponsored by Mountain Hardwear
France, 2008, 10 minutes
Directed and produced by Didier Lafond

 

 

 

 

 


Mustang - Journey of Transformation

USA, 2009, 28 minutes
Directed and produced by Will Parrinello

 

 

 

 


Project Megawoosh

Special Jury Mention
Germany, 2009, 4 minutes
Directed by Minh Duong
Produced by Nikolas Hannack

 

 

  Autor: Redakcja

 

dalsza część już wkrótce

 

 


Komentarze
  • Michał  S.Dodał Michał S. 2743 Dni temu
    0 punktów    
    Ciekawy artykuł i świetne filmy. Chyba się wybiorę na ten Festiwal w Krakowie w tym roku. Słyszałem tez że na Wońdole w Szczyrku te filmy z 2009/2010 mieli już poczatkiem roku
Copyright by planetagor.pl