Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Bacówka PTTK na Rycerzowej
08-05-10

fot.Dariusz Cegłowski

 

 

 

 

 

 

 

Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m n.p.m.), jest schroniskiem górskim, położonym na terenie Beskidu Żywieckiego, 35 km na południowy zachód od Żywca i 115 km od Katowic - stolicy województwa. Bacówka jest czynna przez cały rok i oferuje 33 miejsca noclegowe w budynku, który poza piwnicą wykonany został tradycyjnie i całkowicie z bali drewnianych.

 

 

 

 

 

Bacówka na Rycerzowej

 

Do dyspozycji mamy tu schludne i przytulne pokoje: dwu, trzy, cztero, pięcio, dziewięcio i dziesięcioosobowe. W każdym z nich są półki, wieszaki, lustro, taborety, niekiedy stół oraz po dwa koce na łóżko. W izbach wieloosobowych mamy też łóżka piętrowe. Całe schronisko ogrzewane jest centralnym ogrzewaniem z własnej kotłowni. Gdy czasami brakuje miejsc na łóżkach, zostają jeszcze ławy i sosnowa podłoga w słonecznej, kameralnej jadalni.

 


Ogromnym atutem jadalni w Bacówce jest urzekająca panorama Tatr roztaczająca się wprost z południowych okien oraz kominek, przy którym często brzmią struny gitary i nie tylko... Od jesieni 2001 roku dostępne są toalety z czterema umywalkami, dwoma WC oraz dwoma prysznicami z gorącą wodą, dostępnymi przez całą dobę. Bufet czynny jest od 8:00 do 20:00, a czasami i dłużej.

 

Panorama z okolic Bacówki (fot. Michał Drzewo Walęga).Owieczki na halach wokół Bacówkifot. Katarzyna Słowik

Bacówka oferuje dla grup, po wcześniejszym ustaleniu całodzienne, domowe wyżywienie. Znajdziecie tam również wygospodarowany kąt do pichcenia na własnej kuchence wraz ze zlewem do mycia menażek. Jako jedno z niewielu już schronisk bacówka nie posiada prądu. Do oświetlenia bacówki wykorzystywany jest agregat prądotwórczy 220V oraz akumulatory 12V. W bacówce jest co robić nawet gdy za onkem pada deszcz- pożyczycie tam szachy, karty, gry planszowe, dobrą książkę, a także coś na ciekawsza pogodę - piłkę do siatkówki, zimą sanki i jabłuszka oraz dętki do szalonych zjazdów ze stoków Wielkiej Rycerzowej. Gdy lubicie wędrować z własnym namiotem, Bacówka oferuje również terenem wokół schroniska z możliwością korzystania ze wszystkich urządzeń. Jeżeli chcecie odwiedzić schronisko ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi - nie ma problemu.

Przez cały rok w Bacówce wiele się dzieje. Organizowane są tam przeróżne imprezy, począwszy od slajdowisk - gdzie ludzie gawędząc pokazują swoje przeźrocza z różnych zakątków ziemi, skończywszy na wieczorach przy ognisku gdzie gramy, śpiewamy, tańczymy i wygłupiamy się, czasami aż do świtu.


Do Bacówki możecie dotrzeć pieszo, na rowerze górskim lub nartach, różnymi szlakami turystycznymi  i na pewno nie będziecie się tu nudzić.
Gdy już odwiedzicie Bacówkę to zapewne spodoba Wam się okolica oraz panujący w bacówce niepowtarzalny klimat prawdziwego górskiego schroniska.

 

 

 

Atrakcje turystyczne okolic Bacówki

 


Beskid Żywiecki jest jednym z niewielu pasm gór polskich nie zadeptanych jeszcze przez masy turystów. Chodząc po tutejszych bukowo-świerkowych lasach oraz pięknych rozległych halach poczujesz bliskość natury, mało zmienionej przez cywilizację. Na jednej z takich hal u podnóża szczytu Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), wtulona w krajobraz leży drewniana bacówka na Rycerzowej. Z miejsca tego rozciąga się imponująca panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry potężne Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Trzy minuty od schroniska, na przełęczy Halnej, widok powiększa się o rejon Beskidu Śląskiego i Małego oraz grzbiety górskie leżące na terenie Czech. Podczas dobrej widoczności, która zdarza się najczęściej jesienią i zimą, dostrzeżesz również Gorce i Beskid Sądecki.

 


Niezapomniane chwile przeżyjesz oglądając kolorowe wschody słońca - wprost z okien swojego pokoju,
Wschody i Zachody słońca na Rycerzowej są niezapomniane (fot. Michał DRZEWO Walęga)mając pod sobą "morze chmur", lub podziwiając Tatry i Babią Górę podczas pełni księżyca.
Bacówka położona jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego i w pobliżu leżą trzy rezerwaty przyrody. Pierwszy, najbliższy to "Dziobaki" - zachowujący fragmenty buczyny karpackiej, występują tu ponad 120-letnie drzewa. Drugi nazywa się "Muńcoł" i chroni stanowiska występującej tam gromadnie śnieżyczki przebiśnieg. Ostatni to "Oszast", gdzie po dziś dzień zachowała się pierwotna Puszcza Karpacka regla dolnego. Nie są to rezerwaty ściśle chronione i można do nich dotrzeć szlakami turystycznymi ze schroniska. Najbliższa okolica obfituje także w jagody i grzyby, które czasami można zbierać wiadrami... Wędrując pobliskimi szlakami możemy namacalnie obcować z przyrodą.

 

 


Latem spotkać tu można prawdziwego bacę z redykiem owiec, który (gdy będziesz miły) pokaże Ci jak robi się góralskie sery i poczęstuje owczym buncem i własnoręcznie uwędzonym oscypkiem.

Oprócz walorów przyrodniczo-krajoznawczych głównym atutem bacówki jest położenie na skrzyżowaniu kilku malowniczych szlaków. Bacówka jest więc świetną bazą do odbywania jednodniowych wędrówek.

Pobliskie tereny nadają się świetnie do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, natomiast zimą dzięki długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej stwarzają wymarzone warunki dla miłośników "białego szaleństwa" i ski-touringu.


Jak dotrzeć do Bacówki?


POCIĄGIEM
Do stacji w Rajczy, Rycerce i Soli skąd dalej pieszo znakowanymi szlakami turystycznymi (patrz mapka). Przyjeżdżają tam bezpośrednie pociągi z Żywca, Bielska-Białej, Katowic i Zawiercia.


AUTOBUSEM
Do miejscowości jak wyżej oraz Ujsół, Glinki i Soblówki skąd dalej pieszo znakowanymi szlakami turystycznymi (patrz mapka). Kursują tam bezpośrednie autobusy z Bielska-Białej i Żywca (rozkład jazdy).


SAMOCHODEM
Do miejscowości jak wyżej, choć najlepiej do Soblówki, gdzie bezpiecznie między kościołem a strażnicą Straży Granicznej można zaparkować samochód i najszybciej w ok. 1,5 godziny szlakiem czarnym lub żółtym dotrzeć do bacówki. Na górę wyjedziesz tylko autem terenowym za zgodą Nadleśnictwa Ujsoły.

 

PIESZO

* z Soblówki (PKS), szlakiem czarnym lub żółtym - ok. 1,5 godz.
* z Soblówki (PKS), szlakiem zielonym przez Przysłop, później żółtym ok. 2,5 godz.
* z Ujsół (PKS), szlakiem zielonym przez Muńcuł - ok. 3 godz.
* z Rycerki (PKP i PKS), szlakiem czerwonym przez Mładą Horę - ok. 4 godz.
* z Soli (PKP i PKS), szlakiem czarnym przez Przegibek, później niebieskim lub czerwonym
- ok. 5,5 godz.
* z Rycerki Koloni (PKS), szlakiem zielonym przez Przegibek, później niebieskim lub czerwonym
- ok. 3 godz.
* z Glinki (PKS), szlakiem żółtym - ok. 2,5 godz.
* ze Zwardonia (PKP i PKS), szlakiem czerwonym przez Wielką Raczę - ok. 10 godz.

 

Wybór tekstu: Redakcja
Na podstawie strony: www.rycerzowa.pttk.pl

 


Komentarze
 • Lucjan WieczorekDodał Lucjan Wieczorek 2770 Dni temu
  0 punktów    
  W Bacówce i okolicach rzeczywiście można poczuć prawdziwie górski klimat. Byłem, widziałem, poczułem :) Na pewno znów kiedyś ją odwiedzę.
 • Ania KubiczekDodał Ania Kubiczek 2768 Dni temu
  0 punktów    
  bede, zobacze i poczuje 23 maja :D
  pozdrawiam
Copyright by planetagor.pl