Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Apteczka w góry
22-07-14

apteczka turystycznaTREKKING. Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku, który zabieramy ze sobą w góry, jest apteczka turystyczna. Niestety często bagatelizujemy taką podręczną formę pomocy zapominając, że w górach łatwo o zranienie, obtarcie czy skręcenie kostki. Tymczasem podstawowe jej wyposażenie po pierwsze nie waży wcale dużo, a po drugie - bardzo łatwo je skompletować. Jeżeli już raz podejmiemy ten wysiłek i skompletujemy apteczkę możemy się czuć w górach trochę bardziej bezpieczni i spokojni - ponieważ wiemy, że jesteśmy dobrze przygotowani.

 

WYPOSAŻENIE APTECZKI

 

Apteczka turystyczna, którą zabieramy na weekendowy, lub dłuższy wypad w góry powinna zawierać m.in:

 

 • 2 - 3 rodzaje plastrów opatrunkowych
 • mała rolka plastra
 • opaska elastyczna
 • opatrunek jałowy (2 sztuki)
 • mała plastikowa buteleczka wody utlenionej lub chusteczki Leko
 • folia termiczna
 • para jednorazowych lateksowych rękawiczek
 • małe nożyczki.

Podstawowe wyposażenie apteczki marki Lifesystems

fot. Podstawowe wyposażenie apteczki marki Lifesystems

 

Podstawowe wyposażenie apteczki turystycznej powinno ponadto zawierać z leków przykładowo:

 

 • Paracetamol lub inne tabletki przeciwbólowe
 • lek na wymiory, np. Gastrolit
 • lek na biegunkę, np. Smecta
 • środek rozkurczowy, np. No-spa
 • Altacet w spay'u (na opuchliznę)
 • coś na przeziębienie, np. Aspiryna (choć warto pamiętać, że niektóre osoby bywają na nią uczulone)
 • maść z panthenolem na oparzenia słoneczne
 • leki, które stale bierzemy (przepisane przez lekarza)
 • środek przeciw kleszczom i komarom - w ostatnim czasie kleszcze stanowią coraz poważniejszy problem zwłaszcza dla nas turystów, dlatego warto mieć taki środek zawsze ze sobą (co ciekawe środki te podobno nie zapobiegają ukąszeniu ale powodują, że kleszcz zaraz po wkłuciu się w naszą skórę umiera, co zapobiega zakażeniu przez wyplucie bakterii)

 

Tak skompletowana apteczka może nam służyć przez kilka lat, jednak należy pamiętać, aby sprawdzać daty ważności leków w niej się znajdujących.

 

Apteczka Explorer marki Lifesystems

fot. Apteczka turystyczna Explorer marki Lifesystems

 

O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS KORZYSTANIA Z APTECZKI TURYSTYCZNEJ, KIEDY ZDARZY SIĘ WYPADEK

 1. Zanim podamy komuś lek, musimy ustalić, czy nie jest na niego uczulony.
 2. Wszelkie leki możemy dawać tylko osobom przytomnym.
 3. Podczas stosowania ww. leków absolutnie nie wolno pić alkoholu.
 4. Koniecznie powinniśmy przeczytać ulotki dołączone do leków z apteczki.
 5. Nie wolno używać tabletek, które leżą sobie "luzem" w apteczce, przebarwionych tabletek i wilgotnych opatrunków.

 

GDZIE KUPIĆ APTECZKĘ I JEJ WYPOSAŻENIE?

 

Wybór apteczek turystycznych na rynku jest  bardzo duży. Możemy skorzystać z oferty stacjonarnych lub internetowych sklepów turystycznych, gdzie znajdziemy ofertę artykułów takich jak apteczki turystyczne, wyposażenie apteczek, folie NRC itp. Abyśmy nie musieli samodzielnie kompletować wsadu producenci często ułatwiają nam życie oferując apteczki turystyczne wraz z pełnym wyposażeniem do pierwszej pomocy. O leki musimy już jednak zadbać sami, ale to obecnie nie stanowi problemu - wystarczy jedna wizyta w dobrze zaopatrzonej aptece.

 

 

Autorka: Emilia Götz

 


Komentarze
 • Michał ZielińskiDodał Michał Zieliński 2802 Dni temu
  1 punkt    
  To ja się trochę poprzyczepiam... :-)
  Woda utleniona kiedyś była bardzo polecana, ale coraz częściej podważa się jej wartość odkażającą. Ponadto silnie uszkadza tkanki w okolicach rany i w niektórych przypadkach może spowodować jeszcze gorsze spapranie. Jak już koniecznie trzeba dezynfekować to lepiej mieć gaziki Leko (alkohol izopropylowy), albo Octenisept który ma tą zaletę że można stosować go na błony śluzowe i otwarte rany, do czego woda utleniona się zdecydowanie nie nadaje.
  Gastrolit nie jest lekiem na wymioty.Stosuje się go podczas wymiotów i biegunek w celu profilaktyki i leczenia niewielkich odwodnień. Wymioty same w sobie są reakcją obronną organizmu i farmakologiczne ich hamowanie to średni pomysł... chyba że w przypadku choroby lokomocyjnej :)
  No-spa wydaje mi się być zbędna w tym zestawieniu, chyba że użytkownik apteczki ma jakieś szczególne problemy które by ją tu kwalifkowały (bolesne miesiączki, etc).
  Do samej apteczki dorzuciłbym jeszcze parę drobiazgów. Na przykład taka maseczka do sztucznego oddychania, waży tyle co nic i zajmuje jeszcze mniej, a niektórym ciężko się przełamać kiedy trzeba zrobić sztuczne oddychanie zakrwawionemu lub zarzyganemu poszkodowanemu. Chusta do unieruchamiania kończyny, w górach jesteśmy w końcu szczególnie podatni na tego typu urazy - aczkolwiek to opcjonalnie, zamiast chusty można użyć koszulki czy czegoś innego. Pinceta, na przykład do wyciągania tych paskudnych kleszczy :) Fenistil na ukąszenia owadów, dla mnie podstawa.
  No i ostatnia uwaga - ulotki z leków powinno sięprzeczytać wkładając je do apteczki, a nie kiedy zdarzy się wypadek :-)
 • Grzegorz JendrzejDodał Grzegorz Jendrzej 2801 Dni temu
  0 punktów    
  wszystko fajnie, obyśmy tylko nie musieli nigdy takich apteczek używać, a jak już to tylko w przypadku bólu głowy
 • Grzegorz JendrzejDodał Grzegorz Jendrzej 2800 Dni temu
  0 punktów    
  ja dodam po cichu że moja apteczka składa się tylko z apapów, plastrów i tyle, chyba jednak rozszerzę to to bandaża, i coś na biegunkę, np Smecta, którą polecam bo skutecznie działa i szybko

  tak samo jak Ty Maćku jeszcze nigdy nic mi się nie przytrafiło. I by tak dalej
 • Paweł ParafiniukDodał Paweł Parafiniuk 2792 Dni temu
  0 punktów    
  Chciałem sie przyczepić do wody utlenionej ale już napisane :) Ale polecam Skinsept albo Softasept zamiast wody utlenionej jeżeli ktoś koniecznie musi mieć buteleczke z "czymś". A najlepsze faktycznie Leko... A w każdej apteczce jeszcze obowiązkowo długopis i jakieś małe kartki. Poza tym więcej rękawiczek.
Copyright by planetagor.pl