Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Android w górach
03-10-12

 


1

 

1. Weź Androida w góry.
2. Zapisuj swoje trasy.
3. Wrzuć na Planetę Gór.
4. Obserwuj statystyki, zliczaj kilometry, przewyższenia.

 

Druga strona telefonu w górach.


Ale od początku.


W ostatnim czasie oferta operatorów komórkowych w zakresie tak zwanych „Smartfonów" jest zaskakująco szeroka, do tego stopnia że za abonament około 50zł można otrzymać całkiem porządny smartfonik w cenie 1 zł. Jeśli natomiast ktoś lubi sprzęt w wyższej półki, to dopłacając 200 zł może otrzymać już naprawdę wypasiony. I po co o tym pisać na stronie o tematyce górskiej? Ano pisać trzeba ponieważ posiadanie takiego telefonu rozwija przed jego posiadaczem szerokie możliwości. Gdy posiadacz takiego telefonu ma dostęp do mobilnego internetu to wtedy zabawa jest już na całego.
Oczywiście podstawą tej zabawy jest posiadanie telefonu z systemem operacyjnym Android.


O co chodzi z tym Androidem?


Android to system operacyjny przeznaczony dla urządzeń mobilnych jak, smartfony i tablety, jest to platforma otwarta na nowe aplikacje. I tak każdy może stworzyć swój własny program i uruchomić go na tej platformie. Dzięki takiej otwartej formie, w internecie np.:na Google Play można znaleźć setki różnego rodzaju programów, które można zainstalować za darmo, bądź płacąc za nie dość niskie ceny ( w większości od 4 do 20 zł) . Opozycją do takiego podejścia do sprawy jest iPhone, który posiada swój własny system iOS, gdzie nie można nic wgrać, ani nic zmienić.


Co takiego fajnego możemy robić tym telefonem?


mapyPonieważ praktycznie każdy smartfon posiada odbiornik GPS, to nasz telefon może służyć nam do nawigacji, wystarczy zainstalować aplikację „Mapy" z Google Play. Aplikacja przygotowana przez Google, i możemy korzystać z map googla zamiast zwykłej mapy. Uruchamiając GPS w telefonie dodatkowo aplikacja pokaże nam naszą pozycje na mapie, oczywiście pozycja będzie się zmieniać, podczas gdy się poruszamy. Można zmieniać rodzaj mapy z "satellite" na "teren", itd. Jest możliwość włączenia także korków ulicznych. Link do aplikacji z opisem tutaj.

W ten prosty sposób mając telefon, GPS i internet w jednym posiadamy naprawdę użyteczne urządzenie (nie wspominając o aparacie i kamerze za pomoca których możemy dokumentować swoje górskie wojaże).


Wyobraź sobie, że wracasz z Doliny Pańszcycy i chcesz wrócić do swojego mieszkania w Krakowie, a nie wiesz czy jechać prawie zawsze zapchaną Zakopianką czy innym długim, ale nie zakorkowanym objazdem, o ile jest on wogóle możliwy. Wyciągasz telefon z kieszeni włączasz „Mapy" sprawdzasz korki i wszystko już wiesz. Będąc w górach  możesz także uruchomić aplikację i zobaczyć swoją pozycję na mapie, jest to bardzo pożyteczne, szczególnie dla tych którzy nie do końca są za pan brat z mapą papierową. Tutaj aplikacja sama pokaże Twoją lokalizację na mapie.

 


moje trasyMy natomiast chcielibyśmy polecić inną aplikację, wykonaną też przez Google- nazywa się ona Moje Trasy. Za pomocą tej aplikacji można zapisać trasę swojej wędrówki w górach i otrzymać przebieg całej trasy wraz z podstawowymi statystykami, jak długość trasy, średnia prędkość.  Następnie można wrzucić tak zapisaną trasę na Planetę Gór do swojego TrekNOTES-u.

 


Aby zainstalować aplikację jak zwykle trzeba wejść na Google Play i wyszukać „Moje Mapy", które instalujemy na telefonie. Potem już tylko możemy ją testować na zewnątrz.


Co robimy?


1. Włączamy GPS w telefonie.
2. Wyłączamy internet w telefonie ( warto wyłączyć dostęp do internetu w telefonie ponieważ aplikacja automatycznie pobiera mapy googla jako podkład pod naszą trasę i w ten sposób można narazić się na dodatkowe koszty).
3. Włączamy aplikację.
4. Włączamy zapis trasy, wkładamy telefon do plecaka i spokojnie wędrujemy.
5. Na koniec dnia kończymy rejestrację trasy.

 

 

Trasę taką można zapisać do formaty pliku KML lub GPX w na telefonie i następnie podłączając telefon do komputera trasę zrzucamy na Planetę Gór na tej stronie  i dalej już możemy zapisać trasę w swoim TrekNOTES-ie.

 

 

upload

 

Printscreen strony gdzie możemy dodać trasę z telefonu.


Prosta i łatwa metoda na zapisywanie swoich tras, bez konieczności rysowania na Planecie Gór, lub za pomocą innego programu, gdzie zawsze można natknąć sie na jakieś utrudnienia. A tu zapisujemy plik, zrzucamy na Planetę i gotowe:)


Masz pytanie, jak to zrobić? Napisz o tym na forum. Chętnie pomożemy!

 


Komentarze
 • jerzy f.Dodał jerzy f. 1942 Dni temu
  0 punktów    
  No właśnie ! jak to zrobić!!!? A co do map polecam znakomitą aplikację Locus. Do zassania z marketu (Google Play) Występuje też w wersji płatnej ale za symboliczną cenę. Jej główną zaletą jest to, że umożliwia m. in dostęp offlline do znakomitych map turustycznych (np. słowackich) i nie tylko zapisuje trasy, a przydaje sie w nawigacji.
 • Dawid CzajkaDodał Dawid Czajka 1930 Dni temu
  0 punktów    
  myślę o gps mógłbym wtedy robić interaktywne drogi mojego biegania, jeżdżenia na rowerze itd.
 • RYSZARD STACHURADodał RYSZARD STACHURA 1929 Dni temu
  0 punktów    
  Witam Wszystkich , osobiście w górach i na rowerze testowałem kilka aplikacji zapisujących trasy . Moim zdaniem bezkonkurencyjną apką jest nasz polski Navime, bardzo dokładny i przejżysty . Pozdrawiam
Copyright by planetagor.pl