Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Akcja "Czyste Tatry" - relacja
11-07-12

logoTREKKING. Akcja "Czyste Tatry" zapowiadała się na tyle ciekawie, że postanowiliśmy objąć ją patronatem medialnym i pomóc w jej rozpropagowaniu wśród Planetowiczów. Idea Akcji była szczytna i zgodna z misją portalu jaką jest popularyzacja turystyki górskiej oraz świadomości ekologicznej, dlatego też sama Akcja stała się nam bliska.


Stworzyliśmy zespół sprzątający pod nazwą Team Planetagor.pl. Początkowo grupa liczyła kilkadziesiąt osób, ale z biegiem czasu sporo z nich się wykruszyło, a i kilka osób wzięło udział w Akcji poza naszym Teamem. Finalnie pod szyldem Planety Tatry sprzątało około 10 osób. Naszym rejonem była Dolinka za Mnichem oraz Szpiglasowa Przełęcz i Wrota Chałubińskiego. W tych rejonach sprzątały też inne zespoły, ale mimo to udało nam się zebrać ponad 1,5 worka śmieci. Było to głównie szkło, drobne opakowania po słodyczach, pety. Butelki po napojach, również wysokoprocentowych, puszki po piwie i słoiki były pieczołowicie pochowane pod kamieniami tak, że wyciąganie ich stamtąd zabierało nieraz sporo czasu i trudu. Naprawdę ciężko pojąć, że przy szlaku na Szpiglasową można wypić całą butelkę wódki, a potem pustą wcisnąć ją między głazy i obłożyć z góry kamieniami... Po sprzątaniu nasunął nam się luźny wniosek, że monitorować trzeba by nie tylko piękne tatrzańskie szczyty jak Rysy czy Mnich, ale także najpopularniejsze miejsca na odpoczynek, przy rozgałęzieniach szlaków, jako że tam było najwięcej różnej maści śmieci.

 

 

Marek znalazł pierwszego śmiecia :) Sylwia kolejnego :)


Po sprzątaniu cała nasza ekipa udała się pod schronisko nad Morskim Okiem, aby się nieco bardziej zintegrować. Była to pierwsza tego typu impreza planetowa i chcemy ją powtarzać częściej, nie koniecznie z powodu Akcji "Czyste Tatry" :). Najlepiej, jeśli weźmie w niej udział większa liczba uczestników, niż tylko 10 osób.


Wracając do tematu Czystych Tatr - organizatorzy, Klub Podróżników "Śródziemie", naprawdę spisali się na medal, urządzając Base Camp w dobrze zlokalizowanym miejscu i wyposażając go w sanitariaty. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci, koszulki z logo Akcji i sponsorów, do tego indentyfikator i darmowe wejście na teren TPN-u, za co dyrekcji Parku należą się szczególne podziękowania :).

 

Część naszego Teamu na Wrotach Chałubińskiego Zmęczeni po akcji...


Ekipa Planety Gór wybrała sobie jednak nie Base Camp na nocleg, ale taborisko taternickie nad Włosienicą, z uwagi na bliskość miejsca docelowego naszego sprzątania i specyficzny, górsko-wspinaczkowy klimat, bliski naszym sercom. W tym miejscu chciałabym podziękować serdecznie p. Ditcie Kicińskiej za umożliwienie nam darmowego noclegu w czasie Akcji na taborze. PZA było jednym z partnerów tej Akcji.

Dla niektórych osób z naszego Teamu był to "pierwszy raz" na taborze - a takiej atmosfery się nie zapomina, dlatego jestem pewna, że będą tam wracać nie raz.


Najgorętsze podziękowania należą się jednak Paulinie, Sylwii, Patrycji, Madzi, Markowi, Tomkowi i dwóm Krzysztofom za udział w Akcji, sprzątanie, i stworzenie naszego Teamu marzeń :).


Sama Akcja to bardzo dobre, godne pochwały przedsięwzięcie, choć na pewno lepiej, by organizatorzy przełożyli je na wrzesień - kiedy przez Tatry przetoczą się już tłumy ludzi to na pewno będzie co sprzątać, a góra śmieci dużo większa niż w czerwcu.

 

masyw Rysów rozświetlony popołudniowym słońcem :) tam gdzieś jest cel naszej wędrówki...


Akcja nie była dla nas jedynie okazją do posprzątania małego wycinka Tatr, ale także do poznania kilku fantastycznych osób, zarówno użytkowników naszego portalu, jak i tych którzy wtedy o Planecie dopiero się dowiedzieli. Szczególnie miło wspominamy długą rozmowę na Wrotach Chałubińskiego z przypadkowo napotkaną sympatyczną trójką wędrowców i młodym, bardzo odważnym chłopakiem. Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiamy :).


Autorka: Emilia Götz

Redakcja Portalu


Więcej artykułów:

WSPINANIE: czytaj

TREKKING: czytaj

BIEGI GÓRSKIE: czytaj

SKITURY: czytaj

SPELEOLOGIA: czytaj

ROWERY GÓRSKIE:  czytaj


Poniżej znajdują się podziękowania od organizatora Akcji "Czyste Tatry":


Drodzy przyjaciele, miłośnicy górskich wędrówek, himalaiści, alpiniści, taternicy i Wy wszyscy, którym Tatry są szczególnie bliskie.

Akcja sprzątania Tatr za nami a kolejne jej edycje, wierzę że przed nami.

Nie byłoby "Największego Sprzątania Tatr w Historii" gdyby nie Wy!

Wy wszyscy, którzy wzięliście udział w akcji oraz wszyscy Ci, którzy wsparli akcję zasługujecie na wielkie słowa uznania.

To dzięki Wam, miliony turystów wzbogacą swoją wiedzę o Tatrach i to dzięki Wam Tatry, choć na chwilę stały się czystsze.

Dziękuję grupie wolontariuszy, którzy pracowali przez 24 h w Base Camp nie zważając na burze czy upały.

Dziękuję blisko 850 fantastycznym osobom jakie wyruszyły na tatrzańskie szlaki z workami i plecakami by walczyć ze śmieciami.

Dziękuję dyrekcji i pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego za pomoc w organizacji akcji i edukacji turystów.

Dziękuję naczelnikowi TOPR i ratownikom o zadbanie o bezpieczeństwo uczestników akcji.

Dziękuję Burmistrzowi Januszowi Majchrowi oraz pracownikom UM Zakopane za pomoc w organizacji akcji i czynny udział w sprzątaniu.

Dziękuję Dyrektorowi i sztabowi Biura Promocji miasta Zakopane za pomoc w organizacji imprezy.

Dziękuję Rafałowi Sonikowi za wsparcie i czynny udział w akcji.

Dziękuję firmom Gemini Holdings, Gemini Park, Jan Niezbędny, Skoda Wieliczka, State Street, Decathlon, Pajak za wsparcie finansowe akcji.

Dziękuję mediom za wsparcie, nagłaśnianie i relacje z przebiegu akcji.

Dziękuję firmie „Tesko" Zakopane za bezpłatny odbiór i wywóz zebranych śmieci.

Dziękuję mieszkańcom Zakopanego za wyrozumiałość przy naszym pobycie z ok 70 namiotami na Równi Krupowej.

Dziękuję Wam wszystkim za to ze byliście z nami


Dziękuję i do zobaczenia za rok

Albin MarciniakKomentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl