Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy Zaproś znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
9 miejsc w Dolomitach, które zobaczyć absolutnie trzeba
21-10-15

TREKKING. Co odwiedzić, gdzie warto zajrzeć, co zwiedzić, albo wręcz przeciwnie, gdzie zupełnie nie warto jechać - takie rozterki przeżywa chyba każdy, kto wyjeżdża na wakacje. Zazwyczaj gorączkowo wertujemy przewodniki, pytamy znajomych, którzy już w danym miejscu byli albo przeszukujemy internet. Na podstawie zgromadzonych informacji tworzymy własną listę obiektów "must see", które koniecznie musimy zobaczyć. Postanowiłam ułatwić Wam zadanie i zebrać razem 9 najsłynniejszych, najbardziej godnych uwagi miejsc, które warto zobaczyć w Dolomitach.

 
O odwiedzeniu tych magicznych gór marzyłam od wielu lat, myśląc o ich majestacie, skalistości, rozległych przestrzeniach, ale również o wielkich zielonych łąkach, gęstych lasach, małych romantycznych kościółkach i charakterystycznej architekturze. Przyszedł czas, kiedy zrealizowałam swoje marzenie i zweryfikowałam wyobrażenia z rzeczywistością. Na liście moich miejsc "do odhaczenia" znalazły się między innymi Tre Cime di Lavaredo, będące  symbolem tego regionu, Madonna di Campiglio - miasteczko otoczone skalistymi olbrzymami oraz Tofana di Rozes, którą dane mi było widzieć o zachodzie słońca, całą w purpurze, jak majestatyczną królową.
 
9. La Grande Strada delle Dolomiti
Wysoko położona górska, kręta droga, prowadząca ze wschodu na zachód. Ma 110 km i została wybudowana w 1909 roku. Miejscami bywa mocno stroma, ale dostarcza niezapomnianych widoków i emocji. Przejeżdżamy kolejno przez małe wioseczki w iście tyrolskim stylu, następnie przez łąki i lasy, by wznosić się coraz wyżej mijając kolejne imponujące szczyty i masywy. Krajobraz na drodze jest po prostu bajkowy.
 
La Grande Strada delle Dolomiti
źródło: blog.ilgiornale.it

8. Cortina d'Ampezzo
Widokowo położony słynny ośrodek alpejski, co nie oznacza, że warto tam jeździć wyłącznie w zimie. Latem to miasteczko stanowi świetną bazę wypadową na górskie szlaki, a sąsiedztwo licznych kolejek linowych pozwala bez wysiłku zdobyć szczyty o wysokości nawet 3130 m n.p.m.
 
Cortina d'Ampezzo
źródło: www.flickr.com/photos/cortinadolomiti
 
7. Parco Naturale Adamello-Brenta - Park Narodowy Adamello-Brenta
Jedyny obszar Alp wciąż zamieszkany przez niedźwiedzia brunatnego - choć trudno w to uwierzyć, to w innych rejonach alpejskich nie spotkamy misia. Cały ekosystem Dolomitów Brenta w 2009 roku został oficjalnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czyż może być lepsza rekomendacja do odwiedzenia tego Parku?
 
Park Narodowy Adamello - Brenta
źródło: pinterest.com
 
6. Tofany
W promieniach zachodzącego wyglądają wręcz mistycznie. W skład masywu wchodzą trzy szczyty: Tofana di Mezzo (3241 m n.p.m.), Tofana di Dentro (3238 m n.p.m.) oraz Tofana di Rozes (3225 m n.p.m.). Na pierwszy z nich wyjeżdża kolejka linowa, więc dotrzeć tam jest stosunkowo łatwo. Amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować swoich sił na licznych via ferratach lub drogach wspinaczkowych. Warto przejść szczególnie jedną z ferrat, wymagającą, przeznaczoną dla osób o dużym doświadczeniu górskim, prowadzącą przez wszystkie szczyty masywu. Jest ona polecana jako najładniejszy ze wszystkich prowadzących graniami szlaków w Dolomitach.

Tofana di Rozes
 fot. Daniele Orsi

5. Cinqe Torri
Pięć wież usytuowanych dokładnie na przeciwko masywu Tofan. Dostać się do nich można bezproblemowo - wystarczy wyjechać samochodem (droga asfaltowa, bardzo dobrze utrzymana, otwarta jest jednak w wąskim przedziale godzin), wyjść pieszo lub wyjechać kolejką. Najwyższa wieża - Torre Grande - ma wysokość 2361 m. Jest to jedno z niewielu miejsc w Dolomitach, w których można uprawiać wspinaczkę sportową.
 
 Cinque Torri
źródło: archiwum Autorki

4. Madonna di Campiglio
Miasteczko położone wśród olbrzymów Dolomiti Brenta. To kolejny zimowy kurort, ale latem również warto go odwiedzić. Jest niezwykle klimatyczne, wygląda jak miniaturowy Tyrol, z małymi domkami i balkonami tonącymi w pelargoniach. Poza tym stanowi doskonałą bazę dla wyjść w góry, zarówno na wspinanie, jak i via ferraty lub zwykłą turystykę.
 

3. Santa Maddalena
Uroczo położona wioseczka w Południowym Tyrolu, z której rozpościera się wręcz pocztówkowy widok na Dolomity. Wszyscy chyba znamy tę panoramę: sielsko umiejscowione na soczysto zielonych łąkach kościółek i kilka domków, w tle las świerkowy, a za nim... majestatyczne, olbrzymie, niemal sięgające nieba góry. Warto pojechać, zatrzymać się, zobaczyć.
 
Santa Maddalena
fot. cream-travel.co.uk
 
 
2. Misurina i jezioro o tej samej nazwie.
Miejscowość stanowiąca bazę wypadową w okolicach Tre Cime di Lavaredo. W piękne dni można zachwycić się tymi trzema szczytami odbijającymi się w tafli Lago di Misurina. Z tyłu, za Grand Hotelem (na fotografii), znajduje się spory masyw Punta del Sorapis (3205 m n.p.m.). Warto go odwiedzić, bowiem jest to naprawdę dziki, wręcz dziewiczy fragment Dolomitów.

Lago di Misurina
 źródło: Pinterest.com
 
1. Tre Cme di Lvaredo.
Symbol regionu. Absolutne "must see" wycieczki w Dolomity. Trekking wokół nich zajmuje od 4 do 5 godzin i jest bardzo łatwy, a jednocześnie obfituje w zapierające dech w piersiach widoki. Jego długość wynosi ok. 12 km. Trasa pozwala dosłownie obejść masyw dookoła rozkoszując się niezwykłą panoramą. Miejsce, w którym szlak startuje, to parking przy schronisku Auronzo. Wyjazd na górę jest niestety płatny, ale znacznie skraca drogę do przebycia i pozwala zaoszczędzić czas. Koszt wyjazdu to 24 euro. Szlak jest doskonale utrzymany i szeroki, a całkowite przewyższenie wynosi ok. 700 m, więc stosunkowo niewiele. Idąc mijamy kolejno trzy urocze schroniska: Auronzo, Locatelli i Lavaredo. Warto wejść do środka każdego z nich, by chociaż obejrzeć je wewnątrz lub zjeść kawałek strudla i napić się kawy. Na trekking warto wybrać się wczesną jesienią, by uniknąć tłumów turystów. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę krótszy dzień i prognozę pogody, bowiem we wrześniu może zaskoczyć nas opad śniegu i lekki mróz.

Tre Cime di Lavaredo
fot. Matthew King
 
Autorka: Emilia Götz
Redaktorka Portalu planetagor.pl

 


Komentarze
  • Nie ma żadnych komentarzy
Copyright by planetagor.pl